Účast na olympiádě vám těsně unikla i před čtyřmi lety. Tehdy jste uvedl, že se vám o porážkách i zdá. Jak se cítíte teď?

Snažím se s tím lépe pracovat a tolik si vyřazení nepřipouštět, i když z hlediska kariéry to byl poslední pokus dostat se na olympiádu. Pocity mají být horší a víc definitivní, ale jsem starší, takže si smutek tolik nepřipouštím. Přesto vyřazení mrzí hodně.

Čím se letošní kvalifikace lišila od té před olympiádou v Soči?

Do minulé kvalifikace jsme šli na vrcholu kariéry. Hráli jsme výborně a měli za sebou dobré výsledky na mistrovství Evropy. Letos jsme vstoupili do bojů o postup z pozice outsiderů, kteří toho za poslední dva roky moc neuhráli. Před turnajem jsme měli menší očekávání, než v minulém olympijském cyklu. Přesto jsme ze sebe vydolovali maximum.

V kvalifikaci jste se poprvé představil v národním dresu před domácím publikem. Jak velký to byl zážitek?

Absolutně největší. Se spoluhráči jsme se shodli, že jsme nikdy v životě nic podobného nezažili. A to už toho máme za sebou hodně. (úsměv) Diváci byli naprosto skvělí. Fandili všemu, co jsme uhráli. I když jsme nepostoupili, tak nás po zápase maximálně podpořili. Na sociálních sítích stále píšou úžasné zprávy. Za to jim strašně děkuju.

Nikola Příleská
Brankářka Příleská se chce rvát o titul. Na mistrovství světa debutovala nulou

Je velká divácká podpora výsledek vaší dlouholeté snahy dostat curling do českého povědomí?

Doufám, že na tom máme zásluhy. Curling u nás zakotvil a jeho popularita stoupá. Jsem přesvědčený, že má dobrou budoucnost a příští olympiáda už českému výběru neunikne.

Po vyřazení jste oznámil konec reprezentační kariéry. Měl jste rozhodnutí naplánované dopředu?

Přesně tak. Skončil bych v případě úspěchu i neúspěchu. Spoluhráči i lidé z realizačního týmu o tom věděli už před sezonou. Mám pro to spoustu důvodů. Jeden z nich je uvolnit místo mladším talentovaným hráčům. Budu se teď snažit pomoci dosavadnímu viceskipovi Lukáši Klímovi, aby postavil co nejlepší tým. Doufám, že kluci navážou na to, co jsme společně začali.

Olympiáda vám jako jediná schází ve výčtu vrcholných akcí…

Curling se velmi dynamicky vyvíjí. Nestačí si říct, že mi olympiáda chybí na seznamu a příště tedy pojedu. Znamenalo by to čtyři roky další neuvěřitelné dřiny. Curling se profesionalizuje. Hráči jsou čím dál mladší a věnují tréninku stále více času, což si s rodinou a prací nemůžu dovolit. Člověk má poznat, kdy nastal čas skončit.

Jaká bude vaše další pozice?

Ještě přesně nevím. Je to na dohodě s realizačním týmem. Nějakou dobu už se věnuju juniorskému curlingu, takže budu určitě pomáhat při práci s mládeží. Pokud bude mít nový reprezentační tým zájem o spolupráci, jsem otevřený a rád pomůžu.

Jaká je vaše nejsilnější reprezentační vzpomínka?

Neuvěřitelný zážitek je mistrovství světa v Kanadě, kde jsme poprvé v životě hráli před deseti tisíci lidmi. Dále pak zisk bronzové medaile na evropském šampionátu před pěti lety a letošní kvalifikace.

Klubovou kariéru zakončíte v březnu po republikovém mistrovství. Plánujete zklamání z reprezentace přebít úspěchem s brněnským celkem?

Doufám v to. (úsměv) Budeme dělat všechno pro to, ať znovu vyhrajeme. Cíl našeho mužstva je ovládnout ligu a zajistit tím brněnskému celku start v reprezentačním dresu na následujícím mistrovství Evropy.