Nepostoupil z prvního kola a neuspěl ani v následné opravě, nakonec bral 23. místo. „Navalí se různé emoce, když vím, že to mohlo klapnout, ale nestalo se. Takový je keirin. Umí být neuvěřitelně tvrdý a může přinést obrovskou euforii i zklamání. A rozdíl mezi tím je neuvěřitelně malý, stačí malá chybička, zaváhání, nepříjemná shoda náhod,“ hlesl dvaatřicetiletý Bábek.

Dobrá zpráva z dějiště šampionátu je aspoň potvrzení olympijského místa do Tokia v keirinu pro brněnskou Duklu. „V pondělí se zavřou kvóty a budeme vše přesně vědět, ale místo by mělo být v pohodě,“ řekl brněnský i reprezentační kouč Petr Klimeš.

Pomýšlel na finále

Bronzový medailista z této disciplíny ze světového šampionátu v Hongkongu před třemi lety Bábek přitom pomýšlel na finále. „Je to obrovské zklamání, na druhou stranu není konec světa. Rozhodně jsem se viděl mnohem dál, protože vím, že tam patřím,“ podotkl Bábek.

V první jízdě skončil čtvrtý, v opravě také, pokaždé postupovali dva nejlepší. „V první jízdě trošku zaváhal s reakcí, zůstal zavřený a už se tam nedostal. A oprava? Měl rozhodně na víc, než jak dopadl. Mrzí mě to,“ posteskl si Klimeš.

Šanci na úspěch Bábek určitě měl, coby celkový vítěz hodnocení světového poháru umí porážet všechny soupeře. „V keirinu rozhoduje shoda okolností, proto v něm my Češi máme možnost velkého úspěchu. Není to jako týmový sprint, kde vítězí jen nejrychlejší. V této disciplíně je strašně moc proměnných. Mám závod, kdy se zadaří a kdy se nezadaří. Nemám neuvěřitelný motor jako Nizozemci, potřebuji dokonalou taktiku i odpovědi na nastalé situace,“ přiblížil brněnský dráhař.

Reparát na kilometru

Jenže tentokrát nereagoval správně na vývoj jízd. „V opravě jsem dostal dokonalou vlnu od Španěla Peralty, ovšem byla pořád v regulích. Zastavila mě a už jsem se nedostal dopředu, ale nebudu se vymlouvat na vlnu, ke keirinu patří. Kdybych měl možnost, dám mu ji taky. Tentokrát jsem spíš chystal, než bych škodil ,“ trpce se pousmál Bábek.

V pátek po čtvrt na čtyři odpoledne dostane šanci na reparát v kilometru s pevným startem, v němž už vlastní stříbro ze světového šampionátu. „Prodám, co mám v nohách, a snad budu mít víc štěstí,“ zadoufal dráhař.

Keirin mužů: 1. Lavreysen (Niz.), 2. Wakimoto (Jap.), 3. Awang (Mal.), …23. Bábek (ČR).