„Nejdůležitější je, že tým se soustředí na závody typu mistrovství republiky, Evropy a světa, v tom je velký potenciál. Před posledním mistrovstvím světa jsem neměl jediný závodní den, rok předtím jsem kvůli tomu na svět ani nejel, neměl jsem vůbec žádný závodní program. Jet tam z ničeho není úplně ideální,“ uvedl Bárta.

V české stáji dostane jinou roli, nebude pouze pomáhat parťákům. „Nemyslím si, že budu lídr, ale je to otevřené. V domácím týmu každý dostane šanci, není to jako v zahraničním, kde tamní závodníci mají přednost, i když jste třeba lepší. Tady se to stávat asi nebude, což je obrovské plus,“ potěšilo kyjovského rodáka.

Nový celek poznával na soustředění ve Španělsku, ze kterého se vrátil ve středu. A podmínky jej nadchly. „Je to ještě lepší, než jsem čekal, jednak kvalita týmu, jednak zázemí. Překvapilo mě, že jsme letěli normální linkou a dostali jsme v letadle jídlo. Letošní rok jsem v drtivé většině lítal pouze s nízkonákladovkami, stáj se totálně snažila šetřit na cestování. Rozdíl je znát,“ porovnával třiatřicetiletý cyklista.

Na další soustředění na jih Španělska vyrazí na konci ledna. Další členy stáje postupně poznává, i když s některými se potkává už několik let. „S Lojzou Kaňkovským se známe hodně dlouho, znám i Vojtu Hačeckého a Jirku Polnického. Je to pro mě o dost jednodušší,“ liboval si Bárta.

Třetidivizní stáj má velké plány, s elitními týmy se poměří také na sledovaných podnicích. „Závodní program máme až nečekaně kvalitní, v tom nevidím žádné minus. Dostaneme se na závody, díky kterým můžu přijet líp připravený na Evropu nebo svět. Překvapilo mě, že letos tým jel Okolo Slovinska, kde Bora taky startovala,“ pronesl.

Teď už se Bárta těší na vánoční svátky. „Cyklisté v Kyjově mívají vyjížďku na silvestra, pravidelně se jí účastním, jestli bude i letos, udělám všechno proto, abych při ní zase byl,“ dodal cyklista.