Brabec si v minulém roce odbyl svůj debut, nyní se už přes týden aklimatizuje v Peru na další start. „Cítím se skvěle. Týden jsme s Martinem Macíkem a Františkem Tomáškem (stájoví kolegové z Big Shock Racing – pozn. red.) strávili procházkami po horách, odpočinkem a spánkem. Motorka je i po plavbě oceánem ve vynikajícím stavu, táta mi na ni dohlíží,“ popsal závodník, který při své dakarské premiéře skončil devětatřicátý, nejlepší z českých motocyklistů.

Letošní ročník bude výjimečný. Poprvé v historii jej hostí jediná země – Peru. Organizátoři slibují návrat k africkým kořenům závodu, sedmdesát procent trasy dlouhé pět tisíc kilometrů se pojede přes písek, což Brabcovi vyhovuje. „Písek a teplo mám rád a je to pro mě výhoda. Sedí mi technická jízda. Loni v Bolívii to bylo nevyzpytatelné peklo, když člověk jezdil na různých površích,“ zavzpomínal závodník týmu Big Shock Racing.

Konkrétní cíle si nedává. „Žádné mety stanovené nemám. Žiji přítomností, protože člověk nikdy neví, co se stane zítra, a na Dakaru už vůbec ne,“ zmínil Brabec.

Komplikace řešil už po cestě do peruánského Cusca, kde se hodlal aklimatizovat na vysokou nadmořskou výšku. Společnost, od které měla jeho výprava koupené letenky z Limy do Cusca, už neexistovala. V hlavním peruánském městě tak museli oproti plánu strávit den navíc. „Bylo to úsměvné, ale vše se vyřešilo,“ glosoval se svou typickou bezstarostností situaci závodník známý optimistickým pohledem na život.

Na Rallye Dakar nakonec nebude chybět ani brněnská stálice posledních let Ouředníček. Po dubnové hrozivé nehodě v Maroku, kterou fatálně odnesl jeho ford, se zdálo, že tentokrát slavný závod nedobrovolně vynechá. Devětačtyřicetiletého jezdce nakonec spasila last minute nabídka od jihlavské stáje MP – Sports jednoho z předních jezdců celého podniku Martina Prokopa.

Ouředníček usedne do jeho vozu z loňského Dakaru, se kterým finišoval sedmý. Úkol brněnského rodáka bude společně s Davidem Křípalem krýt záda ambicióznímu českému jezdci, jemuž v minulém ročníku pomohl při technických obtížích. „Odtáhli jsme Martina na laně a on hodil lano nám. Přišla nabídka, která se neodmítá. Dlouho jsme neváhali,“ pravil brněnský jezdec, který pojede Dakar pošesté.

V minulém ročníku po rozličných strastech finišoval třiatřicátý, letos se především přizpůsobí Prokopovi. „Jestli má někdo z českých jezdců naději na vítězství, je to jedině Martin,“ uzavřel Ouředníček.

Finiš rallye je naplánovaný na 17. ledna.