Uprostřed prázdnin si na jihu Moravy zazápolí patrně světová špička. Vždyť závod v Brně bude první kvalifikační podnik pro olympijské hry v příštím roce v Tokiu. I když uzávěrka přihlášek je až v půli července, s předstihem se počítá, že podnik má rozzářit také domácí hvězda olympijského vítěze a mistra světa Jaroslava Kulhavého.

"Trať znám už z dřívějších let a po úpravě je perfektně připravená. Je technická, hravá a rychlá, což odpovídá současným trendům. Vypadá nebezpečně, ale myslím, že je v pohodě pro všechny kategorie. Organizátoři udělali obrovský kus práce,“ chválil čtyřiatřicetiletý šampion.

Očekává, že o účast na brněnském mistrovství bude zájem. „Všichni znají Nové Město na Moravě (místo konání Světového poháru pozn.red.) a vědí, že to v Česku funguje. Závodníci rádi přijedou, nejsme žádný Pákistán nebo jiné destinace na východě, od kterých lidi moc neví, co očekávat,“ pravil čtyřiatřicetiletý šampion.

Nejen pro potřeby šampionátu vyrostla v Pisárkách trasa dlouhá 4,1 kilometru s převýšením 210 metrů, při jejíž vytváření padlo také 650 tun přírodního kamene. „Je za námi podstatný kus práce. Vše začalo směřovat k evropskému šampionátu už před čtyřmi lety. Kompletně jsme trať přestavili a naším záměrem bylo, aby nesloužila jen jednorázové akci, ale aby ji i po jejím skončení využívala široká veřejnost, což se povedlo,“ prohlásil předseda organizačního výboru evropského šampionátu Lubomír Vidlák.

Pořadatelé hodlají přilákat maximální možný počet diváků, i proto jim vyšli vstříct a vstupné je na celý program zdarma. „Doufáme v hezkou kulisu. Vše jsme dělali proto, abychom vytvořili trasu atraktivní pro ně a co nejvíc lokalit jim zpřístupnili,“ podotkl Vidlák.

Šampionát začne 23. července závody kategorií Masters a vyvrcholí o dva dny později soutěží Elite žen a mužů. Brno už jednou mistrovství Evropy horských kol pořádalo, od té doby ale uplynulo čtyřiadvacet let.