Čeští vysokoškoláci jsou ve světovém měřítku osmadvacátí nejzdatnější sportovci. Co o tomto pořadí rozhodlo? Tradiční letní univerziáda, kterou tentokrát hostil čínský Šenčen. Medailovou stopu v nejlidnatější zemi světa zanechali i jihomoravští sportovci – stolní tenistky a sportovní střelci.

Dvě zlaté, jedna stříbrná a čtyři bronzové. Tak zněl konečný účet na konci světového setkání akademiků. Češi si polepšili o jednu medaili, zlatou. Možná tu, kterou získalo družstvo skeetařů, ze dvou třetin tvořené mladými střelci pocházejícími z Komety. Daniel Herberger za Brno střílí nadále, Petr Málek těsně před univerziádou přešel za svým otcem Petrem (stříbrný medailista ze Sydney – pozn. red.) do Hradce Králové. „Jejich výsledek mě moc nepřekvapil. Vždycky jsme měli výborné mladé střelce. Je tím pádem pro ně povinnost přivézt ze soutěže družstev medaili,“ vysvětloval s mírnou nádsázkou předseda Komety Josef Machát.

Absolutní bombu představoval bronz odchovankyň z Hodonína. Iveta Vacenovská a Dana Hadačová si v kolébce stolního tenisu dokráčely pro cenný kov ve čtyřhře. „Na své hráčky jsem velmi hrdý. Pro postup do finále univerziádního turnaje udělaly maximum,“ řekl český kouč Petr Nedoma. „Do závěrečných semifinálových bojů se probojovaly jako jediný neasijský tým vedle domácích Číňanek a Korejek,“ doplnil.

Univerziáda v českém podání ale nepřinesla jen úspěchy. Přišla i zklamání a bylo jich hned několik. Nedařilo se fotbalistům, kteří se museli spokojit až s jedenáctým místem, ani basketbalistkám. Ty toužily po medaily, ale skončily až deváté.

V žabovřeském klubu podrobně sledovali nejen výkony svých hráček Romany Hejdové a nové posily Terezy Peckové, které patřily v reprezentaci k nejlepším, ale také Švédky Farhiyi Abdiové. Ta přichází do brněnského Frisca místo dvou spoluhráček z národního týmu Eldebrinkové a Halvarssonové. Spolu pak získaly čtvrté místo.

„Basketbalistky vždy byly vlajková loď našeho kolektivního sportu. Nejvíc smutní jsme ale z výsledku volejbalistů. Měli na celkové vítězství, ale stačil kolaps v jediném zápase s Ukrajinou a nakonec byli sedmí,“ litoval předseda České asociace univerzitního sportu František Dvořák nešťastného zápasu, do kterého zasáhli i brněnští odchovanci Tomáš Jambor, Jan Václavík, Jan Kuliha a Dominik Fořt. Za úspěch se naopak považuje páté a šesté místo brněnských gymnastek Kristýny Pálešové a Jany Šikulové ve víceboji.

Dálkoví plavci Sylvie Rybářová a Jan Pošmourný si z desetikilometrové trati odnesli deváté a desáté místo. „Celkový dojem po odletu z Činy byl pozitivní. Získali jsme sedm medailí, které se rozprostřely mezi více sportů. Taky nás těší, že se přibližuje reprezentační a univerzitní sekce, stále více sportovců totiž studuje,“ těšilo Dvořáka.

jih Moravy v Číně
Jak se vedlo českým sportovcům z jižní Moravy na univerziádě v čínském Šenčenu

Kolektivní sporty:
- Sportovní střelba – družstva skeet (Daniel Herberger, Petr Málek) – 1. místo
- Stolní tenis – čtyřhra (Alena Vacenovská, Hana Matelová) – 3. místo
- Volejbal (Tomáš Jambor, Jan Václavík, Jan Kuliha, Dominik Fořt) – 7. místo
- Basketbal (Romana Hejdová, Tereza Pecková) – 9. místo
- Fotbal (Radek Buchta, Roman Smutný, Jiří Nevídal) – 11. místo

Individuální sporty:
- Gymnastika
Kristýna Pálešová (bradla – 7. místo, víceboj – 5. místo), Jan Šikulová (víceboj – 6. místo)
- Sportovní střelba – skeet
Daniel Herberger (8. místo), Petr Málek (9. místo)
- Dálkové plavání
Sylvie Rybářová (10 km – 9. místo)
Jan Pošmourný (10 km – 11. místo)