Ke kulatinám si v Brně tamější Sokol nadělil pořadatelství mistrovství České republiky, které uspořádá od 30. srpna do 1. září. „Svaz nám vyhověl s termínem. Pokusili jsme se najít takový, kdy bude nejmíň kvalifikačních turnajů na olympiádu v Tokiu, takže může přijet česká špička,“ pravil předseda oddílu a jeden z průkopníků beach volejbalu v Brně a České republice Zdeněk Václavík

Právě on stal na konci osmdesátých let u zrodu organizovaného plážového volejbalu v Česku. Postupně vznikl klub, který původně sídlil v areálu na Káčatech v Komíně, po deseti letech se přesunul na současnou adresu v areálu Sokolského koupaliště Sokolák u Brněnské přehrady. „Máme tam svobodnější možnosti než na Káčatech,“ připomenul Václavík.

Brněnský klub v současnosti pečuje o talentované mládí. Začátek jubilejní sezony ozářil úspěch talentovaného dua Sokola Elišky Tezzele a Markéta Svozilové, které vybojovalo zlato na republikovém šampionátu do osmnácti let v Opavě. „Momentálně nemáme žádné ženy v kategoriích dospělých, holky jsou příslib pro budoucnost,“ prohlásil hlavní trenér klubu Milan Džavoronok.

V Sokolu se připravuje dvě stě plážových volejbalistů, dospělí na Sokoláku, mládež především v areálu Sokola v prostorách haly v Kounicově ulici. „Za ta léta se nám podařilo vychovat spoustu mládežnických reprezentantů na mistrovství Evropy,“ podotkl Džavoronok.

Letos zatím počasí plážovému volejbalu příliš nepřeje. Sportovci se potýkají s nepříznivým počasím, teploty leckdy nepřesahují deset stupňů nad nulou. „Mohlo by být i hůř. Když vyloženě neprší, dá se to,“ uzavřel Džavoronok.

Beachvolleybal Sokol Brno I

- 1989 – první beach volejbalové zápasy v Česku

- v současnosti kolem 200 členů

- areál Sokolského koupaliště Sokolák

- letos uspořádá mistrovství České republiky od 30. srpna do 1. září