Závod okolo Brněnské přehrady startuje už v sobotu ve tři čtvrtě na jedenáct dopoledne. „Poslední měsíc je katastrofální, pracujeme soboty, neděle a máme toho nad hlavu. Každý rok přibíráme člověka, protože po závodě zhodnotíme, že to tak takhle nejde, jinak se z toho zblázníme. Jenže kromě naší úlevy přibývá i plno páce. Občas člověk neví, co dělá druhý a na něco se zapomene,“ líčí úskalí pořádání akce Jan Huppert, který se na Vokolo priglu podílí od jeho vzniku.

Závod se letos uskuteční už podesáté a jelikož se počet běžců zvedl z necelé tisícovky na dva a půl tisíce přihlášených, rozrostl se i pořadatelský tým. Ze tří na osm. „Mám na starosti všechno, co může skončit průšvihem. Dělám propagaci, vše kolem webu, plnění povinností vůči partnerům, objednání dodavatelů, kteří přivážejí stany a elektřinu,“ popisuje výčet svých aktivit.

Jiří Homoláč
Keňan Homoláč zaběhl nejlepší maraton kariéry, chce opět ovládnout Vokolo priglu

Nové starosti vyvstaly také s přesunou zázemí závodu z areálu Lodních sportů Brno na Kozí horku. „Mysleli jsme si, jak to tam bude velké, ale stejně máme problémy všechno tam nacpat. Poslední tři roky jsme měli na Lodních sportech potíže, že areál nezvládal utáhnout naši spotřebu. Vozili jsme velkou elektrocentrálu a na Kozí horce přidáme další,“ přibližuje Huppert.

V den závodu se na akci podílí okolo 180 dobrovolníků, ovšem pořadatelé už je využívají i předtím. „Minulý víkend jsme balili startovní balíčky, věci navezlo několik aut,“ pravil pořadatel.

Slovenská běžkyně Katarína Berešová vyhrála třikrát závod Vokolo priglu.
Vokolo priglu přinesl slovenské atletce Berešové vítězství i manžela

V minulých letech končily poslední dny příprav až po půlnoci, což se mírně zlepšilo. „V pátek skončíme snad už v devět,“ usmívá se.

I přes svědomitou práci, která začne v dubnu, se ani den závodu neobejde bez stresu. Patnáct minut před startem jednoho z ročníků Huppert zjistil, že nad startem a cílem podle požadavků nestojí brána jednoho z hlavních partnerů. Rychle jsem ukradl pět lidí ze stánku a dotáhli jsme bránu na start. Jenže jsme nevěděli, zda po jejím nafouknutí nezkolabuje elektřina, na kterou byla napojená časomíra i repráky. Nemohli jsme to otestovat, ale naštěstí vše dobře dopadlo, jinak partner asi skončil,“ uvědomuje si.

Vokolo príglu. Ilustrační foto.
Nápad na Vokolo priglu vznikl ve vaně

Atmosféru při sobotním Vokolo priglu si na rozdíl od závodníků pořadatelé moc neužijí. „Ze závodu nemám vůbec nic, ani si často nestihnu projít areál, jen řeším problémy. Pak se podívám a je po všem,“ praví Huppert.