A nedělní vytrvalý déšť donutil pořadatele k přesunu kompletního programu do posledních dvou dnů. „Je to situace, která strašně dlouho nenastala, protože veškeré velké závody se snad už dvanáct let jezdí v hale. Když na malých závodech prší celý den, zruší se třeba některé disciplíny. Ale na mistrovství Evropy by se to stalo asi jen v krajní nouzi,“ řekl trenér české sprinterské reprezentace do 23 let Lubomír Vojta.

Sprint juniorů a žen do 23 let na mistrovství Evropy v dráhové cyklistice.
Kaňkovská vzdorovala evropské šampionce, Bártová vybojovala stříbro

Evropský šampionát potrvá do úterý. Pondělní výhled také nezaručuje slunečné počasí, ale protažení mistrovství třeba do středy je nereálné. „To má být ještě horší počasí. Program má končit v šest, takže se možná protáhne do noci, ale spousta výprav má koupené letenky na středu ráno, takže se nedá šampionát natáhnout o další den. Buď se to stihne do noci, nebo se bude program škrtat, kdyby počasí neumožňovalo jiné východisko,“ sdělil Vojta.

Je jasné, že když se třídenní program zhustí na pouhé dva dny, může docházet ke komplikacím. „Dá se to optimalizovat tak, že organizátor třeba vyzve trenéry vytrvalců, aby ze dvou závodníků nasadili jen jednoho, který má větší šanci na úspěch. Může třeba přijít příkaz, aby závodil pouze jeden za národ,“ přiblížil možnou variantu kouč juniorských sprinterů Zdeněk Nosek.

Zruší se také kvalifikace. „Když bude čtyřicet startujících a do finále může nastoupit jen dvacet, vyberou se jen top jezdci,“ řekl Vojta.

Pro některé závodníky to ovšem znamená, že se jim v jeden den sejdou dvě disciplíny, které měly jet ve dvou dnech. Výpravy musejí rozhodnutí přijmout. „Jsme postavení před hotovou věc. Na druhou stranu budou organizátoři benevolentnější k tomu, když chce někdo narychlo změnit jméno startujícího, aby zareagoval na nový program,“ poznamenal Nosek, který vede juniory i v Dukle Brno.

Bodovačku dvojic měly jet Gabriela Bártová s Kristýnou Burlovou, ale první z nich musela vystřídat Veronika Bartoníková. „Už loni v Gentu jely spolu a do poslední chvíle bojovaly o medaili,“ naznačil Nosek, že v tom nebude problém.

Sportovní redaktor Jaroslav Kára na mistrovství Evropy dráhových cyklistů ve Fiorenzuole d'Arda.
Italský deníček číslo 3: Na fotbal vlakem až k velodromu

Mladí dráhaři teď jen sledují předpověď počasí a doufají, že do svých disciplín nastoupí. „Obavu máme všichni, ze dne na den se to mění a nikdo neví, co bude. Snad se vše odjede,“ přál si brněnský sprinter Martin Čechman, jemuž chladné počasí nevyhovuje. „Jsem zvyklý na teplejší, zima a déšť mi fakt nesvědčí,“ dodal.