Výkony mladých sportovců ze základních škol z celé republiky sledovali i čeští olympionici. „Je to krásné pozorovat děti, jak se i přes problémy spojené s pandemií vrací ke sportu a hlavně se jím baví,“ říká bronzová medailistka z Atlanty 1996 Šárka Kašpárková, která je i ambasadorkou projektu Sazka Olympijský víceboj.

„Jezdíme po školách a trénujeme s dětmi. Pak jim můžeme na základě jejich výkonů doporučit i pro ně vhodné sporty,“ dodává Kašpárková. Republikové finále Odznaku všestrannosti zahájil bronzový medailista z her v Tokiu šermíř Alexander Choupenitch. Úspěšný fleretista byl následně v obklopení nadějných sportovců, jež se s hrdinou poslední olympiády vyfotili. „Mám rád atletiku, ale když jsem viděl Alexe šermovat, tak přemýšlím, že bych to taky zkusil,“ usmíval se malý Michal reprezentující Jihočeský kraj.

V pátek děti závodily v pěti disciplínách - sprintu na 60 metrů, skoku dalekém, hodu medicinbalem, shybech a skoku přes švihadlo. Na jednotlivých sportovních stanovištích byli k ruce malým závodníkům příslušníci policie a armády. Ve vojenských barvách se představili například bývalí sdruženáři a olympionici Pavel Churavý a Miroslav Dvořák.

„Po konci kariéry jsme nyní ve službách armády České republiky. Jsme rádi, že můžeme být na této skvělé akci a vidět tolik sportujících dětí,“ těšilo Churavého. Když ve čtyři hodiny odpoledne skončilo závodění, následoval doprovodný program právě armády a policie. Přemožení nepřítele hmaty a chvaty nebo zpacifikování útočníka pomocí cvičeného psa malé diváky nadchlo.

Následně na plochu stadionu přijela karavana vozů Toyota, která přivezla na exhibiční program olympioniky tenistku Lucii Šafářovou, dráhového cyklistu Tomáše Bábka nebo lukostřelkyni Marii Horáčkovou. Slavní sportovci pak mezi sebou soupeřili v různých sportech a děti jim fandily.

Republikové finále Odznaku všestrannosti pokračuje i dnes, kdy se od rána závodí v trojskoku, klicích, leh-sedech, driblingu, hodu míčkem, běhu na 1000 metrů a plavání. Premiantem posledních let je tým ze základní školy Oskol Kroměříž, který vyhrál Republikové finále celkem šestkrát! Dokáže někdo porazit Oskol Kroměříž? To zjistíme zítra kolem čtvrté hodiny odpoledne.