Prvenství i letos obhájila Základní škola Oskol Kroměříž, která vyhrála už popáté za sebou. Brněnská Základní a mateřská školá Milénova skončila třináctá.

Každá ze škol přivezla čtyři kluky a čtyři holky, kteří součtem bodů z deseti disciplín stanovili výsledné skóre.

Byť proti sobě soutěžila mládež ze čtyřiceti škol, mezi účastníky nepanovala rivalita. „Skamarádili jsme se, vyfotili a navzájem si fandili. Nebyli jsme proti sobě,“ pochvalovala si mladá sportovkyně Eliška Měřínská z brněnské školy Milénova.

Připravovala se měsíc dopředu, nedařilo se jí však tak, jak si představovala. „Největší problém mi dělalo švihadlo, taky nemám ráda shyby,“ líčila Měřínská, která si republikové finále i přesto užila.

Kromě sportování a možnosti vyzkoušet si sporty pro hendikepované jako basketbal na vozíku nebo běh poslepu mohli účastníci požádat o podpis nejednu sportovní legendu.

Na výběr měli například nejúspěšnějšího cyklistu paralympijské historie Jiřího Ježka. Také on získal podpis dráhového cyklisty Jiřího Dalera, olympijského vítěze ve stíhačce jednotlivců z Tokia 1964. „Je to můj hrdina a idol. Kartičky s podpisy si navzájem vyměňujeme a je to krásná vzpomínka,“ liboval si paralympionik.

JAN MAZÁČ