Podle rozhodčích jeho náboje při kontrole překročily o 0,1 gramu toleranci. To představuje nanejvýš dva broky v náplni navíc. „Nic neudělají, to je o ničem. Kdyby šlo o třicet broků, pak to snad má význam," vysvětluje reprezentační trenér disciplíny trap Petr Hrdlička.

Kostelecký: Reakce? U nás má většina radost. Česká povaha je hrozná, tento národ je v morálním úpadku
Rozhovor s Davidem Kosteleckým si přečtěte v sobotním tištěném Brněnském deníku Rovnost

„David není z těch, co si něco takového dovolí, nemá důvod. Vše si vybojuje pílí a prací," doplňuje kouč, který vyhrál olympiádu v Barceloně v roce 1992.

Kauza s náboji
Na mistrovství Evropy ve slovinském Mariboru ve střelbě v trapu diskvalifikovali rozhodčí Davida Kosteleckého kvůli překročení váhy nábojů. Podle pravidel smí mít broková náplň 24 gramů s tolerancí půl gramu, což je okolo 300 broků. Kostelecký měl údajně 24,6 gramu. To představuje nanejvýš jeden, dva broky navíc.

Českou výpravu pobouřil především způsob kontroly, která se absolutně vymyká standardním postupům. Kosteleckému odebral rozhodčí dva náboje, které vložil do obálky a nezapečetil. U vážení navíc chyběl někdo z české výpravy. O diskvalifikaci se střelec dozvěděl po víc než dvou hodinách. „Tohle není standardní, náboje se při kontrole váží hned, do pěti minut jsou výsledky," líčí závodník z Holasic na Brněnsku.

Druhý den převážili rozhodčí deset nábojů pod dohledem šéfa české výpravy a všechny prošly. Kostelecký z Mariboru ihned zamířil do italské továrny. „Převážili jsme snad sto padesát nábojů ze stejné série a žádný toleranci nepřekročil. Blíží se olympiáda a člověk přemýšlí, co za tím stojí," sděluje.

Kostelecký dosud absolvoval desítky kontrol a nikdy neměl problém. Jenže před evropským šampionátem ovládl dva závody Světového poháru za sebou a myslí si, že jeho úspěchy někomu vadí. „Beru svou diskvalifikaci jako komplot, mám nějaké zákulisní informace, že se nelíbíme ruskému konkurentovi," uvažuje o bývalém olympijském vítězi Alexeji Alipovovi.

„Neřeší nic jiného než náboje svoje a ostatních," doplňuje čtyřicetiletý střelec.

Italská firma, která mu vyrábí náboje už deset let, zaslala Mezinárodní střelecké federaci písemný protest. „Nikdo neviděl výsledek testů, střelci ani vedoucí výprav nedostali oficiální zprávu. Tak vysoce neprofesionální způsob testování povede k zlikvidování sportu, federací, střelců i společností. Požadujeme, aby na mistrovství světa dělali kontroly externí odborníci, kteří nemají spojitost s federací ani sportovní střelbou," píše prezident italského výrobce Alberto Chiampan.

Diskvalifikace ve Slovinsku potkala čtyři střelce, vedle Kosteleckého i českého juniorského reprezentanta Vladimíra Štěpána. „Přišli jsme minimálně o jednu medaili v družstvech a možná i individuální," zlobí se Hrdlička.