Příležitosti si však nesmírně cení. „Dostat divokou kartu není vůbec jednoduché, proto si moc vážím, že tu možnost mám. Uvidím po prvním tréninku. Budu se snažit jet co nejlépe a udělám pro to všechno,“ líčí rodák ze Všejan na Mladoboleslavsku.

Střelec Jiří Lipták.
Brokoví střelci cílí na evropské medaile. Bojují s vrhačkami, novou soutěží týmů

Návštěva v dětské nemocnici:Čeští motocykloví závodníci Karel Abraham, Jakub Kornfeil a Filip Salač v rámci programu Velké ceny České republiky navštívili pacienty v Dětské nemocnici v Brně.


Velmi dobře si vede ve své juniorské kategorii, což mu dopomohlo k divoké kartě. „V Red Bull Rookies Cupu jsem na celkovém třetím místě. Podařilo se mi několik umístění na pódiu. Daří se mi,“ hodnotí Salač povedenou sezonu. Zároveň si uvědomuje, že to na brněnském okruhu nebude mít lehké. „Pojedu na motorce, se kterou normálně jezdím, ale v Moto3 nebude moc konkurenceschopná, navíc je dva roky stará,“ uvědomuje si stáří stroje.

Přesto neskládá zbraně. „Na juniorském mistrovství nejezdím o moc horší časy než kluci z Moto3, ale nemám takové zkušenosti jako Jakub Kornfeil a ostatní,“ porovnává mladý motocyklista, který se na startovním roštu potká právě i s Kornfeilem. „Kuba mi hodně pomáhá. Chodí za mnou na závody. Radí mi při kvalifikacích, za to chci poděkovat a přeji mu hodně štěstí v závodu,“ váží si pomoci pětadvacetiletého jezdce.

Závod bere především jako další zkušenosti v kariéře. „Jde hlavně o ně. Můžu se toho hodně naučit a odkoukat od ostatních jezdců, jak se na závody připravují. Zároveň jsem zvědavý na diváckou kulisu,“ těší se na víkend v Brně, což je příjemnější situace než loni.

Tehdy si totiž přivodil škaredé zranění. „Jel jsem na sjeté pneumatice patnácté kolo a v dalším se už měly měnit gumy. Chtěl jsem zatlačit ještě jedno kolo, ale motorka dostala smyk. Spadla mi na nohu a zlomila ji,“ vzpomíná na rok starou událost.

Rekonvalescence po zlomenině stehenní kosti trvá obvykle šest měsíců. Salač sedl na motorku už po jednom. „Hodně to bolelo. Potřeboval jsem delší čas na zotavení. Po dvou měsících už jsem byl v pořádku a mohl závodit. Vůbec mě nenapadlo, že bych už nejezdil,“ dodal Salač.

VLADIMÍR FORMÁNEK

Přípravy na motocyklovou Velkou cenu na Masarykově okruhu zahrnují také natírání obrubníků v bravách trikolory.
Grand Prix: obrubníky natírají podruhé za dva měsíce. Musí zářit, zní z okruhu