V sobotu a v neděli bude hlavní hvězda jubilejního padesátého ročníku prestižní Velké ceny Brna, která se po desítkách let stěhuje z Lesné za Lužánky. „Takovou osobnost jsme tu nikdy neměli. Chceme výročí pořádně oslavit, a proto jsme si už před rokem a půl slíbili, že přivedeme nějakou osobnost. Že klapla zrovna Hosszúová, je paráda,“ pochvaloval si místopředseda pořádajícího KPSP Kometa Brno Jiří Vlček.


POMŮŽOU I POTÁPĚČI


V Brně si fanoušci Železnou lady, jak se devětadvacetileté Maďarce pro její všestrannost a houževnatost přezdívá, užijí dosyta. Celkem se za dva dny objeví čtyřiatřicetkrát. „Měsíc a půl jsme se domlouvali navážno a vyšlo to. Zafungovalo i to, že máme dlouhodobě dobré vztahy s maďarskými plavci,“ pravil ředitel akce Zdeněk Tobiáš.

Velká cena BrnaKdy: 20. a 21. října (rozplavby od 9 hodin, finále od 17 hodin)
Místo: plavecký stadion za Lužánkami
Hlavní hvězda: Katinka Hosszúová (Maďarsko)
Vybraní čeští plavci: Jan Micka, Filip Chrápavý, Lucie Svěcená


Fanoušci se mohou těšit také na staronové kulisy závodu. Poprvé od začátku devadesátých let se Velká cena Brna vrací z Lesné na plavecký stadion za Lužánkami.

Předtím ale organizátory čeká náročná logistická akce. Potřebují totiž vytvořit z padesátimetrové dráhy poloviční. Proto v pátek postaví umělou stěnu, která rozpůlí lužánecký bazén na pětadvacet metrů. „Zázemí stadionu na Lesné už vadilo i soutěžícím. Proto jsme se rozhodli pro obrovský krok. Je to velká akce, zařízení má skoro deset tun a s instalací nám pomůžou i potápěči,“ popsal Tobiáš.

Velká cena Brna je součást Českého poháru a letos také jediným domácím nominačním závodem na mistrovství světa v krátkém bazénu, které v půlce prosince hostí Čína. Představí se přes pět set plavců.

Rozplavby začínají jak v sobotu, tak v neděli v devět ráno, finále v pět hodin odpoledne.