Velká cena Brna přivítá nejlepší sprintery a sprinterky, její součást tvoří 33. ročník Memoriálu Vlastimila Moravce, který nabídne souboj v omniu mužů a žen. „Letos se nám přihlásil rekordní počet 202 jezdců z 24 zemí. Touto účastí se blížíme světovému poháru,“ srovnával ředitel závodu Svatopluk Buchta.

Přitom organizační tým dvoudenní nabité akce na brněnském velodromu čítá jen osm lidí. „Závod jsme vybudovali, je to naše dítě, které pořád roste, za což jsem rád. Projevuje se, že má svoji kvalitu, a většinou se vrací závodníci, kteří k nám jednou zavítali. Počet účastníků každý rok roste, což nás z organizátorského hlediska těší, snad vše zvládneme,“ prohlásil další z tvůrců klání, brněnský i reprezentační trenér Petr Klimeš.

Na Grand Prix Brno míří taková koncentrace hvězd dráhové cyklistiky, jakou Česká republika nepamatuje. Za bezesporu největší lze označit Lauru Kennyovou, čtyřnásobnou olympijskou šampionku ve stíhačce družstev a omniu. Dorazí také olympijská vítězka v keirinu Elis Ligtleeová z Nizozemska.

S ní nebo světovou šampionkou v týmovém sprintu Paulinou Graboschovou z Německa se poměří domácí Sára Kaňkovská (na snímku). „Budou to skvělé závody a těší mě velká účast jako na svěťáku. Vynasnažím se, abych byla co nejlepší,“ slíbila Kaňkovská, juniorská mistryně světa i Evropy v keirinu.

Nabitá jména hlásí také mužská listina. Tak namátkou mezi sprintery: dvojnásobný světový a čtyřnásobný evropský šampion Jeffrey Hoogland z Nizozemska, dvojnásobní mistři světa Joachim Eilers a Stefan Bötticher z Německa, úřadující světový šampion v týmovém sprintu Harrie Lavreysen z Nizozemska. Mezi vytrvalci zase aktuální mistr světa Szymon Sajnok z Polska. „Věřím, že se rozšířila dobrá pověst a rodinná atmosféra našeho podniku. Poloha v centru Evropy je navíc dostupná velkému množství okolních států, což láká čím dál větší jména,“ pochvaloval si Klimeš.

Domácí Dukle sice schází největší hvězda, Tomáš Bábek závodí na keirinovém turné v Japonsku, i tak mají čeští reprezentanti pódiové ambice. „Věřím, že kluci i holky se ukážou v dobré formě i mezi obrovskou konkurencí čítající mistry Evropy a světa,“ uvedl trenér.

Pavel Kelemen v Brně třikrát vyhrál sprint a jednou keirin. „Konkurence bude slušná, ale rád bych se zase objevil na tričku,“ připomněl brněnský sprinter galerii vítězů natištěnou na oficiálních trikách.

Grand Prix Brno
Sobotní program
10.00: kvalifikace omnia
12.00–21.40: hlavní program – muži omnium a sprint, junioři keirin, ženy keirin a madison, juniorky keirin

Nedělní program
10.00–20.30: muži keirin a madison, muži 23 let scratch, junioři sprint, ženy sprint a omnium, juniorky sprint