Teď je před nimi mistrovství Evropy, které od středy do neděle hostí nizozemský Apeldoorn. „Rozhodující bude součet na konci dubna, přičemž se počítá mistrovství světa, dvě mistrovství Evropy a dva nejlepší výsledky ze světových pohárů v posledních dvou letech před olympiádou,“ nastínil postupový klíč brněnský i reprezentační kouč sprinterů Petr Klimeš.

Denis Rugovac a Jan Voneš náročný madison na světovém šampionátu v Glasgow nedokončili.
OBRAZEM: Dráhové mistrovství světa ve Skotsku? Také závody velmocí ve zbrojení

Stěžejní pro účast na olympijských hrách je žebříček týmového sprintu, do Paříže zamíří osm nejlepších národů, které pak mají jistá i místa v individuálních disciplínách sprintu a keirinu. „Držíme desátou pozici v žebříčku mezi týmy, pojede osm nejlepších. Hodně velkou komplikaci představovalo mistrovství světa, kde se získávají dvojnásobné body. Jenže kvůli technickým problémům jsme skončili až jedenáctí. A teď doháníme ztrátu, což je hodně těžké,“ připomněl Klimeš lapálie.

Trojice Matěj Bohuslávek, Dominik Topinka a Martin Čechman obsadila v srpnu v Glasgow jedenáctou pozici. Jenže v jedné jízdě Čechman zlomil pedál a spadl, v opravě pak brněnský trojlístek doplatil na chybu rozhodčího, který neupevnil kolo rozjížděče Bohuslávka ve startovním bloku. „V tréninku stále klademe největší důraz na týmový sprint, jsme v něm dost kompatibilní, fungujeme dobře, i když se proházíme na pozicích, jezdíme podobně rychle. Kdyby náhodou nevyšla tahle olympiáda, budeme se v dalším cyklu zase soustředit na týmový sprint,“ prohlásil Topinka.

Brněnští dráhaři se stále nezdávají naděje, ale vnímají složitou pozici. „Je třeba si uvědomit, že skončila silná generace Tomáš Bábek, Robin Wagner, Pavel Kelemen. Pokud někdo z nástupců pojede v Paříži, půjde o výjimečný úspěch. Start na dalších hrách už je mnohem reálnější,“ uznal Klimeš.

Na minulém evropském šampionátu vybojovala brněnská trojice sedmé místo, které hodlá vylepšit. „Před námi jsou země jako Nizozemsko, Francie, Velká Británie nebo Německo. S Poláky se pereme o páté místo, chceme je porazit. Skončit v top pětce by byl krásný výsledek, toužíme být co nejblíž medailovým pozicím,“ doplnil Topinka.

Důležitý bude v Apeldoornu také výsledek v individuálních disciplínách, v redukovaném olympijském žebříčku totiž mají šanci uspět závodníci, jejichž země se nevejdou mezi postupovou osmičku v týmovém sprintu. „Na Evropě a dalších velkých závodech je postupový klíč dost neúprosný, z prvních kol jde jen vítěz. Už jen dostat se dál je ohromné vítězství. V semifinále se může stát cokoli, ale základ je vyhrát první kolo nebo opravnou jízdu,“ poznamenal Topinka, který stejně jako Čechman nastoupí v keirinu i sprintu.

Dráhový cyklista brněnské Dukly Martin Čechman (v tmavém) jede na první pozici v keirinu.
Dráhař Čechman po závodní pauze opět načítá své soupeře a hledá sebejistotu

O start pod pěti kruhy usiluje také jejich týmová kolegyně Veronika Jaborníková, která se drží na hraně postupu v keirinu. „Veroniku trápily přes vánoční svátky zdravotní potíže, dokonce s námi ani neodcestovala na soustředění do Švýcarska. Ale naštěstí se její hlavní disciplína jede až v neděli, tudíž má čas se rozjet a dostat do patřičné závodní formy,“ doplnil Klimeš.

Dukla Brno na ME
Muži: Dominik Topinka, Martin Čechman (oba sprint, keirin, týmový sprint), Matěj Hytych, Jakub Malášek (oba 1 km s pevným startem), Matěj Bohuslávek (týmový sprint).
Ženy: Veronika Jaborníková (sprint, keirin, týmový sprint), Anna Jaborníková (keirin, 500 m s pevným startem, týmový sprint), Natálie Mikšaníková (500 m s pevným startem, týmový sprint).