Brněnský tandem Jiří Hochmann a Martin Bláha v něm vybojovalo stříbro a bronz na mistrovství světa, k tomu přidal dva evropské tituly. „Je to moje milovaná disciplína, návrat dvojic na olympiádu mi nalil optimismus do žil. Mám z nich čtyři cenné kovy a kdyby se mi na stará kolena podařila ještě olympijská účast, je to na můj cyklistický důchod famózní motivace,“ prohlásil jedenatřicetiletý Hochmann.

Ostřílený veterán Bláha už ukončil profesionální kariéru, Hochmann teď k sobě hledá nového parťáka. Na evropském šampionátu v Berlíně jel s Janem Krausem, jenže obsadili až čtrnácté místo. Poslední z dvojic, které padesátikilometrový závod v Německu dojeli. „Honza Kraus je šikovný, Evropa pro něho byl křest ohněm. Má předpoklady, přivezl stříbro z juniorského mistrovství Evropy v dvojicích před několika lety. Disciplína mu sedí a může to být ideální člověk do budoucna,“ pravil Hochmann jezdící za Duklu Praha.

Výsledky českých dráhových cyklistů na mistrovství Evropy v Berlíně v olympijských disciplínách:
Týmový sprint: 5. místo (Pavel Kelemen, Tomáš Bábek, David Sojka)
Sprint jednotlivců: 10. Martin Čechman, 11. Sojka, 13. Sára Kaňkovská
Keirin: 4. Bábek, 10. Kelemen, 13. Sára Kaňkovská
Omnium mužů: 19. Denis Rugovac
Omnium žen: 13. Jarmila Machačová
Bodovací závod dvojic mužů: 14. Jiří Hochmann, Jan Kraus
Bodovací závod dvojic žen: 11. Ema Kaňkovská, Lucie Hochmann
Stíhací závod družstev: česká výprava nepostavila mužský, ani ženský tým

V madisonu, jak se bodovací závod dvojic mezinárodně označuje, se pravidelně po každém kole jezdci střídají tak, že se chytí za ruce. Jeden vždy jede, druhý odpočívá. Závod trvá dvě stě kol, v každém desátém přichází bodovaný sprint, páry usilují také o bonusové body za okruh náskoku. V Berlíně se jel rychlostním průměrem přes 56 kilometrů v hodině.

Naposledy se na olympijských hrách objevil v Pekingu v roce 2008. V Tokiu jej pojedou jak muži, tak nově ženy. „Můj sen je, abychom se dostali na olympiádu jak kluci, tak holky. Kdybych mohl své medaile vyměnit za účast na olympiádě, okamžitě to udělám,“ řekl Hochmann.

V Německu se do ženského madisonu postavila jeho manželka Lucie Hochmann, spolu s ní nováček na evropském šampionátu dospělých Ema Kaňkovská z brněnské Dukly. V ostré premiéře obsadily jedenáctou pozici. „Ema má velkou sílu v hození, což je výhoda, spíš se potřebujeme naučit pohybovat v balíku, několikrát jsme to brali zbytečně horem. Měli jsme respekt z holek,“ pravila Hochmann.

Devatenáctiletá Kaňkovská představuje velký talent, potřebuje získat zkušenosti. „Bylo to náročné. Musím se ještě vyjezdit, jak jsme se dostali dozadu, bylo to špatně,“ hlesla Kaňkovská.

Před českými vytrvalci stojí velké penzum práce, aby se v madisonu do Tokia dostali. Na mistrovství Evropy neuspěli v další olympijské disciplíně, vícebojařském omniu, skončila Jarmila Machačová třináctá a Denis Rugovac předposlední devatenáctý. Stíhacímu závodu družstev se čeští dráhaři ani nevěnují. „Chlapi předvedli opravdu propadák. Skupina už není, jaká bývala dřív. Na silnici i na dráze zažíváme velký propad, je to k zamyšlení. Nejsou výsledky už delší dobu, musíme s tím něco udělat. Máme v týmu méně lidí než dřív, chybí nám konkurence,“ mrzelo českého kouče vytrvalců i pražské Dukly Milana Kadlece.  Lucie Hochmann (vlevo) vytvořila novou dvojici s Emou Kaňkovskou z Dukly Brno. Zdroj: Martin Straka

Příjemně naopak vypadají olympijské vyhlídky pro sprintery z brněnské Dukly. V brazilském Riu závodil v keirinu i ve sprintu jednotlivců jen Kelemen, páté místo na mistrovství Evropy v týmovém sprintu však dává naději na účast tří jezdců pod pěti kruhy. „Poslední zprávy hovoří, že na olympiádu postoupí dvanáct týmových sprintů, z nich každá země získá místo do sprintu i keirinu. Pokud to tak bude, máme šanci dostat se na hry přes týmový sprint, ale nemám oficiální informace,“ sdělil trenér české reprezentace a Dukly Brno Petr Klimeš.

Jasno bude až příští rok, téměř dvouletá kvalifikace na olympijské hry odstartuje dráhových cyklistům v srpnu mistrovstvím Evropy ve skotském Glasgow.