Na mistrovství světa v roce 2021 do Litvy poslal český výběr Jiří Vokoun, jenž v utkání neodehrál ani minutu. Střelecký pokus z pokutového kopu procedil chorvatskému brankáři Žarku Luketinovi mezi nohama. „Byla to už osmá série a neměli jsme z čeho vybírat, prostě jsem tam šel. Chtěl jsem dát ránu pod břevno, což mi absolutně nevyšlo, ale naštěstí to tam spadlo,“ usmál se třiadvacetiletý reprezentant Vokoun.

Český výběr remizoval v úvodním utkání v chorvatském Zadaru 2:2. Stejný výsledek se v Brně zrodil už po dvaceti minutách. Chorvati se dostali dvakrát do vedení po brankách Tihomira Novaka a Vedrana Matoševiče.

Domácí ovšem pokaždé srovnali góly Michala Holého a brněnského rodáka Radima Záruby. „Je to postup na mistrovství světa a pro něj jsme všichni čtyři roky makali. Jsme šťastní, že se nám to povedlo po tak dramatickém zápase. Nakonec jsme měli asi víc klidu na nohách,“ uvedla česká brankářská jednička Ondřej Vahala.

Češi přitom do úterního klání vyhráli proti Chorvatsku pouze čtyřikrát z devatenácti duelů. „Věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého. Chorvatsko s hráči zejména z první čtyřky patří do úplné špičky Evropy. Bohužel pro ně ale máme kolektiv, hrajeme srdcem, což jsme proti nim prokázali. Vyhrál lepší tým, ne individuality,“ uvedl reprezentační kouč Tomáš Neumann.

Ten ještě den před utkáním s potížemi skládal nominaci na klíčové utkání. V ohrožení byl kvůli zranění či testům na koronavirus start Davida Drozda nebo brankáře Vahaly, jenž nakonec přispěl k postupu třemi chycenými penaltami. „Celou noc jsem vůbec nespal, protože jsme neměli hráče. Dělali jsme všechno pro to, abychom dali dohromady aspoň osm z nich. Bylo to pro mě opravdu složité a jsem tak unavený, že oslavu ani moc nedám,“ poznamenal s úsměvem Neumann.

Dramatická bitva se odehrála v brněnské hale ve Vodově ulici bez diváků. „Je to velká škoda pro nás i pro lidi. Zápas byl skvělá reklama na futsal a takový se v Česku třeba už dlouho hrát nebude. Doufám, že se fanoušci bavili aspoň u televizních obrazovek,“ pravil Vahala.

Do baráže proti Chorvatsku postoupila česká reprezentace ze druhého místa v jarní kvalifikaci v Brně. „Už v ní jsme ukázali, že jsme tým, který může postoupit. Vybudovali jsme silné mužstvo založené na kolektivu a jsem za něj rád,“ líčil český kouč.

Jeho výběr postoupil na mistrovství světa počtvrté v historii. Naposledy se na něm představil v roce 2012 v Thajsku. „Jde o obrovský úspěch pro český futsal,“ dodal Neumann.

Česká republika - Chorvatsko 3:2 pk. (2:2)
Penalty: 6:5
Branky: 7. Holý (Záruba), 20. Záruba, rozhodující penalta Vokoun – 4. Novak (Jelovčič), 17. Matoševič (Marinovič)
Rozhodčí: Pelissier, Berg-Audic (oba Francie) – Černý (Česká republika)
Žluté karty: 7. Horvat, 29. Novak, 37. Marinovič, 50. Marinovič (vš. Chorvatsko)
Česká republika: Vahala (Němec) – Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd – Seidler (C), Holý, Janovský, Vnuk – Baran, Vokoun, Křivánek.
Chorvatsko: Primić (Luketin) – Matošević, Jelovčić (C), Perić, Novak – Čekol, Kanjuh, Djuraš, Marinović, J. Suton, Horvat, L. Suton.