Jak vůbec vnímáte zápasy o vánočních svátcích?
Už jsem si za ty roky zvykl. Sice v některých soutěžích v Evropě jsme měli kolem svátků víc volna, ale ne zase tolik, abych jel domů za rodinou. A tím, že se v Japonsku Vánoce ani moc neslaví a stejně jsem pryč, tak mi ani nijak nevadí.

Jak jste si přesto užil Vánoce?
Hráli jsme zápasy v sobotu a v neděli, proto jsme měli čtyřiadvacátého prosince ráno trénink a potom jsem si akorát nachystal takovou štědrovečerní večeři. A zavolal jsem domů všem z rodiny, abych se s nimi slyšel.

Co jste měl na talíři?
Kapra tady samozřejmě nemají. Koupil jsem si smažené kuře, což se tady kolem Vánoc docela jí. K tomu jsem měl bramborový salát, který je tady normálně k sehnání. Udělal jsem si to trochu vánoční. (usmívá se)

Musíte se ale v jídle hlídat, když pořád pokračujete v zápasovém režimu?
Samozřejmě. Většinu času si vařím sám a celou dobu si hlídám, co jím, abych v zápasech podával co nejlepší výkony. Tohle bylo na oběd den před zápasem, takže mi to neublížilo a navíc večeři jsem měl už normální. Bylo to úplně v pohodě, při utkání jsem to určitě necítil.

Česká florbalistka Pavlína Bačová oslavuje první gól na světovém šampionátu žen proti Švýcarkám.
Florbal ji chytl i díky klukům. Bačová oslavila světový bronz a gól mezi ženami

V týmu máte spoluhráče i z Ameriky. S nimi jste Vánoce řešil?
Oni je slaví zase spíš pětadvacátého, což jsme měli zápas a o den později další. Takže svátky pro nás opravdu trochu upadly.

V klubu jste tedy dárky ani přání nedostali?
Já jsem dostal dárky akorát od pár fanoušků, kteří vědí, že musíme přes svátky zůstat v Japonsku a nemůžeme letět domů za rodinou. Je to od nich milé a určitě příjemné.

Zbyl vám čas na vánoční pohádku?
Už loni jsem si o Vánocích říkal, že se podívám na Sám doma, což je můj oblíbený film s vánoční tematikou. Nakonec jsem na to zapomněl, ale pořád ho mám v počítači, tak si ho možná tentokrát pustím, když budu odpočívat po zápasech.

Co vám udělá o Vánocích největší radost?
Pro mě jsou vždycky nejvzácnější asi hovory, že můžu zavolat domů rodičům nebo sestře, všechny slyšet a vědět, že jsou v pořádku. To pro mě znamená nejvíc. Tím, že jsem pryč, tak pro mě svátky ztrácejí trochu smysl a nesoustředím se na ně tolik. Byl bych samozřejmě rád doma, ale když jsem pryč, o to míň nad tím přemýšlím a soustředím se radši na zápasy.

Berete jako dárek i ocenění českých basketbalistů jako nejlepší kolektiv v anketě Sportovec roku 2021?
Určitě jsem za to hrozně rád a myslím, že co se nám v létě povedlo, bylo opravdu super. Šlo o skvělý zážitek a přes léto jsme českému basketbalu udělali trochu lepší vizitku a i takové další ocenění určitě potěší za tu těžkou práci, co do toho vždycky dáváme. Zároveň věřím, že to může přilákat nové fanoušky i vzhledem k tomu, že nás v Praze čeká mistrovství Evropy, což bude jedna z největších akcí u nás. Věřím, že když nás přijde podpořit plná hala, půjde o nezapomenutelný zážitek.

Jak se vy osobně budete ohlížet za končícím se rokem?
Určitě v dobrém. Ta situace kvůli covidu sice nebyla opět úplně optimální, ale prostě už to takhle bylo. Když ale vezmu sezonu v Japonsku i léto s českou reprezentací, můžu tento rok hodnotit jen pozitivně.

Česká hokejová reprezentace do 20 let se raduje z vítězství nad Švédskem.
Mlejnkova parta lvíčat se vrací do Kanady pro čest a zázrak. I se stopou Komety

V Japonsku hrajete druhou sezonu. Zvykl jste si už na tamější život i basketbal?
Určitě ano. Loni to pro mě bylo všechno nové, ale už během prvního roku jsem si zvykl jak na prostředí, lidi kolem, tak i na ligu a basketbal. Od prvních okamžiků se mi tady hrozně líbilo a věděl jsem, že v Japonsku chci pokračovat.

Jste prozatím nejvíc bodujícím hráčem týmu. Se svými výkony jste tedy spokojený?
Vždycky to může být o něco lepší, ale zároveň jsem rád i za minuty, které dostávám, že mi trenér věří a nechává mě hrát poměrně dlouho. Pořád hrajeme systém, který mi hodně sedí, proto je to pro mě jednodušší. Tohle všechno pomáhá k těm výsledkům, že mám dobrá čísla a můžu pomoct týmu.

Dáváte si do nového roku nějaká předsevzetí nebo cíle, kterých chcete dosáhnout?
Tím, že je nový rok, se pro mě toho moc nemění. Podle mě jde jen o změnu čísla a další den. Že bych si ale najednou řekl nějaké nové cíle? To si myslím, že ne. Snažím se dělat pořád všechno naplno, co jen můžu. A jestli je to tento, nebo příští rok, nehraje žádnou roli.

Na rozdíl od Vánoc se Nový rok v Japonsku slaví?
Ne ale jak u nás, kde se slaví jedenatřicátého večer. Tady spíš až prvního ledna, což je hlavní a významný den, kdy se rodiny sjedou a tráví čas společně.

Najdete si chvíli, abyste si k novému roku aspoň připil?
Hrajeme po víkendu znovu ve středu, což je devětadvacátého a pak až druhého a třetího ledna. Nevidím tam proto úplně čas a prostor na nějaké velké oslavy. Možná se domluvíme se spoluhráči a půjdeme na večeři.