Ve Středoevropské lize CEWL suverénně vládnou své skupině s Grazem a Košicemi a s předstihem si zajistily postup do Final Four, v Evropské ženské basketbalové lize EWBL je taktéž neminou vyřazovací boje, teď jen záleží, zda postoupí z druhého, nebo třetího místa. O jejich osudu rozhodne sobotní přímý duel o druhou příčku na palubovce švédské Luley. „Bude to důležité, když vyhrajeme a skončíme druzí ve skupině. Dostaneme pak podle mě přijatelnějšího soupeře,“ prohlásil manažer klubu Radek Šír.

Mladou evropskou soutěž EWBL, která se letos hraje počtvrté, Žabiny zkouší prvně, naráží tam na kvalitativně značně rozdílné soupeře. Minulý čtvrtek doma hostily euroligovou Rigu (Žabiny prohrály 70:91 - pozn. red.), zároveň si ale taky zahrály třeba s beznadějně posledním celkem ruské nejvyšší soutěže Dynamem Moskva. „EWBL hrají týmy, které nastupují do Euroligy nebo EuroCupu, což samo o sobě něco říká o jejich kvalitě. Na druhou jsem ale čekal, že některé týmy budou lepší,“ přiznal Šír.Žabiny zatím samy všem zápasům v evropských soutěžích s výjimkou minulého utkání s Rigou dominovaly, proto se nabízí otázka, kam dál. Bude se v Žabovřeskách hrát příští sezonu EuroCup? „Postupně chceme hrát stále kvalitnější evropské soutěže, zatím nám to jde podle plánu. Na EuroCup myslíme, ale jde o velký skok. Zatím je s otazníkem, jak se vše vyvine. Všechno je v jednání, samozřejmě potřebujeme navýšit rozpočet a přizpůsobit tomu také kádr,“ poodkryl plány brněnského celku Šír.

Žabiny se poslední týdny potýkají s komplikací na citlivém postu první rozehrávačky. Karolína Malečková totiž kvůli zranění kolene podstoupila operaci. Její místo může zastat i zkušená Petra Záplatová, která ale září na křídle.

Další alternativou je sedmnáctiletá Eliška Hamzová, dcera legendární brněnské rozehrávačky Romany. „Počítáme s tím, že se Karolína vrátí ještě v této sezoně. Zatím dostávala prostor třeba Eliška. Letí s námi i do Švédska. Až v případě, že by se Malečková náhodou nevrátila, nevylučuji, že někoho přivedeme. Přece jen Hamzové je teprve sedmnáct let,“ podotkl Šír.Žabiny odlétají do Švédska v pátek. Zápas víkendového čtrnáctého kola domácí nejvyšší soutěže předehrály s USK Praha, kdy podlehly jasně 49:105.