V české baseballové extralize jen složitě hledají konkurenci, teď je ale čeká evropská výzva v Nizozemsku. Brněnští Draci se už ve středu v půl jedenácté dopoledne poprvé představí v Poháru mistrů v Rotterdamu. V prvním duelu vyzvou italskou Boloňu.

Turnaj hraje osm týmů rozdělených do dvou čtveřic. Další soupeři Draků v základní skupině B budou domácí tým Curaçao Neptunus a celek T&A San Marino, hrající nejvyšší italskou soutěž. „Naše skupina je opticky silnější. Na druhou stranu v ní existuje víc variant postupu například ze druhého místa než ve skupině s jedním výrazně slabším týmem,“ vysvětlil manažer brněnského klubu Arnošt Nesňal.

Skupinu A tvoří francouzský Rouen, holandský Amsterdam, italské Rimini a německý Heidenheim. První dva ze skupiny postupují do semifinále. Třetí a čtvrté týmy zabojují o udržení v poháru. „Úplný neúspěch by byl sestup. Umístění neumím odhadnout. Všechny týmy dokážeme potrápit, uvidíme. Máme zkušenosti, výkonnost i dost široký kádr na to, abychom hráli o nejvyšší příčky,“ řekl Nesňal.

Tým je před turnajem kompletní. „Připojili se k nám Martin Červinka a Honza Nebenführ, kteří hráli na amerických univerzitách. S Červinkou počítáme do základní sestavy,“ sdělil manažer.

K titulu mistra republiky přidal brněnský jachtař Viktor Teplý v neolympijské třídě Devoti One stříbro ze světového šampionátu, které hostilo rakouské Wolfgangsee.
Jachtař Viktor Teplý se stal vicemistrem světa v neolympijské třídě Devoti One

Největší herní vytížení podle něj ponesou nadhazovači Wesley Roemer, Radim Chroust a John Hussey. „Moc se těším na soupeření s nejlepšími týmy v Evropě a porovnání se špičkou, do které se řadíme i my,“ poznamenal Hussey.

Australský nadhazovač se k týmu připojil před sezonou z konkurenční brněnské Techniky, proti které odehráli Draci poslední tři utkání extraligy před odjezdem do Nizozemska. Nezaváhali a třemi výhrami si vylepšili bilanci v nejvyšší soutěži na třiadvacet vítězství a jedinou prohru. „Důvodů k přestupu k Drakům samozřejmě bylo víc, ale evropský pohár je bonus a třešnička na dortu. Bude to zábava,“ zmínil Hussey.

Nejvyšší úroveň evropského baseballu si Draci vyzkoušeli letos v březnu. V přípravných duelech před začátkem extraligy vyzvali v Brně právě Neptunus a odehráli s ním vyrovnané partie. „Na turnaji budou silnější, ale předsezonní příprava nám dala sebevědomí do turnaje. Vyrovnali jsme se jim, viděli jejich nadhazovače i pálkaře,“ popsal rodák z Melbourne.

Vzhledem k dominanci v domácí soutěži nastaví podle Nesňala Pohár mistrů Drakům zrcadlo. „Doufám, že nebude příliš kruté. Musíme dobře nadhazovat, bránit a sem tam něco odpálit. Tak se hraje kvalitní baseball, padá míň odpalů a body se sbírají těžko,“ dodal manažer.

Pohár mistrů v Rotterdamu:
Skupina A: A.S.D. Rimini (Itálie), L&D Amsterdam (Nizozemsko), Rouen Huskies (Francie), VOITH Heidenheim Heideköpfe (Německo)
Skupina B: Curaçao Neptunus (Nizozemsko), Draci Brno, T&A San Marino, UnipolSai Bologna (Itálie)
Zápasy Draků ve skupině: středa 10.30 Bologna, čtvrtek 19.30 Neptunus, pátek 13.00 San Marino
Systém turnaje: Ve dvou čtyřčlenných skupinách hrají týmy každý s každým. První dva postupují do sobotního semifinále podle klíče 1A – 2B, 1B – 2A. Týmy ze třetích a čtvrtých míst ve skupinách hrají o udržení. Jeden tým vypadává.