V pátek od 21.00 hodin ještě v pražské hala Jedenáctka nastoupí proti Švýcarsku, které ráno remizovalo s Japonskem 4:4. „Určitě z nás spadl stres, ale chceme vyhrát i třetí zápas, aby ostatní soupeři viděli, že do toho jdeme naplno,“ prohlásil po výhře s Kolumbií český reprezentant Daniel Kasal.

V sobotním čtvrtfinále se domácí výběr utká s vítězem duelu mezi Maďarskem a Tuniskem. Ve dvou střetnutích zatím vstřelil dvanáct gólů a obdržel jeden. „Máme jediný cíl, ten je skupinu vyhrát a jít do čtvrtfinále s nejlepším možným výsledkem,“ pronesl český trenér Zdeněk Parůžek.

S jihoamerickým protivníkem se čeští mladíci ještě nikdy nepotkali, přesto trenéři mužstvo skvěle připravili a hráči stanovenou taktiku precizně dodržovali. „Je náročné, že jsme se s takovým soupeřem z Jižní Ameriky ještě nikdy nepotkali. Připravovali jsme kluky na to, že utkání bude odlišné,“ připomněl hlavní český kouč.

Český celek poslal do vedení nádhernou bombou v osmé minutě kapitán Lukáš Haspra. Za čtyři minuty se prosadil Kasal a v poslední minutě první půle se v pokutovém území skvěle zorientoval blanenský útočník Adam Širůček.

Další program mistrovství světa:
Pátek 5. října, 21.00 hodin: Česká republika – Švýcarsko
Sobota 6. října: čtvrtfinálové zápasy
Neděle 7. října: semifinálové zápasy, duel o 3. místo a finále

Zlomový okamžik patrně nastal po čtyřech minutách druhé půle, když Eduardo Carmona poslal míč z pokutového kopu pouze do tyče. Několika skvělými zákroky se zároveň zaskvěl český gólman Václav Šlégr. „Výsledek možná vypadá, že to byla pohoda, ale zase jsme narazili na těžkého soupeře. Každý z nich mělo něco jiného, Japonci byli v soubojích těžcí, Kolumbijci zase výborní s balonem. Další náročný zápas nás prověřil a jsme fakt rádi, že jsme ho zvládli,“ oddechl si Parůžek.

Ve 46. minutě dotlačil míč do sítě ještě Tomáš Jelínek a dvě minuty před koncem přidal druhou trefu v utkání Kasal. „Oba góly pro mě byly jednoduché, při prvním jsem získal odražený balon a ocitl se sám před bránou. Druhý mi připravil Adis Širůček úplně dokonale, jenom míč stačilo trefit. Díky gólům z člověka spadne stres, sebevědomí trošku stoupne. Budu se snažit pokračovat i v dalších utkáních,“ slíbil mostecký univerzál Kasal, který si připsal jednu trefu i proti Japonsku.

Soupeře ze země vycházejícího slunce zdolali čeští reprezentanti 7:1 a suverénně ho přestříleli, v následujícím duelu měli střeleckou převahu Kolumbijci poměrem 27:23. „Kolumbijci byli kreativnější na balonu, určitě si s ním víc rozuměli, Japonci zase víc běhali, neustále až do poslední minuty,“ porovnával český hráč.

Trenéři připravovali reprezentanty především na kolumbijského tvůrce hry. Andres Mauricio Rodriguez je nejnebezpečnější hráč jihoamerického celku a přestože se potýká s hendikepem, protože mu chybí část ruky, s míčem u nohy působí téměř nepolapitelně. Technicky dokonale vybavený hráč dal v předchozím duelu Švýcarům tři branky, ovšem čeští hráči mu nic nedovolili. „Byl fakt výborný, nečekal jsem, že bude až takhle. Měl skvělé krytí míče na to, že má hendikep, balon přes něj nešel ani vidět, jak jsi ho schovával,“ vysekl soupeři poklonu Kasa.

Česká republika – Kolumbie 5:0 (3:0)

Branky: 8. Haspra, 12. Kasal, 25. Širůček, 46. Jelínek, 48. Kasal. ŽK: Liška (ČR).
Sestava ČR: Václav Šlégr (Michal Šmerda) - Lukáš Haspra, Petr Hulinský, František Liška, Daniel Kasal, Adam Širůček - Břetislav Tvrzník, Tomáš Mařík, Dominik Fejl, Tomáš Jelínek, Dominik Moučka - Stanislav Rosendorf, Dominik Šmerda, David Lošťák.