Téměř v každém pavilonu narazí návštěvníci na zajímavé sportovní osobnosti, které budou besedovat, podepisovat se, předvádět exhibice. „V pátek v jedenáct hodin dopoledne bude slavnostní zahájení a půl hodiny poté začíná podpisovka hokejistů Komety. V neděli v poledne začne Unijní den, kde se představí hráči třinácti profesionálních brněnských klubů a zapojí se do her s dětmi,“ láká návštěvníky Štěpán Vrubl, vedoucí střediska aktivit a sportu společnosti Starez-Sport.

Provozovatel brněnských sportovišť opět zřizuje Family Hall, jen se z G2 posouvá do pavilonu Z. „Loni už nám sportoviště nevyhovovalo, museli jsme odříkat kluby. Spolupracujeme s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, bude tam stánek na motorické testy i termokamera. Pro děti máme nafukovací atrakce,“ přiblížil Vrubl.

Na besedách a autogramiádách se návštěvníci veletrhu Life! mohou těšit na výrazné cyklistické osobnosti, olympijského vítěze na dráze Jiřího Dalera, mistra světa na dráze Svatopluka Buchtu, olympijského šampiona na horském kole Jaroslava Kulhavého, vítěze tří etap na Tour de Fance Jána Svoradu nebo mistryni světa ve fourcrossu a čerstvou královnu české cyklistiky Romanu Labounkovou.

Vedle exhibicí a setkání ovšem na brněnském výstavišti dojde také na sportovní bitvy. V sobotu bude v pavilonu Z turnaj světového poháru v headisu, kdy soupeři v obdobě stolního tenistu do míče hlavičkují. „Představí se ti nejlepší na světě v kategorii mužů a žen, zhruba osmdesát hráčů. Půjde o body do světového poháru a postup na lednový turnaj Masters,“ přibližuje člen předsednictva světové federace Headis Aleš Karásek.

Největší hvězda turnaje bude muž s přezdívkou Headsinfarkt – Cornelius Döll z Německa, několikanásobný mistr světa a Evropy.

Mezi domácími hvězdami turnaje budou dvojnásobné juniorské mistryně světa Kateřina Boháčková s Veronikou Vávrovou, aktuální juniorský mistr světa Jakub Hájek či trojnásobný mistr republiky Pavel Stejskal.

První domácí tituly si na brněnském výstavišti převezmou parkouristé, kteří zdolávají přírodní nebo umělé překážky pomocí akrobatických prvků. Utkají se ve dvou disciplínách: speed-runu a freestyle. „Na rychlost běží děti trasu na jednu stranu, dospělí a junioři tam i zpět. Freestyle je soutěž kreativity, kdy na stejných překážkách ukazují to nejlepší, co se naučili. Takže triky, salta, flipy, veletoče na hrazdě do dvojitého salta vzad,“ líčí pořadatel šampionátu a vedoucí reprezentace parkouru Martin Honzek.

Mistrovstvím republiky vyvrcholí také nominace do národního týmu pro účast ve světových pohárech. „Vybíráme minimálně dva kluky a dvě holky do každé disciplín. Letos se nám dařilo snad nejvíc z evropských států,“ podotýká Honzek.

Matěj Srovnal totiž vyhrál speed-run na Urban Games a Adéla Měrková tam skončila druhá ve freestylu. „Je to olympiáda neolympijských sportů. Dá se říct, že máme mistra světa a vicemistryni,“ doplňuje Honzek.

Výběr z programu veletrhu Life!

PÁTEK

Pavilon Z

11.30–12.00: autogramiáda hokejistů Komety Brno (stánek Komety)

13.00–13.30: beseda s brokovým střelcem Jakubem Tomečkem (pódium)

SOBOTA

Pavilon A2

9.00–18.00: 8. ročník závodu Mercedes-Benz Grand BMX

Pavilon E

9.00–13.00: Tap Dance Life! Cup – stepařská soutěž

Pavilon V (pódium)

9:00, 11:00: vystoupení akvabel Tesly Brno (bazén)

9.15–9.45: beseda s bývalým cyklistou Jánem Svoradou

10.00–.11.00: autogramiáda cyklistů Jaroslava Kulhavého a Ondřeje Cinka

10.00–16.30: Memoriál Ladislava Váchy – závody ve šplhu na laně, velká cena

13.00–13.30: beseda s Romanou Labounkovou, mistryní světa ve fourcrossu

Pavilon Z

9.00–18.00: turnaj světového poháru Headis Cup Brno

10.00: Sport Life run – start a cíl u hlavního vchodu na výstaviště

NEDĚLE

Pavilon A2

9.00–17.00: 1. mistrovství ČR v parkouru, junioři, senioři

Pavilon E

9.00–18.00: Danza Life! Cup – soutěž ve standardních a latinsko-amerických tancích

Pavilon V

10.30–11.00: beseda s mistrem světa v dráhové cyklistice Svatoplukem Buchtou a olympijským vítězem Jiřím Dalerem (pódium)

Pavilon Z

12.00–17.00: Unijní den – prezentace ligových klubů (pódium)

9.00: Gladiator Race – start u hlavního vchodu na výstaviště