Mistr světa z předchozího šampionátu v Moskvě 2013 nedokázal zareagovat na hod Keňana Julia Yega v délce 92,72 metru, který byl nejdelší za posledních čtrnáct let. „Veselý je pro mě nepochopitelný případ. Finále se odvíjelo od dlouhého hodu Yega, na který Víťa nezareagoval. Možná mu nepřidaly problémy se zády, ale od toho je lékařský tým, aby ho dal do pořádku. Připadal mi bez jiskry," vystihl Pogány náladu Veselého.

Lídr prestižní Diamantové ligy mluvil lakonicky i po finále. „Osmé místo odpovídá tomu, co jsem hodil. Někdy se závod povede, někdy ne. Formu mám, tak ji třeba ještě prodám," prohlásil dvaatřicetiletý atlet, který už vzhlíží k posledním dvěma mítinkům Diamantové ligy. V této soutěži mu věří i trenér Pogány. „V Pekingu to byl jeden náhodný výpadek. Má ještě dva mítinky v Evropě. Ještě tam něco práskne," dodal dvaapadesátiletý kouč před čtvrtečním 
závodem ve švýcarském Curychu.

Postup do finále, ale další přídavek scházel dálkaři Radku Juškovi, který pochází ze Staroviček na Břeclavsku a brněnskému koulaři Janu Marcellovi. Oba postoupili do dvanáctičlenného finále, ale osmičlenného vyvrcholení se nedočkali. „U Marcella nastalo něco podobného co u Jušky, uspokojení. Byli možná spokojení, že se dostali do dvanáctky, a tam to z nich opadlo, protože věděli, že favoriti jsou jinde," přemítal Pogány.

Třicetiletý Marcell však věřil v lepší výsledek než desáté místo. „Energii jsem po kvalifikaci měl. Mrzí mě to, protože to bylo na postup do užšího finále hratelný," prohlásil. V olympijském roce se soustředí hlavně na evropský šampionát v Amsterdamu, kde čeká větší šance než na olympiádě v Rio de Janeiru.

Na šampionátech chce každý předvést své maximum, ale u brněnské kladivářky Terezy Králové přišel naopak jeden z nejhorších výsledků sezony a nakonec až třicáté místo v kvalifikaci. „Limitovalo mě zranění. Až do závodu jsem si to nechtěla připouštět. První hod jsem šla opatrně a nejlepší třetí pokus šel do sítě. Jsem zklamaná, mistrovství světa je pro mě asi zakleté," narážela na nepovedený šampionát před dvěma lety v Moskvě.

Králová se potýkala se zánětem na pravé patě, což je při technice točení se kolem vlastní osy nepříjemné. „Při házení je člověk v tranzu a limity nevnímá. Mezi hody jsem ale nemohla chodit. Aspoň 67 metrů jsem mohla dát, takto je to hrozný výsledek," litovala pětadvacetiletá závodnice, která byla nadšená z podpor čínských fanoušků v Ptačím hnízdě.

Pekingské výsledky

Vítězslav Veselý (oštěp) – Ve finále skončil až osmý za hod 83,13 metrů. Za vítězným Keňanem Juliem Yegem zaostal o necelých deset metrů.
Jan Marcell (koule) – Obsadil desáté místo a vrh 19,69 metrů na postup do finálové osmičky nestačil.
Radek Juška (skok do dálky)– Skočil 757 centimetrů, které stačily na jedenácté místo. Na finále scházelo 40 centimetrů.
Tereza Králová (kladivo) – Nepostoupila z kvalifikace. Hodila 61,39 metru. Potřebovala o devět metrů víc