Do Brna přijede Sidney Crosby. Ale v dámských šatech a s plastovou hokejkou. Podobné jméno jako kanadský hokejista si ve světě ženského florbalu vybudovala Emilie Lindströmová.

Šestadvacetiletá Švédka, kapitánka tamní reprezentace a úřadujících mistryní světa, bude za rok se svým výběrem obhajovat zlaté medaile z posledních tří šampionátů proti patnácti konkurentům včetně České republiky. Hostiteli základních skupin nejprestižnějšího světového turnaje budou od 7. prosince 2013 brněnské haly ve Vodově ulici. „Půjde o nejdůležitější českou florbalovou akci příštího roku," řekl Deníku Rovnost sekretář České florbalové unie Tomáš Frank. Na vyřazovací část se poté hráčky přesunou do Ostravy.

Pořadatelé se pro jihomoravské město jako jednoho z hostitelů rozhodli definitivně v říjnu. V jeho prospěch hrálo dobré florbalové zázemí a velký zájem fanoušků. „Návštěvnost na florbalové akce tam je dlouhodobě vysoká, haly s jejich kapacitami se nám snad podaří na některé zápasy i vyprodat. Z utkání mužské reprezentace při Euro Floorball Tour víme, že diváci umí vytvořit perfektní atmosféru. Z těchto pohledů šlo o jednoznačnou volbu," doplnil Frank.

Na utkání šestnácti nejlepších světových reprezentací se určitě přijde podívat i Lucie Svobodová. „Zápasy si nenechám ujít. Vždyť přijede světová špička," řekla nadšeně kapitánka extraligových Židenic.

Podpora i tlak

Na podporu českých fanoušků se těší i florbalová reprezentace pořadatelské země. Zároveň se ale domácího „kotle" trochu obává. „Je fajn, že nemusíme nikam cestovat a vše od ubytování až po jídlo si v klidu s předstihem domluvíme. Přijde spousta diváků, kteří nás poženou dopředu, ale o to větší tlak na nás bude ležet, což je i trochu svazující," přiznala trenérka národního družstva Karolína Šatalíková, podle které její tým zaútočí na medaile.

O ty si florbalistky v případě postupu ze skupiny zahrají až v Ostravě. Unie původně uvažovala, že šampionát bude jen v Brně, nakonec ale zvítězila varianta dvou destinací. Kvůli propagaci florbalu, nedostatečné kapacitě hal ve Vodově ulici pro finálová utkání nebo penězům. „Finanční podpora od města a kraje se rozdělí na polovinu, takže je to nebude tolik stát. Z tohoto pohledu se Brnu jevila nabídka zajímavější," vysvětlil sekretář Frank.

Souboje mistrovství světa se na jihu Moravy objeví opět po patnácti letech. Naposledy se tady v roce 1998 představili nejlepší florbalisté opět jen v zápasech základních skupin.

Pořadatelská generálka čeká brněnské haly už koncem dubna, kdy v nich změří síly čtyři nejlepší ženská družstva. Při zastávce Euro Floorball Tour se představí výběry České republiky, Švýcarska, Finska a pětinásobných světových šampionek ze Švédska.

FAKTA ŠAMPIONÁTU

Základní skupiny florbalového mistrovství světa žen:

Kdy: 7.11. prosince 2013

Kde: Brno Městské haly ve Vodově ulici (stará i nová)

Kdo se představí: šestnáct nejlepších týmů na světě