Budoucnost, naděje, kanonýr, tahoun. Všechno tohle v sobě spojuje florbalista Tomáš Ondrušek. Kapitán české juniorské reprezentace a v uplynulé sezoně opora mladých talentů Bulldogs Brno ale odchází.

Brněnské barvy mění za dres úřadujících českých šampionů Tatranu Střešovice. „Jsem přesvědčený, že to je nejlepší rozhodnutí,“ vysvětlil Ondrušek. Je to, jako kdybyste na draftu NHL v roce 2004 vyfoukli Washingtonu Capitals Alexandra Ovečkina. Tehdy mladou naději a vycházející hokejovou superstar.

O Ondruškovi se říká něco podobného. „Patří k top talentům českého florbalu. Má teprve sedmnáct let, ale nechybí mu vůdčí schopnosti. A je skvělý zakončovatel,“ popsal svého nového svěřence trenér Střešovic Jan Zahalka.

Jen slova chvály provází dosud kariéru studenta střední průmyslové školy. Mezi juniory letos vynikal, nosil kapitánskou pásku při reprezentačních zápasech. Za to se mu dostalo odměny nastoupit za brněnský klub i v šesti zápasech mužské extraligy. Vizitka? Co zápas, to gól. A k tomu přidal ještě dvě asistence.

Proč tedy odchází? „V áčku jsem nedostával dost příležitostí. Už před sezonou jsem si myslel, že se mnou počítají do kádru mužů, ale tam jsem odehrál jen šest utkání. I proto jsem přijal nabídku Tatranu,“ přiblížil svoje důvody Ondrušek. „Brnu děkuju za to, co mě tady naučili. Se všemi jsem se rozloučil a odcházím v klidu,“ dodal.

Rána pro Buldoky

Ztráta takového hráče je pro Buldoky velkou ránou. Po posledním letošním zápase ve čtvrtfinále play off trenér Rudolf Škubal přiznal, že od příští sezony chce do sestavy zapracovat úspěšné juniory. Ti skončili letos těsně pod vrcholem, když nestačili jen na střešovický Tatran.

A tam teď zamířil jeden ze strůjců úspěchu. „Je to pro nás oslabení. Věřili jsme, že pokud se zapracuje do týmu, můžeme s ním pomýšlet hodně vysoko,“ řekl kapitán Bulldogs Michal Kotlas. Druhý kouč Filip Vítek přestup zatím odmítl komentovat. „Ještě není vůbec nic dořešené. Nebudeme se k tomu proto nyní vyjadřovat. Více budeme vědět až tak v polovině června,“ uvedl.

„Přestupní období začíná až prvního července. Pokud do té doby nepodepíšeme papíry, zůstává stále hráčem brněnského klubu,“ doplnil sportovní manažer a sekretář Buldoků Martin Karlík. Udržet Ondruška v Brně ale nikdo nemůže. „Nemá u nás zaregistrovanou smlouvu, tudíž mu klub nemůže bránit v přestup,“ popsal situaci sekretář Matriční komise České florbalové unie Jakub Furmánek.

Pokud se týmy nedohodnou na odstupném za hráče, může se Tatran odvolat k arbitrážní komisi, nebo požádat po půl roce znovu o přestup. V tom případě za ně Ondrušek do té doby nesmí hrát, ale Bulldogs Brno o něj přijdou jen za tabulkové odstupné. To se v Ondruškově případě pohybuje jen okolo pěti tisíc korun. „Zatím jsme se ke konkrétní částce nedostali, ale snažíme se dohodnout,“ uvedl brankář a skaut Tatranu Střešovice Tomáš Kafka.

Ten chuť Ondruška odejít připisuje také laxnímu přístupu Brna. „V mužské extralize mu dali prostor jen v šesti zápasech. Těsně po zimní uzávěrce přestupů ho pak zase zařadili zpátky mezi juniory. Já být na jeho místě, taky by mě to naštvalo,“ připustil Kafka.

MOŽNOSTI PŘESTUPU

Tom Ondrušek nemá smlouvu zaregistrovanou na České florbalové unii. Tudíž mu klub nemůže blokovat přestup. Hráč zažádá o přestup a klub (v tomto případě Bulldogs Brno) se musí do určité doby vyjádřit, za jakých finančních či dalších podmínek florbalistu pustí do jiného (Tatran Střešovice) družstva.

DOHODNOU SE – hráč odchází za domluvených pomínek

NEDOHODNOU SE
a) žádající klub se obrátí na arbitrážní komisi, která rozhodne o výši odstupného ((cena se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun)
b) žádající klub přistoupí k tzv. opakovanému přestupu. Ten se za půl roku projedná znovu, pokud se oba kluby do té doby nedohodnou.

V tom případě hráč odchází za tabulkové odstupné (v případě Ondruška cca 5 000 Kč). Do opakovaného přestupu zůstává ve stejném týmu (Bulldogs).

NEJVYŠŠÍ ARBITRÁŽE

2009:
Vlastimil Princ (Future –> Tatran Střešovice) 30 000 Kč
2008:
Karel Ťopek (Otrokovice –> Vítkovice) 25 000 Kč
2007:
Jan Freund (Tatran Střešovice –> Future) 20 000 Kč
2004:
Ilona Novotná (Děkanka –> Tatran Střešovice) 25 000 Kč

Ondrušek: V Brně mám stále dveře otevřené

Brno /ROZHOVOR/ – Jednáním klubů se nezabývá. Florbalista Tom Ondrušek si je jistý, že příští sezonu stráví v dresu Tatranu Střešovice. „Že by se celky nedohodly se nebojím. Co jsem slyšel, mají mezi sebou dlouhodobě seriózní vztahy. Věřím, že to na sto procent vyjde,“ říká sedmnáctiletá vycházející hvězda.

Popište „námluvy“ se Střešovicemi.
Už ke konci minulého roku mě Tatran kontaktoval. Po důkladném zhodnocení jsem později nabídku přijal s tím, že víc budeme řešit až po sezoně. To se mi ozval pan Kafka (brankář a skaut Střešovic – pozn. red.), se kterým jsem se definitivně domluvil.

Co převážilo při vyměně dresů?
Byla to velice lákavá nabídka. Florbalové podmínky jsou v Tatranu na vyšší úrovni. V Buldocích jsem v sezoně nedostával moc možností hrát mužskou extraligu. Za rok je mistrovství světa juniorů a já musím být připravený.

Nebavil jste se o tom s brněnskými trenéry?
Rozebírali jsme mojí pozici, jestli by se nedala vylepšit, ale v té době už jsem byl rozhodnutý přestoupit. Trenér Vítek mi řekl, že mám i nadále v klubu dveře otevřené, kdybych se chtěl do Brna vrátit.

Obě strany se ale zatím definitivně na vašem přestupu nedohodly. Neznervózňuje vás to?
Že by se kluby nedomluvily se nebojím. Co jsem slyšel, tak mají mezi sebou dlouhodobě seriózní vztahy. Věřím, že to na sto procent vyjde.

V Tatranu máte slíbené místo v áčku?
Řekli mi, že dostanu šanci. V Brně jsem hrál jen v pár utkáních, nepravidelně. Doufal jsem, že se mnou už počítají. Tak to bohužel nedopadlo.

Jak se připravujete na novou sezonu v elitním českém klubu?
Dostal jsem plán letní přípravy, který dodržuji. Od července začnu naplno trénovat.

S bývalými spoluhráči se budete potkávat v extralize. Těšíte se na souboje mezi Tatranem a Buldoky?
Bylo těžké odejít od kluků z juniorů, se kterými jsme zažili hodně úspěchů. Není to ale o tom, že už se do Brna nikdy nevrátím. Mám tady hodně kamarádů, přítelkyni. Těším se, že budeme proti sobě hrát v mužské extralize.

TOM ONDRUŠEK
Věk: 17 let (20. června 1992)
Pozice: útočník
Klub: Bulldogs Brno
Sezona 2010 – junioři: 2. místo – ve finále podlehli Tatranu Střešovice, 28 zápasů/75 bodů (46+29). Muži: 6/8 (6+2)
Co dělá: student 2. ročníku střední průmyslové školy
Zajímavost: kapitán české juniorské reprezentace začínal s florbalem v první třídě, od začátku chtěl být útočník