Sezona že byla pro fanoušky brněnského basketbalu náročná? Pravou zkouškou nervů je až začátek června. Jedna opora za druhou hlásí, že si našla lepší, lukrativnější angažmá. A příznivci Žabin jsou rozčarovaní. Bojí se, že klub upadne do šedi ligového průměru.

Nejprve ohlásila odchod americká pivotka Fordová, Valosun posílila Borecká. Pravý exodus nastal tento týden. Během pár dní podepsaly smlouvy Švédky Eldebrinková s Halvarssonovou. V pátek zamířila do Ruska i duše týmu, rozehrávačka Škerovičová. „U všech těchto hráček jsme počítali s jejich odchodem. Klub se rozhodně nezmítá v nějakých zmatcích,“ uklidňuje zklamané basketbalové nadšence trenér Jan Bobrovský.

„Všechny dostaly podle slov jejich agentů mnohem lepší podmínky s platy minimálně na dvojnásobku toho, co měly v Brně,“ doplňuje hlavního kouče asistent Milan Veverka, který přivedl do klubu obě švédské reprezentantky. Jejich kvality poznal při svém angažmá u švédské reprezentace.

Prozradil, že v Brně ani nevědí, kam naposledy odešla Černohorka Škerovičová. „Škerovičovou zlákala nabídka hrát v Rusku. Nevím ale přesně, do jakého klubu zamíří,“ poznamenává Veverka.

Na shánění adekvátních náhrad teď Bobrovského tým usilovně pracuje. Dá se říct, že sestavu na příští sezonu má už zkompletovanou. „Když se nám všechny hráčky podaří podepsat, tak určitě nebudeme slabší než v minulém ročníku. Zatím jednáme s jejich agenty,“ slibuje trenér Frisca.

Jména? Ty zatím neprozradí. Z kádru na příští sezonu je zatím jistá jen trojice českých reprezentantek Romana Hejdová, Romana Stehlíková a Alena Hanušová. Zacelit mezeru po odchodu čtyř klíčových hráček nebude snadné. „Nevzdáváme se. Věřím, že se nám podaří poskládat v rámci omezených finančních možností opět kvalitní tým,“ dodal Veverka.

Právě peníze se v minulých měsících staly hlavním tématem. Mluvilo se dokonce o konci v Eurolize, kterou brněnský tým před pěti lety vyhráli. „Dotaci jsme ještě nedostali, máme ji jen slíbenou. Nijak nás to ale nelimituje. K naplnění rozpočtu z minulé sezony nám ale ještě pár milionů chybí,“ prozrazuje Bobrovský detaily z klubové pokladny.

Brněnské odchody

Odchody ze stříbrného týmu basketbalistek Frisco Sika Brno:

- Cheryl Fordová – Schio
Americká pivotka vydržela ve Friscu jednu sezonu. Stěhuje se do Itálie.

- Irena Borecká – Valosun
Někdejší reprezentantka nedostávala moc příležitostí.

- Frida Eldebrinková – USK Praha
Vynikající střelkyně posílila hlavního rivala brněnského týmu

- Louice Halvarssonová – Braccas
Talentovanou Švédku si vyhlédl klub z předměstí Milána

- Jelena Škerovičová – Rusko?
Kapitánka Brna přijala nabídku z týmu z ruské ligy