Neuskutečnil se pouze o rok později kvůli sovětské okupaci. A pokaždé u toho byl Fuksa, stejně jako v neděli v Modřicích u nákupního centra Olympia. Pětadvacet kilometrů rozdělili pořadatelé na tři okruhy, trať vedla mezi Chrlicemi a Holáskami. „Motivovaný jsem, akorát mám nohu po úrazu a operaci, po patnáctém kilometru už nechce sloužit,“ povídal v cíli s ledovým klidem. Přitom oslavil už 73. narozeniny.

Neřeší, kolik ročníků ještě přidá, každopádně v běhání hodlá pokračovat, dokud zdraví dovolí. „Loni na podzim jsem běžel maraton v Košicích. Za mnou doběhl jeden závodník a když jsem se ho ptal na čas, odpověděl mi: 'Jsem zdravý v cíli'. Mám to stejně,“ usmál se Fuksa.

U Brněnské 25 zažil ročníky s početnou účastí i období, kdy tradice téměř skončila. Od letošního roku se pořadatelství ujal tým BehejBrno.com. „Těší mě, že závod pokračuje. Lidé dělají, co zrovna letí. Za mého mládí běhalo pár lidí. Pětadvacítky začaly po válce. Tehdy byla špatná strava, lidé neměli takovou výživu, takže se maratony neběhaly. Tohle je pěkná trať,“ líčil Fuksa.

Zatímco loni do závodu zasáhlo jen 45 vytrvalců, letos jich do hlavního klání vyrazilo 94. A dalších 76 na kratších distancích na osm a šestnáct kilometrů. „Jsem dost spokojený. Pro nás to byla hodně velká neznámá, přece jen pětadvacet kilometrů není obvyklá trať jako třeba půlmaraton. Oproti loňskému roku jde o nárůst účastníků. Jsme rádi, že lidi s námi je baví běhat, snažíme se neustále posunovat, jak to jde,“ pochvaloval si ředitel závodu Aleš Čtvrtníček. Ten se svým týmem už chystá Novoroční půlmaraton a desítku v Pisárkách i dubnový Brněnský půlmaraton a desítku v centru města, na které se už zájemci mohou hlásit.

Vítězství v 52. ročníku Brněnské 25 vybojoval Tomáš Hrdina z Moravské Slavie Brno, který 25 kilometrů zvládl za 1:36:15 hodiny. Druhého v cíli Jana Dufka porazil téměř o minutu a půl, třetí Lukáš Dlabáček ztratil na vítěze přes čtyři minuty. „Viděl jsem při vbíhání do posledního, že mám trochu náskok, takže jsem ještě zrychlil a tempo si kontroloval. Hlídal jsem si, abych nepřepálil start a zároveň nemusel někoho stahovat, abych netrpěl poslední tři kilometry. Běžel jsem, na co mám natrénováno a závod jsem si užil,“ povídal Hrdina.

Ženám kralovala Eva Krchová, která předvedla výkon 1:44:32. Druhá skončila Pavla Ferenčáková, která za ní zaostala bezmála o sedm minut. Třetí doběhla Eliška Vlachová Hutová, která ztratila další čtyři minuty. „Byla to moje premiéra s Brněnskou pětadvacítkou. Shodou okolností moje babička bydlí v blízkém okolí a pokaždé běhám stejnou trať, když ji navštěvuji. Měla čtyřiadevadesáté narozeniny, takže jsem si dala předzávodní kačenu, dort, šampaňské a druhý den jsem to šla vyběhat,“ culila se Krchová.