Pětatřicet sekund dělilo české futsalisty od jistoty přímého postupu na světový šampionát ještě před závěrečným zápasem. Do Litvy by český výběr poslala bodová ztráta Kazachstánu, který proti Slovinsku v utkání dvakrát prohrával, ale nakonec mu vítězství 4:3 vystřelil Dauren Tursagulov. „Samozřejmě nás gól Kazachů těsně před koncem zamrzel, byli jsme blízko k senzačnímu postupu po dvou hracích dnech, ale stále máme vše ve svých rukách a skvěle rozehrané,“ říká reprezentační trenér Tomáš Neumann.

Ochranný nástřik ve dvou brněnských tramvajích ochrání cestující před nakažením se infekčních nemocí.
Větší bezpečí pro zdraví cestujících. V šalinách testují antibakteriální nástřik

Na mistrovství světa postoupí přímo jen celek z prvního místa, o které se česká reprezentace utká právě s Kazachstánem. „Jsme velmi blízko, ale do hlavy nám to nevstoupí. Víme, že jsme proti Kazachům outsideři a vlastně můžeme jen překvapit. Jsou velmi silní a doufám, že se na ně dobře připravíme a předvedeme takový výkon jako proti Slovinsku a Rumunsku,“ přeje si kapitán Michal Seidler.

NEJTĚŽŠÍ KROK

Druhý tým brněnské skupiny poputuje do baráže, kterou mají svěřenci Neumanna po dvou odehraných zápasech téměř jistou. Unikne jim pouze v případě výhry Rumunska nad Slovinskem a středeční prohry o sedm gólů. Pokud si Rumuni poradí se Slovinskem, mohou si Češi dovolit s Kazachy prohrát i o dva góly a šampionát jim neunikne. „Chceme se porvat o přímý postup a uděláme pro to všechno. Máme za sebou dva krůčky a ten nejtěžší nás teprve čeká,“ sděluje kouč.

Brno 1.2.2020 - SK Líšeň Marek Matocha a FK Blansko Haris Harba
Fotbalové Blansko v druholigovém testu s Líšní obstálo, trefil se Holiš

Čeští futsalisté v Brně spoléhají na dobrou obranu. Proti favorizovanému Kazachstánu ovšem neplánují pouze bránit remízový výsledek. „Určitě se s nimi nedá hrát jen odzadu. Jsou v podstatě celý zápas v power play s brankářem, a to je těžké na psychiku. Často uděláte chybu a pak tam mají vynikající tři Brazilce a ti jich dokážou využít,“ uvědomuje si trenér kvalitu týmu, který skončil na mistrovství Evropy v roce 2016 třetí.

Domácí futsalisty zatím netrápí žádné zranění. Menší zdravotní problémy řeší akorát Tomáš Vnuk, který při úvodním utkání schytal ránu do ramene. „Před Rumunskem jsem měl vířivku, masáže a lávové kameny, tak se rameno trochu zlepšilo, ale upřímně nic moc. V zápase to ale necítím, protože si beru dva prášky na bolest,“ sdělil Vnuk.

Kapitánka Bulldogs Aneta Koláčková (na snímku v černém) v souboji se židenickou Evou Smutnou. Židenice první derby sezony ovládly 6:1, ve druhém zvítězily 8:5.
Židenice jsou po dvou letech v play-off. Bulldogs o elitní osmičku stále bojují

Český výběr sází při kvalifikačních duelech na důkladnou taktiku. Když se dohraje zápas a v hale se zhasne, trenérský štáb usedne na hotelu k videu a připravuje se na dalšího protivníka. „Stříháme jednotlivé hráče, standardní situace i taktiku soupeře. Rozebereme je dopodrobna a zatím se nám to vždy podařilo využít,“ libuje si Neumann.

Důslednost taktické přípravy potvrzuje i Seidler. „Ve futsalu rozhodují i ty nejmenší chyby, proto je to potřeba. Na videa se díváme docela často, až nás z toho někdy bolí hlava,“ usmívá se.

Kvalifikace o MS v Brně

Středeční program
15:00 Rumunsko – Slovinsko
18:00 Kazachstán – Česká republika

Tabulka turnaje:
1. Česká republika 7:1 6 b.
2. Kazachstán 5:6 3 b.
3. Rumunsko 3:5 3 b.
4. Slovinsko 4:7 0 b.

PAVEL ŠŤASTNÝ