Loni chtěl útočit na devátý triumf v řadě. Kvůli nemoci se však Kozubek musel těsně před startem závodu odhlásit, o to větší motivaci bude mít letos, kdy se na Brněnské přehradě koná už 49. ročník nejstaršího plaveckého maratonu v republice.

Uzávěrka přihlášek byla v pátek, už na začátku týdne ale pořadatelé hlásili desítky registrovaných účastníků. „Třeba na kiláku jsme už v pondělí měli přes padesát přihlášených plavců. Celkově ve všech kategoriích očekáváme přibližně 250 závodníků,“ nastínil organizátor maratonu Jiří Povolný.

Na účastníky čeká už tradiční program, soupeřit mohou na kilometrové, pětikilometrové nebo desetikilometrové trati. Největší pozornost bude opět upřena k nejdelšímu závodu, ke kterému se do Brna sjede elitní česká špička plavců na delší vzdálenost.

Kromě nich se v Brně představí i účastníci z dalších dvou zemí. „Máme přihlášené plavce ze Slovenska i Ukrajiny. Jen mě trochu mrzí, že další cizí sportovci už nedorazí. Byl jsem nedávno na podobném závodu v Rakousku a tam dorazili plavci z osmnácti zemí,“ podotýká Povolný.

V hlavním závodě na deset kilometrů, který je zároveň Memoriálem Michala Šindeláře, jsou hlavními favority nedávní mistři republiky. Mezi muži se jedná o Kozubka, v ženách kralovala Lenka Štěrbová z pražských Bohemians, která v neděli zaútočí na třetí triumf v řadě. Oba jsou i v čele Českého poháru, brněnský maraton bude šestým letošním mítinkem pořádaným v Česku na volné vodě.

Velký zájem se očekává i o pětikilometrový maraton, na jehož startu by mělo stát přes stovku plavců. Pro širší veřejnost je připravený závod na jeden kilometr.

Dálkoví plavci mohou nedělní akci brát i jako přípravu na červencové světové mistrovství světa v Japonsku, na které se překvapivě nekvalifikovalo největší české želízko v ohni Kozubek. „Kvalifikace se konala v Podolí, a přestože se na šampionátu poplave deset kilometrů, trať byla jen na pět kilometrů, což Kozubkovi nevyhovovalo,“ doplnil Povolný.

49. ročník plaveckého Garoma+ maratonu

Kdy: neděle 9. července
Kde: Brněnská přehrada
Časový rozvrh:
11.15 start závodu na 10 km
13.30 start závodu na 5 km - muži
13.40 start závodu na 5 km - ženy
15.30 start závodu na 1 km