VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gavnholtová: Mateřský jazyk? Už mi vypadávají slovíčka

Brno /OLYMPIJSKÁ VÝZVA/ - Badmintonistka Kristína Gavnholtová klidně může reprezentovat Slovensko nebo Dánsko. Na olympiádu jede pod českou vlajkou.

10.6.2012
SDÍLEJ:

Slovenská rodačka Kristína Gavnholtová začínala s badmintonem v Trenčíně pod vedením svého otce Petra Ludíka.Foto: DENÍK/Tomáš Valaškovčák

Narodila se na Slovensku, na střední školu odešla do České republiky, první pořádnou zahraniční badmintonovou zkušenost zažila v Německu a v současnosti žije v Dánsku, kam se provdala. Mluví plynně česko-slovensky, anglicky a ještě se k tomu učí i dánsky.

Kristína Gavnholtová, která začínala svou profesionální kariéru v brněnském klubu Sokol Veselý Jehnice, je sportovní cestovatelka. I když se třiadvacetileté hráčce při mluvení občas míchají téměř všechny jazyky dohromady, v jednom má jasno. V badmintonu chce aktuálně 41. nejlepší hráčka na světě reprezentovat Českou republiku. Tak tomu bude i na přelomu července a srpna na olympijských hrách v Londýně.

Ve svém životopise máte hned několik zemí, otec je Čech, matka Slovenka. Proč hrajete právě pod českými barvami?

Českou republiku považuji za svou vlast, mám tady přátele i rodinu, vyrůstala jsem tu. Ráda se sem vracím. Obě dvě krajiny jsou pěkné, předtím byly dokonce v jednom státě. Doma se cítím tady i na Slovensku. Jednou jsem se ale rozhodla pro českou krajinu a za tím si stojím.

Dlouhodobě žijete v Dánsku, kde se připravujete v klubu Ikast. Nebylo by pro vás jednodušší změnit občanství?

Neuvažovala jsem o tom. Ráda reprezentuji svoji zem a nechci na tom nic měnit.

Přesto jste se při rozhodování v roce 2008 rozhodla pro zahraničí. Proč?

Po ukončení dvouleté přípravy v Německu na olympijské hry skončilo tamní badmintonové centrum. Hledala jsem proto jinou cestu, kde bych mohla rozvíjet své kvality. Přemýšlela jsem nad mnoha krajinami a Dánsko byla jedna z nich. Dostala jsem nabídku od tamního oddílu, zda bych za něj nechtěla hrát. Rozhodla jsem se tam jít, protože mi nabídli dobré podmínky. Hodně se mi tam líbí, a proto jsem zůstala.

V čem je to lepší než v České republice?

Mají tam národní centrum, kde všichni hráči trénují pod dohledem zkušených koučů. To tady chybí.

Před rokem jste se provdala za bývalého badmintonistu Anderse Gavnholta. Plánuje v Dánsku žít dlouhodobě?

To je ještě hodně daleko. Zatím jsme se o tom moc nebavili. I kvůli mojí kariéře zatím ano. Ale chceme se vracet taky do České republiky a obě země střídat.

Manžel je i váš badmintonový kouč?

Ano, jezdí se mnou po turnajích. Trénujeme i spolu, sledujeme videa soupeřů.

Jak jste se dali dohromady?

Pochází z mého dánského oddílu a poznali jsme se, když jsem tam přišla. Postupně jsme se víc seznamovali, začali jsme spolu i chodit a dopadlo to svatbou.

Hráváte někdy ze srandy i proti sobě?

Přetrhl si přední křížový vaz, takže teď už moc ne, protože nehraje na vrcholné úrovni.

Kdo byl lepší?

Těžko říct. Specializoval se víc na čtyřhru, kdežto já jsem spíš singlistka.

Jakou řečí se spolu bavíte?

Zatím anglicky. Učím se i dánštinu, ale jde mi to pomalu, protože jde o těžký jazyk. Snad se ho časem naučím.

Který jazyk je vám nejpřirozenější?

Slovenština a čeština dohromady. Někdy se mi už ale složitě loví slova v paměti. Přece jen šest let bydlím v zahraničí a bavím se výhradně anglicky, takže v této řeči i přemýšlím. Nejhorší je to v rozhovorech, protože někdy si nedokážu hned vzpomenout na to správné slovo, napadne mě třeba jen v angličtině. Mateřskou řeč používám v zahraničí, když se bavím s bratrem, který také trénuje v Dánsku. Takto si ji obnovuji. Je to super, že mám vedle sebe aspoň kousek rodiny.

Nebojíte se, že byste svůj přirozený jazyk někdy zapomněla?

To ne. Pouze slovní zásoba se mi možná bude zmenšovat.

Jakou řečí si na kurtu zanadáváte, když se třeba nedaří?

Snažím se vyhýbat se takovým slovům. A daří se to. (úsměv)

Při úspěšné olympijské kvalifikaci jste je ani nemusela používat, protože jste do Londýna postoupila z 29. příčky z celkových čtyřiceti účastnic…

Od začátku jsem měla dobré výsledky, takže jsem pevně věřila, že druhá olympiáda vyjde. Šla jsem si pevně za svým, nedívala jsem se moc daleko. Vždy se snažím dívat se jen před sebe na další zápas.

Ve světovém žebříčku vám patří 41. místo. Byla jste někdy výš?

Je to zatím moje nejvyšší meta. Doufám, že jde jen o začátek. Mám vysoké cíle, tak snad se mi podaří je splnit.

Jak jsou vysoko?

Jsem ještě mladá, zdravá, badmintonu se chci ještě dlouho věnovat. Myslím na elitní desítku. Uvidíme, jak to půjde.

Přemýšlíte třeba i nad světovou jedničkou? Na prvních místech se dlouhodobě drží Číňanky, kde je badminton národní sport.

Je to reálné. Asiatky jsou bojovnice, mají dobrý styl. Jsou více běhavé, málokdy údery pokazí, ale já se opírám o útočnou hru a doufám, že touto cestou je možné je začít porážet. Věřím, že to časem přijde.

V Asii se badmintonem dá uživit. Jak je to ve vašem případě?

Před olympiádou mi Český badmintonový svaz a ministerstvo vnitra moc pomáhali. Kvalifikační turnaje jsem mohla objezdit za jejich peníze. Po hrách je to ale vždy horší, musím si najít sama peníze. Badminton v České republice není tak populární.

Zaměřujete se spíš na dánské, nebo české sponzory?

Zkouším to různě, ale když pobývám v zahraničí, zdejší firmy mě tolik neznají.

Oba vaši rodiče hrávali badminton. Byl to impulz k tomu, že jste také začala?

Tatínek měl oddíl v Trenčíně a chodívala jsem s ním na tréninky. Hra se mi strašně líbila. Mohla jsem si vybrat jiný sport, ale propadla jsem kráse badmintonu.

Střední školu jste už studovala v Brně. Proč jste odešla do zahraničí?

V Trenčíně jsem nemohla tolik trénovat, takže jsem dala přednost lepším tréninkovým podmínkám. Chtěla jsem se zlepšovat a Jehnice byly ideální volba.

V patnácti jste odešla z domu do cizího města. Bylo to složité?

Ano, moc. Jsem z velké rodiny, mám tři bratry a jednu sestru, a najednou jsem byla sama. Časem jsem si ale zvykla.

Nyní v Brně žije část vaší rodiny. Chodíte si se sourozenci občas zahrát badminton?

Když jsme tady, stále mě vyzývají a chtějí se se mnou porovnávat. Už to ale není tak vyrovnané jako dřív. (úsměv)

Vorel: Život podřizuje badmintonu

Brno - Od patnácti let dohlížel na její vývoj, stál u začátků profesionální kariéry Kristíny Gavnholtové. Rodačka ze slovenského Trenčína i díky dohledu v brněnských Jehnicích, olympijské přípravě v Německu a současnému trénování v Dánsku suverénně vládne českému ženskému badmintonu. Co na třiadvacetiletou hráčku prozradil její bývalý brněnský kouč Ladislav Vorel?

Olympijská šance.„Po letech tvrdého tréninku v Dánsku předvádí výborné výkony. V Londýně by se mohla dostat mezi nejlepších šestnáct."

Světová dvacítka.„Zatím se drží kolem čtyřicátého místa na světovém žebříčku, ale do elitní dvacítky by se mohla dostat. Výš už asi ne, ale těžko se to teď odhaduje. Každopádně i tak by šlo o úspěch."

Cílevědomý dříč.„Je obrovsky ctižádostivá, zodpovědná, pracovitá. Badminton byl u ní vždy na prvním místě, podřizuje mu svůj život. Za trenérskou kariéru jsem zatím nepoznal nikoho, kdo by se jí v tomto rovnal. I v osmnácti letech před olympiádou v Pekingu zvládla nesmírnou tvrdou dřinu na tréninkovém kempu v Německu. To by v jejím věku jen málokdo vydržel."

Osobnost českého badmintonu. „Když si měla vybrat mezi Českou republikou a Slovenskem, kterou zemi chce reprezentovat, snažili jsme se, abychom jí tady vytvořili co nejlepší podmínky. Od té doby se u nás v republice zatím neobjevila hráčka, která by dosáhla její výkonnosti. Hraje o dvě třídy výš než ostatní."

Olympijský klíč

Naolympijských hráchv Londýně si zahraje46 badmintonistekv ženské dvouhře podle pořadí na redukovaném světovém žebříčku. Nejvíc z jedné krajiny mohou startovat tři hráčky, ale musí skončit do čtvrtého místa. V případě dvou ze stejné země platí omezení do 16. místa.Kvalifikacezačala 1. května 2011 askončila koncem letošního dubna. Ze všech odehraných kvalifikačních turnajů se vždypočítápouzenejlepších deset výsledků. ZČeské republikyse ve dvouhře žen představípouze Kristína Gavnholtová, která skončila na29. příčce redukovaného žebříčku. Ve světovém pořadí jí patří 41. příčka. Druhým českým badmintonovým zástupcem bude Petr Koukal ve dvouhře mužů.

Mluviti stříbro, mlčeti Gavnholtová

Vzpomínám si na jeden z turnajů, kde badmintonistka Kristína Gavnholtová ještě pod svým rodným příjmením Ludíková drtila soupeřky a v poklidu si dokráčela k jasnému triumfu. Když se pak vyhlašovaly vítězky, mladá Čecho-Slovenka jen ostýchavě vystoupala až na vrchol stupňů vítězů. Vše vypadalo hladce až do té doby, než přišel moderátor k šampionce a vyzval ji, aby promluvila do mikrofonu…

V té chvíli nastala odmlka, kterou uťal opět až hlasatel: „Kristína vám všem děkuje za podporu." Mladá hráčka si jako svou „odměnu" za vítězství zvolila, aby nemusela mluvit před asi stovkou diváků. Nabubřelost v jejím případě ale rozhodně neplatila. Spíš zbytečný ostych. Vždyť mezi českými hráčkami už tehdy začínala jasně dominovat a konkurenci suverénně válcovala .

Zdrženlivé chování se drží třiadvacetileté hráčky dodnes. Pojede už na svoje druhé olympijské hry, na posledních třech republikových šampionátech nedávala soupeřkám šanci a na letošním mistrovství Evropy obsadila skvělé páté místo, kterým překonala téměř půl století trvající český rekord. I když při rozhovorech v česko-slovenské řeči čím dál častěji loví v paměti ta správná slovíčka, její síla není v prohlášeních, ale na hřišti s raketou. Komu by vadilo, kdyby po olympiádě jen řekla: Jsem olympic víťazka.

Slovenská rodačka Kristína Gavnholtová začínala s badmintonem v Trenčíně pod vedením svého otce Petra Ludíka.Kristína Gavnholtová

Narozena:12. září 1988 v Trenčíně (Slovensko)

Rodné příjmení:Ludíková

Rodina:vdaná, bratři Tomáš, Milan a Martin, sestra Valika

Sport:badminton

Kluby: Sokol Veselý Jehnice (ČR), Ikast (Dán.)

Největší úspěchy dvouhra:4x mistryně ČR (2008, 20102012), 1x mistryně Slovenska (2006), 17. místo na OH (2008), 1. místo na MMČR v Brně (2011), 2. místo na Swedish International (2012), 5. místo na ME (2012).Čtyřhra:3x mistryně ČR (2004, 2008, 2011), 2x mistryně Slovenska (2005, 2006), 2x juniorská mistryně ČR (2005, 2006), 3. místo na MEJ (2005), 1. místo na MEJ (2007)

Zajímavost:narodila se v Trenčíně českému otci a slovenské matce, dlouhodobě žije v Dánsku a reprezentuje Českou republiku

Autor: Tomáš Valaškovčák

10.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vojtěch Němec.

V Brně jsem teď nebyl potřebný, ale rád se vrátím, říká Němec

Ilustrační foto.

Řidič srazil na přechodu ženu s malými dětmi. Nadýchal půl promile alkoholu

AKTUALIZOVÁNO

Letiště Brno zacílí více na mladé. V létě nejvíc táhl bulharský Burgas

Brno – O padesát tisíc cestujících více než loni odbavili na brněnském letišti v Tuřanech v hlavní sezoně, tedy od května do října. Přibylo také charterových letů, tedy nepravidelných linek. Nejoblíbenější destinací byl Burgas v Bulharsku.

Pěstiteli ukradli čtyřicetiletou bonsaj. Zloději to stihli za tři minuty

Brněnsko /FOTOGALERIE/ – Nejméně čtyřicet let opečovával dvaašedesátiletý pěstitel bonsají z Ivančicka jednu ze svých vzácných rostlin. Zlodějům stačily tři minuty k tomu, aby mu ji ukradli ze zahrady. Muž ocenil borovici na čtyřicet tisíc korun.

Pohádková vánoční Vídeň? To je punč, ale i dovádění ve slámě a ruský medvěd

Vídeň, Brno /REPORTÁŽ, INFOGRAFIKA/ – Ohřát se horkým punčem pod vídeňskou radnicí jezdí Češi už léta. Turista tam v průměru utratí asi 800 korun. Prozkoumat šest ze třinácti adventních trhů v rakouském hlavním městě se vydaly redaktorky Deníku Rovnost.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme ZŠ Kanice, Bílovice nad Svitavou, Vranov a další

Brněnsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze základní školy v Kanicích, Bílovicích nad Svitavou, Ochozi u Brna, Babicích nad Svitavou a Vranově. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT