I přesto, že pár opustil soutěž hned po úvodním duelu, zaznamenal velký úspěch pro český a slovenský stolní tenis. „Být mezi nejlepšími osmi páry světa za tento rok? Těžko můžeme chtít něco víc,“ rozplývá se bývalá hodonínská hráčka Matelová.

Československá dvojice narazila hned ve čtvrtfinále na první nasazený pár. Japonkám vzala jeden set, víc už nezvládla a po prohře 1:3 mezi nejlepší čtyřku nepostoupila. „Rozhodl servis a příjem. Ve výměnách, kdy jsme se dostaly za tento základ, se s nimi dalo hrát. Ale našich špatně odhadnutých falší nebo vysokých míčků vždy využily,“ uvědomuje si Matelová, co rozhodlo jejich jediné utkání na turnaji.

Barbora Balážová, spoluhráčka Hany Matelové
„Musela jsem letos jít na operaci, kvůli níž jsme přišly o světový šampionát, je pro nás tedy obrovský úspěch, že jsme se na Grand Finals letos kvalifikovaly. Byl to sice náš cíl, ale nejevil se reálně. Pohybovaly jsme se mezi největší elitou v našem sportu, je neuvěřitelné, co se nám povedlo. Užily jsme si to se vším všudy.“

V ženské čtyřhře se kromě Matelové s Balážovou, letos druhého nejlepšího evropského páru, představil ještě tandem složený z Maďarky a Švédky. Právě druhý blok starého kontinentu, který společně s nimi vzdoroval asijské nadvládě, si přály dostat do čtvrtfinále. „Los jsme bohužel schytaly. Chtěly jsme hrát proti Evropankám, protože jsme je už jednou porazily a také, abychom se aspoň jedny dostaly do boje o medaile,“ svěřuje se sedmadvacetiletá rodačka z Holešova, která se v lednu stane poprvé českou jedničkou.

Ačkoli se spoluhráčkou na turnaji nepřekvapily a vypadly v prvním kole, odváží si cenné zkušenosti. „Prohra mě samozřejmě mrzela, ale zklamaná nejsem. Mohly jsme si projít nevšední destinaci a podívat se na zbylé zápasy, v nichž se rozhodovalo o nových lídrech světového žebříčku,“ poukazuje Matelová na novou vládkyni ženského stolního tenisu, Číňanku Meng Chen.

Kromě klasického sportovního vybavení si obě hráčky s sebou vezly nevšední doplněk. Společenské šaty využily při slavnostním galavečeru, na němž byli vyhlášení stolní tenisté roku. „Připadaly jsme si trochu výjimečně. Skvělou akci doplnilo výborné jídlo či kazašské tradiční tance,“ vzpomíná hráčka Bingenu, který aktuálně vévodí německé Bundeslize.

Sebevědomí, které Matelová s Balážovou získaly, nyní plánují po předchozích dvou neúspěšných pokusech přetavit v kýženou medaili z mistrovství Evropy. Čeká je už za necelý rok ve španělském Alicante.

2017 ITTF Grand Finals
Dvouhra – muži:
1. Zhendong Fan (Čína)
2. Dimitrij Ovtcharov (Německo)

Dvouhra – ženy:
1. Meng Chen (Čína)
2. Yuling Zhu (Čína)

Čtyřhra – muži:
1. Masataka Morizono, Yuya Oshima (Japonsko)
2. Kwan Kit Ho, Chung Ting Wong (Hongkong)

Čtyřhra – ženy:
1. Meng Chen, Yuling Zhu (Čína)
2. Hina Hayata, Mima Ito (Japonsko)

ADAM HAVEL