Oranžové obleky traťových komisařů vyměnili za pracovní oděv a pustili se do finální úpravy trati pro víkendovou Velkou cenu České republiky. Zhruba padesátka lidí v úterý dokončila nutná bezpečnostní opatření i potřebné vizuální prvky.

V pondělí začala nejintenzivnější fáze příprav spojených právě se závodní dráhou. Čerstvou vizáž dostaly hlavně barevné obrubníky. „Natíráme je do modrobíločervené trikolory speciální barvou s částečkami. Díky nim to závodníkům míň klouže, pokud po obrubníku jedou v dešti,“ vysvětlil mluvčí Automotodromu Brno Petr Boháč.

Nový nátěr je důležitý nejen kvůli bezpečnosti, ale i z vizuálního hlediska. „Závod světového šampionátu je prestižní událost sledovaná a vysílaná po celém světě. Obrubníky musí zářit, i proto jsme je nabarvili podruhé za dva měsíce. Po superbicích jsme totiž hostili i automobilové závody Ferrari Challenge a auta je pneumatikami pogumovala,“ vysvětlil.

Ilustrační foto.
Rozpočet motocyklové GP: chybí 31 milionů. Víc letos nedáme, tvrdí ministerstvo

Dál brigádníci zaslepují malé rýhy v asfaltu, které vznikají například při pádech nebo když piloti motocyklů zavadí o dráhu stupačkou. Z bezpečnostního hlediska jsou ale nejdůležitější ochranné balíky v zatáčkách, které zeslabují případné nárazy. „Jsou dva typy – základní je vyplněný speciální hmotou a pak rozmisťujeme i nafukovací. Mají ještě lepší tlumící účinek. U každého modulu je kompresor, jenž ho udržuje po dobu závodů nafouknutý,“ zmínil Boháč.

Přípravy Velké ceny:
Přibližně padesátka lidí rozmístila okolo závodní trati Masarykova okruhu před víkendovou Velkou cenou České republiky bezpečnostní balíky, natřela obrubníky a zaslepila drobné díry v asfaltu. Dále se doplňoval a upravoval kačírek v únikových zónách a vytrhával plevel.

Zároveň poznamenal, že veškeré úpravy musí po dokončení odpovídat standardům Mezinárodní federace motocyklistů, která je kontroluje.

Organizátoři stihli připravit dráhu velmi rychle i díky teplému počasí bez deště. To slibuje i velkou diváckou kulisu tradičně okolo dvou set tisíc návštěvníků. „Předchozí dva ročníky ovlivnil déšť, takže doufáme, že počasí vydrží,“ sdělil tajemník Spolku pro GP ČR Brno Adam Svoboda.

Ilustrační foto.
Burčák jde do prodeje, hned první možný den. Díky rekordně brzké sklizni hroznů

Na domácí atmosféru s našlapanými tribunami se těší i největší želízko v ohni pro české fanoušky Jakub Kornfeil. Jezdec týmu Redox Prüstel GP zatím v kubatuře Moto3 drží v pořadí jezdců sedmé místo a na Masarykově okruhu si přeje útočit na bednu. „Na Brno, fanoušky i celý kolotoč okolo se vždycky strašně těším. Každoročně si to užívám,“ poznamenal pilot, jenž v letošní sezoně jako jediný ve své kategorii dokončil všech devět závodů.

Vstupenky na Velkou cenu České republiky si návštěvníci koupí od středy už jen u pokladen na okruhu. „Ve středu navíc startuje i prodej jednodenních vstupenek,“ dodal Svoboda.

První trenink hokejové Komety Brno v DRFG aréně - na snímku Lukáš Kašpar.
Chtěl jsem do týmu, který má ambice, říká útočník Kašpar