VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grand Prix udrží zrušení jiných akcí

Brno /AKTUALIZOVÁNO, ANKETA/ - Brněnská motocyklová Velká cena je nejspíš na čas zachráněná. Ale jen na úkor jiných závodů. Vedení Masarykova okruhu kvůli doplácení na tuto sportovní akci už nebude mít v příštím roce peníze na pořádání dalších mezinárodních podniků.

11.8.2011 21
SDÍLEJ:

Valentino Rossi na automotodromu v Brně.Foto: DENÍK/Atilla Racek

Definitivně se proto na jihu Moravy nepojede mistrovství světa cestovních vozů. V ohrožení jsou i Superbiky. „Pokud letos skončí šampionát v minusu, zrušíme ho a na trať vyjedou za rok pouze česká mistrovství a Grand Prix. I nad ní ale stále visí otazník,“ sdělila ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

Zachování mistrovství světa silničních motocyklů, které se letos jede o tomto víkendu, si přejí i fanoušci. Těch každoročně do Brna dorazí za tři dny téměř čtvrt milionu. „Od roku 1987 jsem nevynechal žádný ročník. Velká cena by mi hodně chyběla,“ svěřil se Petr Stejskal.

Vedení okruhu platí za souboje světových jezdců i brněnského Karla Abrahama každoročně kolem 150 milionů korun. Polovinu z nich dostane pořadatel, španělská společnost Dorna, za zapsání do šampionátu.

Okruh ve ztrátě

Právě kvůli placení takzvaného zalistovacího poplatku má Automotodrom největší ztráty. Jeho hospodaření proto v roce 2009 skončilo osmdesát milionů v minusu. „Ideální bude, když zalistovací poplatek zaplatí stát, protože děláme reklamu a prestiž České republice. Ale stačí, když nám přispěje alespoň poměrnou částku, kterou státní pokladna podporuje podobné akce,“ podotkla Ulmanová.

O tom ale nechce ministerstvo financí ani slyšet. „Automobilový sport stejně jako první fotbalová liga není charita, ale byznys. Státní rozpočet tu není od toho, aby je sponzoroval,“ tvrdí ministr financí Miroslav Kalousek.

Brněnský ekonom společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský s ním ale nesouhlasí. „Spojení Brno a Velká cena je dobře známé, podobně jako Pardubice s dostihy. Konec závodů bude ekonomická i společenská ztráta,“ myslí si Moravanský.

Na letošní ročník dostal okruh dvacet milionů korun od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, deseti přispělo město Brno a osmi Jihomoravský kraj. O podpoře na příští rok bude Automotodrom teprve jednat.

Podpora ministerstva je zatím nejasná, město už přislíbilo, že pošle stejnou částku, a kraj připravuje dokonce dvoumilionové navýšení příspěvku. „Při Velké ceně jenom na dani z přidané hodnoty vydělá stát sto milionů korun, proto má na zalistovací poplatek přispět,“ myslí si jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Definitivní rozhodnutí, zda se v Brně Velká cena za rok pojede, musí padnout do Vánoc. Vedení okruhu však prestižní závod bude chtít zatím zachovat, i když se podpora státu nezmění. „Pokud Grand Prix skončí po stránce peněz lépe než loni, tak závody opět přivítáme,“ dodala ředitelka.

Na Velkou cenu dohlédnou stovky policistů. I z Rakouska

Desetitisíce návštěvníků, stovky policistů a osmdesát autobusů městské hromadné dopravy. Tak bude o víkendu vypadat okolí brněnského Masarykova okruhu. Jede se tam závod Cardion ab Grand Prix České republiky. Letos má Česká republika v motocyklovém šampionátu zástupce v nejsilnější kubatuře MotoGP. Karla Abrahama. I proto organizátoři očekávají větší návštěvnost než v minulých letech.

Klidný průběh Velké ceny zaštítí v okolí automotodromu policisté. „Mužů v uniformách se bude u okruhu pohybovat po celý víkend asi třináct set. Několik stovek policistů se tam objeví i v civilu,“ konstatoval vedoucí brněnské dopravní policie Jindřich Rybka.

Z takového počtu strážců zákona budou jen necelé dvě stovky z dopravní policie. „Požádali jsme o pomoc i sedm policistů z Rakouska. Budou nám pomáhat komunikovat se zahraničními návštěvníky,“ řekl Rybka.

Policisté dohlédnou nejen na dopravu a parkování, ale také na bezpečnost v kempech. „Hlídky budou procházet davy lidí a starat se o to, aby návštěvníky někdo neokradl,“ konstatoval brněnský policista.

Velkou komplikací pro přijíždějící auta a motorky je kvůli rekonstrukci uzavřený úsek silnice II 602 mezi Popůvkami a odbočkou k Masarykovu okruhu. „Projedou tudy jen autobusy městské hromadné dopravy,“ informovala ředitelka brněnského Masarykova okruhu Ivana Ulmanová.

Policisté proto doporučují využít pro příjezd a odjezd dálnici D1, z níž jsou nejbližší sjezdy exit 182 – Kývalka a exit 178 – Ostrovačice. Příjezdové cesty k parkovištím a kempům budou na místě ukazovat dopravní značky.

Vedoucí dopravního odboru brněnského dopravního podniku Jan Seitl Brňanům doporučuje využít zdarma hromadnou dopravu, která pojede od pátku do neděle na linkách 400 a X. „Autobus s číslem 400 zamíří z Mendlova náměstí až na okruh. Kyvadlová linka X tam odveze řidiče, kteří zaparkují své auto nebo motorku v Žebětíně,“ přiblížil trasy bezplatných linek Seitl.

Majitel hotelu Nový Dvůr Patrik Nentvich si dokáže představit konec závodů. Říká: Závody? Příjemné přilepšení

Veverská Bítýška /ROZHOVOR/ – Pro hotel Nový Dvůr ve Veverské Bítýšce je Velká cena synonymem vyšších tržeb. Přesto na ni majitel Patrik Nentvich přispívat nechce a nebojí se fungování bez ní. „Je to příjemné přilepšení, ale podnikání na této akci nestavíme,“ tvrdí Nentvich.

Co pro vás jako hoteliéra znamená brněnská Velká cena?
Velká cena je pro nás vždy o větším byznysu. Během ní nám samozřejmě podnikání vynáší víc než obvykle.

Kolikrát se vám zvýší počet ubytovaných návštěvníků oproti jiným běžným dnům?
Náš hotel bývá v porovnání s běžnými dny zaplněný trojnásobně. Ubytovává se tu spousta cizinců. Čechů není ani zdaleka tolik co Maďarů nebo Němců.

Znamená pro vás příliv cizinců na Velkou cenu nějakou speciální přípravu zaměstnanců? Například jazykovou?
Ne. Máme zaměstnance, kteří cizími jazyky perfektně mluví. Personál, který s cizinci přichází do styku a hovoří s nimi, u nás bez znalosti cizích jazyků nezaměstnáváme.

Nabízíte i kempování. Je to specialita Velké ceny?
Ano, na našich pozemcích stanují především motorkáři navštěvující závody.

Spekuluje se o případném konci Velké ceny. Dokážete si představit existenci bez ní?
Určitě. Je jen jednou za rok a sama rozhodně nedokáže hotel uživit.

Ředitelka okruhu Ulmanová se nechala slyšet, že firmy, které na Velké ceně vydělávají, mají na její konání přispět. Jste k tomu ochotný?
Ne. Každá organizace se má starat sama o sebe. Jestli okruh na pořádání nemá peníze, tak bohužel. Jeho dotování si vůbec nedokážu představit.

Víc než hluk lidem vadí nepořádek

Žebětín – Velká cena nejsou jen motorky, adrenalin a radost z vítězství. Opačnou tvář v podobě zvýšeného provozu, hluku a občasných potíží s alkoholem posilněnými fanoušky poznávají obyvatelé obcí sousedících s okruhem.

S problémy, snad i díky zvyku, se vyrovnávají překvapivě dobře. „Teď už je to dobré, motorky slyším jen když fouká vítr od automotodromu a to mi vůbec nevadí,“ libuje si osmdesátiletý Stanislav Bezrouk ze Žebětína. Dodává, že dřív to bývalo horší. „Když vedla trať obcí, bylo hluku mnohem víc. Všude stála zaparkovaná auta, skoro se nedalo projet. S nynějškem se to nedá vůbec srovnat,“ vzpomíná na dávné časy starousedlík.

Podobný názor má i dvaatřicetiletá Radka Pavlovská, která bydlí nedaleko okruhu. „Hluk ze závodů mi nevadí. Je slabý a jednou za čas se to dá v klidu přežít,“ říká. Vadí jí ale chování některých fanoušků. „Zvlášť v lese po nich zůstává až neuvěřitelný nepořádek. Nejhorší je rozbité sklo, o které se snadno mohou zranit děti nebo zvířata,“ říká rozzlobeně. Zastává názor, že úklid mají zajistit pořadatelé závodů.

Nadávají v hospodě

Podle starosty Žebětína Víta Berana stížnosti nejsou. „V hospodě si možná někdo zanadává. Lidé však vědí, že je to nakrátko, tak to většinou pochopí,“ říká. Obec navíc od pořadatelů dostává jako odškodnění za určitá omezení od pořadatelů závodů peníze. „Použijeme je třeba na opravu chodníků nebo vylepšení dětských hřišť,“ odhaluje plány starosta.

Opilými fanoušky se také nemusí moc zabývat. „Snažíme se je odklonit do kempů, takže jich tu tolik nebývá. Navíc máme dohodu se strážníky, že k nám při závodech posílají víc hlídek,“ dodává Beran.

Podle důchodce Bezrouka drobné problémy k podobným událostem patří. „Je to jednou za rok a obci to také nějaké peníze přinese. Proč bychom to nemohli přežít? Myslím, že je to v našich silách,“ říká.

Informační servis

CENY VSTUPENEK
Přední tribuna (kdekoliv):
víkend – 1850 Kč
jen sobota – 1250 Kč
jen neděle – 1650 Kč

Sedadla:
Víkend od 3100 Kč do 4600 Kč
Neděle od 2700 Kč do 3900 Kč

Čtvrtek – možnost vstupu do paddocku:
Do prodeje šlo 400 vstupenek (zbylo jich už jen 100)
Cena: 1000 Kč
Výtěžek půjde na výstavbu infrastruktury v afrických zemích.

CENA PARKOVÁNÍ
Motorky: 200 Kč na víkend
Auta: 150 Kč na den
Autobusy: 400 Kč na den

Úschovna helem a kombinéz:
(sportovní střelnice v areálu Masarykova okruhu)
50 Kč za kus na den

HROMADNÁ DOPRAVA
Zdarma:
Linka 400 z Mendlova náměstí.
Linka X ze Žebětína.

KEMPY
Tranzit Ostrovačice
Exit 178 z dálnice D1.
Nocleh ve vlastních stanech a karavanech. Vzdálenost od Masarykova okruhu 2 km, od centra Brna 16 km. Sociální zařízení, sprchy, občerstvení.

Start – Kývalka
Exit 182 z dálnice D1.
Nocleh ve vlastních stanech a karavanech. Vzdálenost od Masarykova okruhu 0,5 km, od centra Brna 14 km. Sociální zařízení, sprchy, občerstvení.

Žebětín
Příjezd od Svitav a Blanska, od městských částí Bystrc a Kohoutovice.
Vzdálenost od Masarykova okruhu 1,5 km, od centra Brna 7 km. Nocleh ve vlastních stanech a karavanech. Sociální zařízení, občerstvení. Dopravu na okruh zajistí linka X.

PARKOVÁNÍ
Velkokapacitní parkoviště:
U hlavních tribun T2, T3, T5.

Sportovní střelnice:
V areálu Masarykova okruhu (pouze přes den a jen motorky).

Okraj městské části Žebětín:
Ve směru na Masarykův okruh.

Záložní parkoviště Stará dálnice: Mezi městskou částí Bystrc a křižovatkou pod Farinovou zatáčkou na starém Masarykově okruhu. V provozu bude v případě nepříznivého počasí nebo naplnění kapacity kmenových parkovišť.

CESTA NA OKRUH
Dálnicí D1:
Exit 178 nebo exit 182 Kývalka.

Silnicí od Ostrovačic k parkovišti Hájenka, respektive k Hotelu Motorsport.

Úsek silnice II 602 mezi Popůvkami a a odbočkou k Masarykovu okruhu je kvůli rekonstrukci uzavřený. Projede jím jen hromadná doprava.

HROMADNÁ DOPRAVA
Linka 400 z Mendlova náměstí:
V provozu od 6.30 do 21 hodin (v neděli do 18 hodin).
Základní páteční a sobotní interval 30 minut bude aktuálně krácený. Interval v době nedělní špičky 2 až 5 minut.

Linka X ze Žebětína:
V provozu od 7 do 13 hodin.
Z Masarykova okruhu do Žebětína bude linka X zajíždět v době od 14 do 18.30 hodin.

BEZPEČNOST
Počet nasazených dopravních policistů:
Pátek 32
Sobota 70
Neděle 72

TRÉNINKY A ZÁVOD MotoGP
Pátek trénink: 10.10 a 14.10
Sobota kvalifikace: 13.55
Neděle Warm Up: 9.40
Neděle závod: 14.00

HELENA ČTVRTEČKOVÁ
TOMÁŠ VALAŠKOVČÁK
PETR JEŘÁBEK
MAREK LAJTKEP

Nahravá se anketa
11.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví Pomocný manipulační dělník - údržba veřejné zeleně - vhodné pro OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem e-mailem: prace@mpvp.cz, telefonicky nebo osobně na kontaktní adrese 8:00 - 16:30 h., , Praxe výhodou nikoliv podmínkou. , Výhodou zapálení pro práci na zahradě a při správě a údržbě veřejné zeleně., Lze i na zkrácenou pracovní dobu., , Zaměstnanecké výhody:, Příspěvek na stravu, navýšení mzdy po ukončení zkušební doby, možný pravidelný pracovní úvazek.. Pracoviště: Máme pro vás práci s.r.o., Jarní, č.p. 898, 614 00 Brno 14. Informace: Ivo Trnavský, +420 515 919 508(8-16:30h).

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ, První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky vždy v pátek 10 - 12 hodin., Požadujeme fyzickou zdatnost.. Pracoviště: Halychyna, družstvo - pracoviště, Kulkova, č.p. 4231, 615 00 Brno 15. Informace: Ihor Rudyy, +420 608 866 383.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici klimatizací a chladicích zařízení Servisní technik - chlazení Brno. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt e-mailem nebo telefonicky, Zaměstnání na 1 rok, poté prodloužení na neurčito, , , Požadavky:, střední odborné vzdělání technického směru, praxi v oboru min. 3 roky, certifikát kategorie I vydaný Ministerstvem životního prostředí, technické znalosti v oboru chlazení, vyhlášku č. 50/1978 Sb., minimálně §6, výhodou - technické znalosti v oboru MaR, VZT popř. ÚT, samostatnost, pečlivost, odpovědnost a spolehlivost, flexibilitu, komunikativnost a schopnost týmové spolupráce, řidičský průkaz skupiny "B" (ochota cestovat), schopnost čtení a orientaci ve výkresové dokumentaci, práce s PC (Word, Excel, Outlook,…), , Co získáte prací u nás?:, zajímavou práci v oblasti chlazení a VZT, zázemí stabilní společnosti, možnost profesního růstu a dalšího vzdělávání, zajímavé finanční ohodnocení, roční prémie, další výkonnostní odměny, cestovní náhrady, pohotovostní příplatky, , Jaké další výhody nabízíme?:, zajímavou práci v oblasti chlazení a VZT, zázemí stabilní společnosti, možnost profesního růstu a dalšího vzdělávání, zajímavé finanční ohodnocení, 4 týdny dovolené + 1 týden sick days, příspěvek 1000Kč/měs. na cestování spojené s přenocováním, další výkonnostní odměny, cestovní náhrady, pohotovostní příplatky, benefity v oblasti rekreace, zdraví a sportu, kultury, zajímavé firemní akce - záleží nám na našich lidech, a tak se všichni zaměstnanci několikrát do roka setkávají na firemních akcích. Pracoviště: Stavoklima, v.o.s.-prac.brno, 602 00 Brno 2. Informace: Ivana Erbáková, HR manažer, +420 380 420 950;770 166 235.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 17 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: První kontakt emailem., Požadujeme:, - řidičské oprávnění sk. "B" výhodou, není podmínkou, - schopnost samostatné práce a zodpovědnost, - vysoké pracovní nasazení a flexibilitu, - praxe v oboru či vyučení ve stavebním oboru není nutné, , Zaměstnanecké výhody:, Zajímavé platové ohodnocení dle šikovnosti pracovníka, práci na zajímavých projektech, zaměstnanecké benefity, příplatky v rámci zákoníku práce, zajištěné ubytování, týden dovolené navíc, , Místo výkonu práce: Tišnovská 104/11, 664 34 Kuřim, okr. Brno-venkov a zakázky zaměstnavatele v rámci celé ČR, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou.. Pracoviště: Neuman el,spol. s r.o., Tišnovská, č.p. 104, 664 34 Kuřim. Informace: Vladimír Košut, .


Petra Záplatová.

Posila Žabin Záplatová: Máme samé mlaďošky, ale chceme zpět na evropskou úroveň

Patrik Demeter (v bílém).

Prvoligový soupeř bude dobrá výzva, těší se líšeňský postupový střelec Demeter

Dočkali se medaile. Čeští beachvolejbalisté do 18 let vybojovali na ME stříbro

Brno – Z nedělních finále mistrovství Evropy v plážovém volejbale do osmnácti let, které se hrálo od čtvrtka na brněnském Sokoláku u přehrady, vyšla česká reprezentace se stříbrem a čtvrtým místem.

Brněnský dráhový cyklista Šťastný má tři medaile z juniorského mistrovství světa

Aigle, Brno – Kompletní sbírku medailí veze dráhový cyklista brněnské Dukly Jakub Šťastný z juniorského mistrovství světa. Ve švýcarském Aigle nejprve získal titul v keirinu, k němu přidal bronz ve sprintu a doplnil ho stříbrnou medailí v kilometru s pevným startem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT