Další díly seriálu Když tady zářil najdete ZDE

Do klubu, který tehdy začínal psát svou slavnou historii, přišla ještě za svobodna jako Greplová a dostala se pod ochrannou ruku žijící trenérské legendy Jana Bobrovského. Teď už mu klidně může říkat strýčku. Vzala si totiž jeho synovce Martina. „Dodnes k němu ale cítím velký respekt,“ říká s úctou někdejší slavná pivotka, které se přezdívá Grepina.

Ještě než začala společně s dalšími spoluhráčkami sbírat jeden titul za druhým v nejúspěšnějším ženském basketbalovém klubu české historie, střílela balony skrz obroučku v Králově Poli. „Nějakou dobu jsem tam pendlovala mezi dorostem a áčkem, pak ale přišla generační výměna. Odešly holky, jako byla třeba legendární Pavla Podivínová, a já hned dostala šanci. Vůbec jsem měla štěstí na trenéry. Nikdy mě nenechávali sedět, vždycky jsem hrála,“ vzpomíná Bobrovská.

Od začátku nepatřila mezi průměrné basketbalistky, což dokazuje i fakt, že sotva přesáhla věk dvaceti let, už byla kapitánkou týmu. „Dříve jsem tomu nepřikládala takovou váhu, postupem času ale vše začínám doceňovat. Hráček bylo v družstvu dvanáct, ale kapitánka jen jedna,“ přemítá basketbalistka, která s předchůdcem dnešního Valosunu vybojovala v sezoně 1993/1994 druhé místo.

Nebylo divu, že nadějnou pivotku zlákal do svých řad ambiciózní klub IMOS Žabovřesky, který vedl manažer Jiří Hamza a kouč Jan Bobrovský. „I když Žabiny skončily pod námi, nešlo je odmítnout. Bylo vidět, že z nich roste velký klub. Navíc jsem v tu dobu už chodila s Martinem, takže jsem nad nabídkou moc dlouho nepřemýšlela. Jednal se mnou jen Jirka Hamza, ale počítám, že pan Bobrovský mě do družstva taky chtěl,“ usmívá se 187 centimetrů vysoká basketbalistka.

Tehdy ještě netušila, že stojí u zrodu jednoho basketbalového fenoménu. S brněnským týmem nejprve vydolovala druhé místo, o rok později už slavila titul. A potom ještě další dva. „Začátek téhle skvělé éry, to bylo něco nádherného. Všechno se teprve tvořilo, fanouškovské zázemí i to hráčské. Vedení už tehdy mělo ambice, ale ne tak veliké. Byla tam výborná parta, po tréninku jsme normálně chodily na pivo,“ směje se s odstupem času bývalá kapitánka a vzpomíná na spoluhráčky, jako byly Romana Hamzová, Loreta Berukstieneová, Eva Antoníková a spousta dalších. „Škoda jen, že většina holek už na basket nechodí. Ale občas se potkáme ve městě,“ dodává.

Doživotní spojení

Stejně jako basketbalové Žabiny i jméno Bobrovský jí bylo souzeno. A na svérázného kouče, který letos dotáhl brněnský tým ke čtrnáctému titulu v historii, nedá jeho bývalá svěřenkyně dopustit. „Je to velká osobnost. Vždycky na mě působil přísně, na druhou stranu atmosféra pod ním byla odlehčená. Všechno mělo svůj řád, ale jinak nás bral jako parťačky. Klidně si s námi na tréninku i zahrál, to už asi dneska nedělá,“ vypráví.

S žijící legendou českého basketbalu má ještě jeden nezapomenutelný zážitek. „Patřil mezi lidi, kterým se zdálo, že už s Martinem chodíme dlouho. Tak trochu nás do svatby nahnal.

Přišel za námi a dal nám tři termíny, kdy se můžeme vzít. Tak jsme si jeden vybrali a šli do toho,“ směje se.

Mít v rodině Zdeňka Bobrovského a jeho bratra Jana, to znamená být pod basketbalovým drobnohledem opravdových odborníků. Vždyť oba sourozenci mají za sebou nespočet startů v reprezentaci. „Tehdy to bylo v pohodě, ale teď je tchán velký kritik. Dřív býval tolerantnější. Ale musím říct, že má výbornou paměť. Občas si vzpomene, kdy jsem v nějakém zápase nedala rozhodující koš, a vynadá mi za to,“ popisuje s úsměvem matka bezmála sedmiletého Zdeňka a dvouměsíčního Jeníka. „První je po tchánovi, ale u Honzíka jde spíš o náhodu. Pojmenovala jsem ho hlavně po svém tatínkovi, který před rokem zemřel,“ vysvětluje Bobrovská.

Ta po čtyřech odehraných sezonách na Rosničce přesídlila do Přerova. „Vyčerpávalo mě věčné cestování, byla jsem hodně unavená, navíc jsem už chtěla rodinu. V Přerově mě přijali perfektně, byla jsem přece holka z Žabin,“ vykládá s nadhledem Bobrovská.

Po dvou letech v rodišti prvního českého přemožitele kanálu La Manche Františka Venclovského se její basketbalový kruh začal uzavírat. Vrátila se do Králova Pole a družstvo vytáhla zpět mezi elitu. „Na postupu si neskromně dělám nemalé zásluhy. Chtěla jsem si pak ještě jednu sezonu zahrát v nejvyšší soutěži, ale pan Bobrovský mi to rozmluvil. Prý bych si zbytečně kazila kariéru. A měl pravdu,“ přiznává.

Její působení v samostatné české lize v číslech? 238 zápasů, 6414 strávených minut na palubovce, 1314 doskoků a 3159 bodů. Je jedenáctou nejlepší střelkyní historie. „Nikdy jsem statistiky neřešila. Basket mě prostě bavil a myslím, že mi i docela šel. Prý jsem moc nebránila, ale v útoku jsem byla potvora. Často pro mě zápas končil kvůli faulům, ale já každý souboj brala srdcem,“ tvrdí Bobrovská, která měla v průměru přes tři osobní chyby na jedno utkání.

Svou zarputilost vkládala i do zápasů, ve kterých na sebe oblékla dres se lvíčkem na prsou. A stejně jako v předchozích klubech, i v reprezentaci plnila roli kapitánky. Jenže zlatá éra úspěchů jí těsně unikla. „Je fakt, že při medailích už jsem nebyla. Člověk si říká, že kdyby ještě chvíli vydržel, mohl je mít taky ve vitríně. Tehdy jsem ale už věděla, kam chci svůj život směřovat,“ říká přesvědčivě.

Přesto loni po deseti letech zažila velký reprezentační comeback. Do národního týmu se vrátila na mistrovství Evropy v Lotyšsku. Jako fyzioterapeutka realizačního týmu kouče Milana Veverky. „Moc jsem si téhle zkušenosti vážila a šampionát si hodně užívala. Jen ty výsledky nebyla takové, jaké by být mohly,“ posteskne si.

V osobním životě se věnuje stejnému zaměstnání jako na loňském evropském turnaji. „Fyzioterapie je hezký obor. Tuhle práci jsem vždycky chtěla dělat. Opravdu mě baví, navíc se v ní stále učím něco nového,“ ujišťuje Bobrovská, která vystudovala bakalářský obor speciální pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně.

Z bývalé basketbalistky se stala věrná fanynka Frisco Sika Brno. „Na Rosničku chodím pravidelně. Mám ráda lidi, co se tam kolem basketu pohybují, výborně si s nimi pokecám. Žabiny jsou pro mě srdeční záležitost. Na Evropskou ligu dorazím pokaždé, v domácí soutěži si zápasy spíš vybírám. Holky mi dalším titulem udělaly velkou radost,“ usmívá se.

Zdroj: null

MARTINA BOBROVSKÁ

Věk: 39 let (narozena 10. září 1970 v Brně)

Pozice: pivotka

Hráčská kariéra: Královo Pole, IMOS Žabovřesky, Přerov, Valosun Brno

Klubové úspěchy (Frisco Sika Brno): 3× mistryně ČR (1996–1998), 3× vítězka Českého poháru (1996–1998)

Rekordy v domácí lize: 11. nejlepší střelkyně historie, 7. nejlepší v úspěšných blocích, 10. nejlepší v doskocích, 9. nejčastěji faulující hráčka

Rodina: manžel Martin, synové Zdeněk (6 let) a Jan (dva měsíce)

Zajímavosti: za manžela má syna bývalého basketbalového reprezentanta Zdeňka Bobrovského, bratr Tomáš je rovněž úspěšným basketbalistou