Z triumfu se radovala šestnáctiletá Nizozemka Neto Tanishaleyová a ruský gymnasta s albánským pasem žijící v Praze, Matvei Petrov. Na stupně vítězů vystoupala také česká dvojice Daniel Ponížil a Aneta Holasová, která skončila třetí.

Hned příčku za nimi obsadil pár brněnského Sokola František Černý a Lucie Jiříková. „Samozřejmě jsem zprávu o smrti Věry Růžičkové vnímal, ale při závodě se soustředím pouze na svůj výkon. Udělal jsem v něm chyby, umístění však vnímám v dané konkurenci hodně dobře,“ pravil Černý, v současnosti nejlepší brněnský gymnasta mezi dospělými.

Do haly Sokola si na Grand Prix našlo cestu kolem šesti set diváků. „Co se týče startovního pole, šlo o lepší průměr, příště chceme ještě kvalitnější jména. Mě hlavně potěšilo, že opět přišlo hodně lidí, kteří byli ochotní za gymnastiku zaplatit,“ uvedl ředitel závodu Martin Vlk.

Sokol Grand Prix 2018
Počet dvojic: 11
Výsledky: 1. Neto Tanishaleyová (Nizozemsko), Matvei Petrov (Albánie), 2. Sanna Veermanová (Nizozemsko), Marco Walter (Švýcarsko), 3. Aneta Holasová, Daniel Ponížil (Česká republika), 4. Lucie Jiříková, František Černý (Česká republika).


Odvětví, které v tehdejším Československu proslavila fenomenální Věra Čáslavská a také zesnulá Věra Růžičková, je totiž jinak na okraji diváckého zájmu. A právě brněnská Grand Prix je jedna z mála příležitostí, jak dát najevo, že ladný sport neskomírá, ale stále dokáže nadchnout oko diváka.

Češi ovšem v mezinárodní konkurenci výrazně zaostávají, což dokázal i říjnový světový šampionát v katarském Dauhá. Družstvo žen skončilo na čtyřiadvacáté pozici, muži ještě o dvanáct příček níže. „Jsme na tom obecně poměrně zle, ale v Brně se vše obrací. Naši zástupci do patnácti let patří mezi nejlepší v republice. Máme silné ročníky gymnastů a o náš sport je mezi dětmi enormní zájem,“ pronesl Vlk, který je bývalý gymnastický reprezentant.

Zájemců se objevuje tolik, že se zástupci Sokola těší, až se otevřou nové prostory tělocvičny v Botanické ulici. „Bude to zhruba za rok a půl. Už teď trochu bojujeme s místem,“ přiblížil příjemné starosti Vlk.

A existuje podle něj naděje, že se některý z brněnských gymnastů objeví v dohledné době na olympiádě? „František Černý je v jistých disciplínách silný, ale ve víceboji to je těžší, Lucie Jiříková má větší šanci,“ uzavřel.