V nejslabší kategorii Moto3 se o vítězi šampionátu rozhodne až v závěrečné Grand Prix ve Valencii. V Sepangu zvítězil Španěl Efrén Vázquez před Australanem Jackem Millerem, jenž stáhl náskok vedoucího Álexe Márqueze ze Španělska v čele pořadí na 11 bodů. Mladší bratr dvojnásobného mistra světa MotoGP dnes skončil pátý.

Startu z první řady nedokázal využít k útoku na stupně vítězů český jezdec Jakub Kornfeil, jenž obsadil osmou pozici na konci vedoucí skupiny. Hned za ním ve výsledcích, nicméně s pětisekundovým odstupem, si dojel pro nejlepší umístění v kariéře krajan Karel Hanika. Kornfeil je průběžně dvanáctý, Hanika osmnáctý.

Kornfeil si zkomplikoval situaci hned po startu, kdy se propadl z třetího místa až na třinácté. "Pokazil jsem první zatáčku. Začal jsem hrozně pozdě brzdit, byl jsem dlouhý a ztratil jsem několik pozic. Dále v prvním kole přede mnou spadl Miguel Oliveira. Nevím, že tady tu smůlu s padajícími jezdci pořád přitahuju," povzdechl si Kornfeil na svém webu.

Stíhací jízdu mu poté narušily technické problémy jeho KTM. "Zkomplikoval to špatný převod. Myslím, že to bylo docela dobře viditelné i na videu. Mohl jsem být sebesilnější na brzdách, ale na rovince jsem prostě nemohl nic dělat. Na druhé straně jsem měl velmi dobrou rychlost v zatáčkách," uvedl Kornfeil, jenž byl spokojen s tím, že zajel druhé nejrychlejší kolo závodu.
Hanika si devátým místem vytvořil své výsledkové maximum v premiérové sezoně. "Nejtěžší byla poslední tři kola, docházely síly - teplota dosahovala 34 stupňů, byl to fyzicky velmi náročný závod. Jel jsem tuto trať poprvé, proto jsem s výsledkem moc spokojen," uvedl loňský vítěz Rookies Cupu.

V závodu Moto2 jezdil vedoucí muž MS Rabat v čele, pak však rezignoval na útok na osmé vítězství v sezoně a jel na jistotu. Španěl na stroji Kalex dokončil v poklidu třetí, přičemž k zisku titulu mu stačila sedmá pozice. Před týmovým kolegou Mikou Kalliem z Finska, jenž byl druhý i dnes, má v pořadí šampionátu nedostižný náskok 37 bodů.
V MotoGP triumfoval po pomalejším začátku již jistý mistr světa Márquez a dvanáctým vítězstvím v sezoně v královské třídě vyrovnal rekord Australana Micka Doohana z roku 1997. Španělský jezdec na hondě postupně předjel obě tovární yamahy a nechal za sebou italského veterána Valentina Rossiho a svého krajana Jorgeho Lorenza. Mezi nimi se ve Valencii rozhodne o pozici vicemistra, devítinásobný šampion Rossi má po dnešku k dobru 12 bodů.
Závod se nevydařil Karlu Abrahamovi, jenž jezdil na bodované třinácté pozici, ale devět kol před cílem upadl. Po jedenácté příčce z Misana tak nedokončil čtvrtý závod za sebou.
Finále sezony ve Valencii se uskuteční za dva týdny.

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů:
Moto3: 1. Vázquez (Šp./Honda) 40:41,002, 2. Miller (Austr./KTM) -0,213, 3. Rins (Šp./Honda) -0,385, 4. Kent (Brit./Husqvarna) -0,803, 5. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,831, 6. Masbou (Fr./Honda) -1,073, …8. Kornfeil -2,089, 9. Hanika (oba ČR/KTM) -7,336.
Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Á. Márquez 262, 2. Miller 251, 3. Rins 226, 4. Vázquez 212, 5. Fenati (It./KTM) 174, 6. Masbou 160, …12. Kornfeil 94, 18. Hanika 38.
Moto2: 1. M. Viňales (Šp./Kalex) 40:46,754, 2. Kallio (Fin./Kalex) -2,694, 3. Rabat(Šp./Kalex) -8,054, 4. Zarco (Fr./Caterham Suter) -10,590, 5. Aegerter (Švýc./Suter) -10,663, 6. Simón (Šp./Kalex) -10,769.
Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Rabat 326, 2. Kallio 289, 3. M. Viňales 274, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 169, 5. Aegerter 162, 6. Zarco 130.
MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:45,523, 2. Rossi (It./Yamaha) -2,445, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,508, 4. Bradl (Něm./Honda) -21,234, 5. Smith (Brit./Yamaha) -22,283, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -34,668, …Abraham (ČR/Honda) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. M. Márquez 337, 2. Rossi 275, 3. Lorenzo 263, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 230, 5. Dovizioso (It./Ducati) 174, 6. P. Espargaró 126, …17. Abraham 33.