Tenista Roger Federer, golfista Tiger Woods nebo cyklista Lance Armstrong. Člověk nemusí být zrovna sportovní znalec, aby si tato jména zařadil. V pokeru vystihuje osobnost, která svou popularitou vybočuje z povědomí úzce zaměřené skupiny lidí, sedmatřicetiletý Gus Hansen.

Pokerový mág s přezdívkou Velký Dán ovládl londýnský turnaj World Series of Poker a jako jediný vlastní tři tituly z prestižní World Poker Tour. O víkendu poprvé v životě zavítal do Brna, kde se zúčastnil squashového klání nejvyšší kategorie.

„Znám se asi tři roky s českým šampionem Janem Koukalem, který do Brna mířil. Zeptal se mě, zda chci jet s ním, že mám šanci aspoň zápas nebo dva vyhrát. Řekl jsem si proč ne a přijel jsem,“ usmíval se nejznámější muž pokerového světa Hansen v exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost.

Potrápil jste i slovenskou trojku Miroslava Cellera, jemuž jste podlehl těsně 2:3…
Bylo to dobré, ale cítil jsem se trošku unavený, protože jsem měl dlouhý týden. Přijel jsem ráno před zápasem z turnaje Pokerstars EPT v Praze. První dvě sady jsem ztrácel, ale zlepšil jsem se v dalších dvou. V rozhodujícím setu už jsem neměl štěstí. Hráli jsme dlouho, na což na takové úrovni nejsem zvyklý, takže se na mě podepsala únava. Pohyboval jsem se pomalu.

S jakým plánem jste jel do Brna, myslel jste na vítězství?
To ne. (smích) Velmi dobře se znám s Janem Koukalem, kterého považuju za mnohem lepšího hráče než všechny ostatní na turnaji, tedy včetně mě. Chtěl jsem vyhrát aspoň jeden dva zápasy, což se povedlo v pavouku s poraženými hráči z prvního kola. Na úvod jsem dostal pro mě nejtěžšího soupeře. I když jsem nepředvedl špatný výkon, byl nad moje síly. Přijel jsem si hlavně užívat hru a i přes porážku v prvním kole jsem byl spokojený. Neplánuju, že se někdy stanu světový šampion ve squashi.

Šlo o vaši první návštěvu v Brna?
Ano. Byl jsem asi pětkrát v Praze, ale nikdy jsem nejel za její hranice. Prahu mám rád, její atmosféru, je to krásné místo. S chutí si s Janem zajdu do tamních restaurací či barů. Při turnaji EPT jsem ovšem bydlel v Hiltonu, což je velice drahý hotel. (úsměv)

Jak dlouho se účastníte turnajů také ve squashi?
Přibližně před šesti lety jsem poprvé v ruce držel squashovou raketu, ovšem na turnaji jsem byl prvně možná před dvěma lety.

A zlepšujete se?
Je to můj plán. Baví mě trénovat, zlepšovat mou hru, rád se učím, nejlépe právě od Jana Koukala. Doufám, že třeba příští rok porazím Miroslava Cellera, s nímž jsem prohrál.

Přijímáte rady od Jana Koukala?
V Brně jsem ho poslouchal. Nejsem si jistý, na jakém místě ve světovém žebříčku se teď pohybuje (52. místo na světě – pozn. red.), ale je příjemné, když mi takový borec radí v zápase. Naneštěstí jsem byl moc unavený, abych pátý set zvládl a postoupil do druhého kola.

Máte squashového trenéra?
Ne placeného. Hraju s lidmi, které znám, někdy trénuju s dobrými hráči v Dánsku, jindy s rovnocennými. Samozřejmě mi prospívá, když se střetnu s lepšímu borci, něž jsem já. Zahraju si sem tam před lepšími squashisty, aby mi řekli, jak na tom jsem a co dělám špatně.

Jak často hrajete?
Zkouším hrát aspoň čtyřikrát do týdne, poslední tři měsíce jsem začal s plánem, kdy střídám tenis, squash, badminton a stolní tenis. Tenis hraju celý život, stolní tenis také odmala, nyní zkouším další dva raketové sporty, ale squash je můj favorit.

Už se cítíte na profesionální squashové turnaje?
Jsem za každé situace soutěživý typ a vždy jsem byl. To je normální, když se sportu věnujete celý život. Když osmnáct let hrajete poker, musíte mít v sobě soutěživost. Chcete se zlepšovat. Samozřejmě někdy prohrajete, v pokeru i ve squashi, ale to vás nutí se zlepšovat, abyste příště vyhráli. Zahraju si sice nějaký turnaj, ale na profesionálního squashistu jsem příliš starý.

Přesto, když se budete zlepšovat, vyměníte squash za poker?
(Smích) To ne. Vždycky budu hrát poker, který znamená celou mou kariéru stejně jako vrchcáby. Někdy ovšem pomůže přestávka a zkouška něčeho jiného. V současnosti hraje poker stále víc hráčů, stále mladších a když jenom sedíte za stolem, potřebujete pro sebe něco dělat. Je jedno, čím se člověk živí v profesním životě, zda jde třeba o byznysmena. Hlava si taky potřebuje odpočinout, aby se unavilo tělo. Mám squash rád a pomáhá mi při čištění hlavy od pokeru.

Poker na rozdíl od squashe můžete hrát až do pokročilého věku.
Souhlasím. Poker je hra, u které používáte hlavu, není fyzicky náročná jako běhání po squashovém kurtu.

Když jsem vás viděl na kurtu, nevypadal jste jako hráč pokeru, jenž je pouze zvyklý sedět za stolem. Udržujete se v kondici?
Nesedím za stolem čtyřiadvacet hodin denně. Hraju ho třeba osm hodin, takže mám pořád dost času jít do posilovny, zahrát si squash, tenis, běhat, jezdit na kole. Snažím se udržovat a aktivně sportovat aspoň šest dnů v týdnů. A užívám si to, neumím jen sedět. Celý život hraju tenis, fotbal, poslední roky hodně squash, proto zvládám běhat na kurtu.

Jak dobrý se cítíte ve squashi?
Jsem slušný hráč, ale znám spoustu squashistů ze světového špičky jako jsou Jan Koukal či nejlepší muž žebříčku Nick Matthew, kteří jsou na úplné jiné úrovni. Považuju se za amatéra, který hraje squash dva roky. Nikdy nebudu tak dobrý jako Koukal nebo další top hráči. Ani nemám žádné takové ambice. Jen se chci zlepšovat a možná někdy získat pár bodů.

V pokeru jste v opačné roli…
V pokeru se už deset let měřím na nejlepších turnajích s nejlepšími hráči světa. V tomto ohledu se řadím ke světové špičce.

Baví vás víc poker, nebo squash?
Rád hraju squash a stejně tak poker. Jsem už spoustu let profesionální hráč pokeru a cokoliv vás po delší době začne nudit. Přesto mě stále těší, když mohu analyzovat svou hru a pořád se zlepšovat, proto se pokeru budu věnovat neustále. Když tyto sporty porovnám, squash si užívám, jenže ho nemohu hrát osm hodin denně. Existují určité fyzické limity. Zajdu na něj čtyřikrát týdně, když si chci od pokeru odpočinout, protože ten hraju víceméně denně.

A nenudí už vás hraní pokeru?
Miluju ho. Někdy se sice cítím unavený, když ho hraju dlouho v kuse. Ale potkáváte nové hráče, nevíte proti komu jdete, testujete je. Vždycky narážím na nové situace, které mi přinášejí neotřelé zážitky. Jako když na squashovém kurtu narazíte na nové soupeře, nové výzvy.

Ale pořád se sedí za stolem a všichni mlčí…
To ano, ale někteří lidé si chtějí popovídat při hře. Poker je ovšem hodně o koncentraci. Spousta pokerových hráčů bývá velmi tichá, i když pár z nich se uvolňuje právě povídáním .

Můžete si něco ze squashe přenést do pokeru, nebo naopak?
Podle mě není důležité, jaký sport hrajete. Jestliže v pokeru vaši protihráči vědí, jaké máte karty, nemáte šanci vyhrát. To samé ve squashi: když váš sok ví, kam zahrajete míček, nezvítězíte. Musíte klamat, někdy zahrajete kraťas, jindy vysoký míček. V pokeru někdy nenavýšíte sázku, i když v ruce máte zrovna nejsilnější karty, jindy zase vsadíte vše, ačkoliv nedržíte nic moc. Musíte měnit strategii po celou dobu hry. Když budete hrát neustále stejně, bude pro soupeře velmi lehké vás porazit.

Rozhodně ve squashi využijete silnou psychiku z pokeru…
V obou těchto sportech je hlava velmi důležitá. Jestli na squashovém kurtu protihráč pokaždé pozná, co uděláte, máte problém. V pokeru to platí ještě víc, pořád jste na hraně.

Chodíte na squashový kurt s nějakou taktikou?
Ne v Brně, protože jsem neměl ponětí, na jaké úrovni budou moji soupeři. Samozřejmě když nastoupíte proti někomu, koho znáte, vytvoříte si před zápasem plán, který může vést k úspěchu. Jestliže někomu vyhovuje fyzická hra, pokusíte se utkání zpomalit, abyste měli šanci vyhrát. Čím víc hráče znáte, tím lépe se připravíte. Na druhou stranu když o soupeři tolik nevíte, bývá on většinou ve stejné pozici. S žádným plánem na triumf jsem do Brna nejel.

V pokeru si taky můžete předem určit taktiku?
Jasně, existují různé styly hry. To je podobné jako ve fotbale. Například Barcelona se vyznačuje velmi útočným stylem, kdy se na polovinu soupeře vytáhne spousta hráčů, kteří si neustále vyměňují balon. Jiné třeba italské týmy předvádí mnohem defenzivnější pojetí, soustředí se na udržení nuly a spoléhají aspoň na jeden vstřelený gól. U squashe taky najdete útočné typy hráčů, někomu sedí fyzicky namáhavá hra. Neexistuje jeden správný styl, někdy je lepší jeden, jindy zase přesně opačný.

A jaký preferujete v pokeru?
Jestliže na turnaji protihráče neznám, což je stále více pravděpodobné, protože se jich objevuje mnoho nových, nemám tušení, co od nich očekávat. Pravděpodobně nepůjde o profesionální hráče, takže mohou spíš udělat chybu a já se v tom případě snažím hru řídit. Můžu tedy mít plán, ovšem někdy nefunguje, proto taktiku změním, udělám něco nového. Třeba narazíte na amatéra, ale na velmi dobrého, proto taktiku zaměříte konkrétně na něj.

Proč je podle vás poker v současnosti tak populární?
Protože je to zábavná hra, při níž jde o psychologii a potřebujete také velké množství různých dovedností. Ovšem největší atraktivita pokeru spočívá v tom, že když se kdokoliv a odkudkoliv chce stát nejlepší na světě, v pokeru jím být může. V šachách proti Kasparovovi nebo Ánándovi nikdy nevyhrajete, ani neremizujete, vždycky prohrajete. Prohrajete v běhání, protože nejlepší na světě jsou rychlejší než vy. Sportuje hodně lidí, jenže většina z nich nemá téměř žádnou šanci vyhrát mistrovství světa, nejsou tak dobří. V pokeru šance existuje, když vám přeje hodně štěstí. A to mají lidé rádi.

A také to, že se hraje o peníze…
Poker dělá zajímavé, že si hráč může vybírat o co soupeří. Zvolí si velké turnaje o tisíce dolarů, nebo naopak symbolické o jeden dolar, o padesát centů, sto tisíc korun či jednu korunu. Člověk dostává možnost jít do všech úrovní, každý může hrát takovou, jež mu vyhovuje. Buď si dá partičku s přáteli, nebo může snít, že se utká o světový titul. To táhne spoustu lidí. Už hraju poker dlouho a vidím, že jeho obliba roste, dá se hrát i na internetu. Poker je tak populární, protože jde o skvělou hru.

Co člověk potřebuje, aby se stal výtečným hráčem pokeru?
Aby byl úspěšný, musí trénovat. Jako ve všem. Trávíte spoustu času na kurtu, pokud chcete být dobrý squashista. Jestli chci porazit Cellera, musím makat, ne sedět na židli. Když chcete uspět v pokeru, spoustu času věnujete sezení u stolu a hraní. Musíte rozebírat své chyby. Stejně jako ve squashi pilujete bekhend, pokud je špatný.

A prospívá konfrontace se silnými hráči…
V pokeru se taky zlepšujete duely s lepšími či rovnocennými protivníky. Jestliže narazíte na agresivního hráče a začnete se obávat, musíte takové pocity do příště odstranit. Trénink je klíč ke všemu, co děláte. Tvrdá práce platí pro úspěšného byznysmena stejně tak jako pro hráče squashe, tenisu, fotbalu, vrchcáb, pokeru, šachů. Někteří lidé jsou samozřejmě talentovanější než ostatní, třeba Roger Federer v tenisu. O to tvrději musí ostatní makat, aby se mu vyrovnali.

Považujete poker spíš za hru, nebo sport?
Někteří lidé poker označují za mentální sport či mentální hru. Pro mě znamená sport fyzickou aktivitu, mám na mysli mechaniku při úderu raketou do míčku při squashi, při kopání do balonu při fotbale, při střelbě v basketbalu. Jsou i jiné odlišnosti, v běhání, cyklistice, plavání rozhoduje rychlost. Ale podobnost u pokeru nacházím v tom, že musíte trénovat, rozebírat hru, soutěžit, zlepšovat se. V tom smyslu považuju poker za sport a rád jej nazývám právě mentální sport či mentální hra. Patří do stejné škatulky jako šachy, bridge, vrchcáby a další.

Znáte vycházející hvězdu českého pokeru Martina Staszka?
Znám jen jméno, ale nikdy jsem se s ním nesetkal. Jezdím na turnaje po celém světě, poznal jsem hodně jmen, ale není nezbytné si je pamatovat. Když potkám známou tvář, pouze řeknu ahoj a to je vše.

Kdo je Gus Hansen?

Gustav Hansen se narodil 13. února 1974 v Dánsku nedaleko Kodaně. Žije v Monaku a už čtrnáct let patří k absolutní špičce profesionálních pokerových hráčů. Je notoricky známý zvláště pro svůj extrémně agresivní styl hry. V mladším věku byl světová extratřída ve vrchcábech, skvěle hrál také tenis. V roce 2010 zvítězil v londýnském turnaji World Series of Poker a připsal si tak svůj první náramek za vítězství v nejprestižnější sérii. Jako jediný zatím ovládl tři otevřené turnaje série World Poker Tour. V září 2006 vyhrál úvodní turnaj série European Poker Masters.