Tahouna národního týmu Jiří Kalouse nechtěl kouč Michal Doucek unavit startem ve všech třech disciplínách a rozhodoval se pro singl mezi Hanusem a Davidem Višváderem z Českých Budějovic. „Ještě večer před šampionátem jsme nevěděli, kdo z nás bude hrát, až po tréninku se nás trenér zeptal, jak se cítíme. Řekl jsem, že si věřím a hrál jsem,“ popsal osmnáctiletý modřický nohejbalista.

Turnajem prošel suverénně, v šesti zápasech neztratil ani set, i když v semifinále se nadřel se slovenským protivníkem.

Ve druhé sadě přišel o šestibodové vedení a slovenskému hráči scházel jediný míč k vyhranému setu, ale český reprezentant stav obrátil. „Kazil jsem a zapracovaly nervy. Šel jsem na rozhodující příjem s tím, že buď dám bod, nebo to zkazím. Povedlo se, což mě nakoplo a vyhrál jsem 13:11,“ připomněl dramatickou zápletku.

Ve finále si poradil s Jihokorejcem a slavil premiérový kov na mezinárodní scéně. „Finálový soupeř byl nejrychlejší singlista, výborný v poli a hrozně těžko se mu dávali body, ale zase neměl techniku v útoku jako Slovák,“ řekl brněnský rodák, který za dva roky může obhajovat kov na mistrovství světa juniorů.

Singl na rozdíl od dvojic nebo trojic vyžaduje specifické dovednosti. „Hráč musí být hodně pohyblivý a rychlý, ale největší rozdíl spočívá v úderech. Ve dvojkách a trojkách se vepředu na síti vedou do vrchní poloviny balonu, aby letěl dolů. Kdežto v singlu je hráč daleko, takže naopak potřebuje, aby míč letěl nahoru a dopředu,“ přiblížil.

V kariéře už nasbíral domácí singlové tituly mezi žáky i dorostenci, roste v něm budoucnost českého nohejbalu. „Poslední rok a půl hraju za áčko Modřic, baví mě to a chci pokračovat,“ prohlásil Hanus, který s týmem obhájil titul v dorostenecké lize.

K nohejbalu se přitom dostal teprve před šesti lety, odmala hrál fotbal za ČAFC Židenice a také tenis. „Pak jsem jednoho dne začal s nohecem, po roce a půl jsem s fotbalem skončil úplně a věnuju se jenom nohejbalu,“ objasnil český mladík.

Na světovém šampionátu v Nymburku vybojovaly dva tituly ženy a kompletní zlatou sadu přidali junioři. V trojicích se o to zasloužil další modřický nohejbalista Tomáš Gulda. Dvěma stříbry a jedním bronzem se blýskli akrobati z Jižní Koreje. „Ve dvojkách a trojkách docela překvapili, hodně nás potrápili,“ podotkl Hanus.

Historicky nejpočetnějšího mistrovství světa žen a juniorů se předminulý víkend zúčastnilo dvanáct výprav ze tří kontinentů, včetně reprezentací Kolumbie, Indie a Iráku. „Diváci vytvořili v Nymburku super atmosféru,“ ocenil zaplněnou halu.

Pořadí mistrovství světa v Nymburku
ŽENY
Jednotlivkyně: 1. Maďarsko, 2. Švýcarsko, 3. ČR
Dvojice: 1. ČR, 2. Maďarsko, 3. Švýcarsko
Trojice: 1. ČR, 2. Švýcarsko, 3. Maďarsko
MUŽI
Jednotlivci: 1. ČR, 2. Jižní Korea, 3. Rumunsko
Dvojice: 1. ČR, 2. Slovensko, 3. Jižní Korea
Trojice: 1. ČR, 2. Jižní Korea, 3. Slovensko