„Tomu, co se vlastně děje, jsem začala věřit až na horizontu před cílem, jsem moc šťastná, je to zatím můj největší úspěch v kariéře,“ zářila v cíli vítězná Nosková.

Členka italské profesionální stáje Bepink k bronzu ze čtvrteční časovky v Brně přidala senzační zlato, které po heroickém výkonu urvala v sobotním závodě s hromadným startem.

Česká reprezentantka ve Zlíně zvítězila suverénním způsobem. Druhou Nizozemku Aafke Soetovou porazila na trati dlouhé 108 kilometrů o téměř čtyři minuty. Třetí skončila na východní Moravě Italka Letizia Paternosterová.

„Závod mi výborně sedl, trať mi vyhovovala. Neměla jsem žádnou krizi, v podstatě jsem si jen jela svoje tempo. Úsek na kostkách mi ho vždycky trochu rozhodil, dlouhé stoupání na Kudlov mi ale naopak sedělo. Ke konci už jsem se snažila odpočívat ve sjezdu a na rovině pod ním, abych to vydržela až do cíle,“ popisuje jednadvacetiletá závodnice z Jablonce nad Nisou.

Nosková na velice náročném jedenáctikilometrovém horském okruhu potvrdila roli favoritky a v úmorném vedru více než sedmdesát kilometrů odšlapala v sólovém úniku. „Kopcovitá trať byla stavěná, aby tady česká reprezentace dosáhla nějaký super výsledek, což se povedlo,“ líčí čerstvá šampionka, která rozjela své tempo už v prvním kopci po startu. A i když peloton jel hodně pomalu a česká cyklistka řešila technický problém v podobě spadnutého řetězu, ve druhém kole se dostala do čela a začala úřadovat.

Nástup Noskové zachytila pouze šampionka z časovky Soetová a Italka Elena Pirroneová. Obě soupeřky ale po dalších dvou okruzích ztratily s Noskovou kontakt a bylo hotovo. „Nechtěla jsem čekat do posledního kola, abych s nimi bojovala ve spurtu. Tam bych proti Italkám neměla šanci. I když jsem si závod chvílemi protrápila, když jsem jela dlouho sama. Ale vychutnala jsem si vítězství před domácími diváky," radovala se Nosková.

Trenér českých cyklistů Tomáš Konečný svěřenky za excelentní výkon chválil. „Trať je tak náročná, že se musí spoléhat jenom na své síly. Jet v závěsu za někým v prudkém kopci je těžké a totéž platí i o prudkých sjezdech. Věřím, že v neděli dosáhnou na podobný výsledek i junioři," přeje si Konečný.

Sobotní závod juniorek na 75,6 kilometru vyhrála rovněž jednoznačně sedmnáctiletá Ruska Aigul Garejevová, která po sólové jízdě dojela do cíle s náskokem šesti minut na osmičlennou skupinu pronásledovatelek, v níž byly i dvě české závodnice. Veronika Jandová skončila sedmá a Tereza Sásková obsadila deváté místo. „Byl to můj první větší závod, takže jsem nevěděla, co mě čeká. Cítila jsem se ale dobře. Nedostavila se ani žádná krize, závod jsem si docela užila. V závěru jsem zkoušela nastoupit, bohužel to ale nevyšlo. Skupina poměrně dobře spolupracovala, nejtěžší pro mě byl úsek na kostkách, tam už jsem se ke konci obávala křečí. Byl to jeden z mých prvních velkých závodů, takže i tak jsem spokojená,“ svěřila se svazovému webu Veronika Jandová.

Evropský cyklistický šampionát zakončí v neděli ve Zlíně závod juniorů a mužů do třiadvaceti let.

Mistrovství Evropy v silniční cyklistice juniorů a závodníků do 23 let - závody s hromadným startem ve Zlíně:
Ženy do 23 let (108 km): 1. Nosková 3:31:48, 2. Soetová (Niz.) -3:49, 3. Paternosterová (It.) -7:15.
Juniorky (75,6 km): 1. Garejevová (Rus.) 2:28:29, 2. Guazziniová (It.), 3. Ludwigová (Něm.) obě -6:01, …7. Jandová -6:02, 9. Sásková -6:03, 29. Hájková -14:59, 48. Ševčíková -23:14, 51. Janů -23:37.