Předchozí
1 z 3
Další

Radek Juška chce v Istanbulu zaútočit na medaili.Radek Juška chce v Istanbulu zaútočit na medaili.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

RADEK JUŠKA. Těsně před únorovým domácím halovým šampionátem zkušený dálkař upadl na schodech a naštípnul si dvě kůstky v dlani pravé ruky.

Přesto na šampionátu v Ostravě s ortézou doskočil do vzdálenosti 787 centimetrů a navzdory peripetiím se stal republikovým šampionem.

Na halové mistrovství Evropy se sice těsně nekvalifikoval, ale do Istanbulu odletí díky divoké kartě. A navzdory komplikacím si věří. „Jsem samozřejmě rád, protože jak je vidět, ani ruka mě nezastaví a forma graduje. Kdybych se ještě kousek zlepšil, klidně může být medaile za 795 centimetrů,“ přesvědčoval stříbrný medailista z halového evropského šampionátu v roce 2015 v Praze.

Po osmi letech by rád přidal další cenný kov z vrcholné mezinárodní akce, čímž by dokonale oslavil třicáté narozeniny, které má příští středu. Na šampionátu se představí v pátek po sedmé hodině ráno našeho času.

Marcela Pírková (na snímku vlevo) si vytvořila na nedávném republikovém šampionátu osobní rekord v běhu na 400 metrů.Marcela Pírková (na snímku vlevo) si vytvořila na nedávném republikovém šampionátu osobní rekord v běhu na 400 metrů.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

MARCELA PÍRKOVÁ. Sedmadvacetiletá brněnská rodačka před dvěma roky při své premiéře na halovém evropském šampionátu překvapila ve sprintu na šedesát metrů postupem do semifinále, do něhož pro zranění nemohla nastoupit.

V Istanbulu se představí v závodě pouhých šesti štafet v běhu na 4x400 metrů spolu s Ladou Vondrovou, Terezou Petržilkovou a Nikolou Bendovou.

Do Istanbulu letí Pírková s působivou formou. Před necelými dvěma týdny si na republikovém šampionátu vytvořila časem 52.86 osobní rekord v běhu na čtyři sta metrů, díky němuž obsadila druhé místo za vítěznou Petržilkovou. Štafeta na 4x400 metrů je na programu v neděli večer.

Filip Sasínek odletěl do Istanbulu ve velké pohodě.Filip Sasínek odletěl do Istanbulu ve velké pohodě.Zdroj: ČTK

FILIP SASÍNEK. Hodonínský mílař odletěl na svůj pátý halový evropský šampionát, ve sbírce má už bronz, který v běhu na 1500 metrů vybojoval na šampionátu v roce 2017, při dalších dvou účastech postoupil do finále.

Podobné ambice má i letos. „Postoupit do finále je těžké pokaždé. Patnáctistovka i celá atletika se neskutečným způsobem posunuje. Rozhodně je postoupit vždy o trošku těžší. Myslím si ale, i vzhledem ke zkušenostem, že si mohu věřit, že vím, jak se to má dělat,“ pravil sedmadvacetiletý reprezentant.

Na nedávném mistrovství republiky v Ostravě vytvořil časem 3:40,25 rekord šampionátu. „Patnáctistovka mi začala chutnat, takže si věřím, že v Istanbulu to vyvrcholí. Věřím, že jdu správným směrem,“ radoval se pětinásobný halový šampion republiky v běhu na 1500 metrů.

Začátek letošní sezony si Sasínek zpestřil na závodě ve francouzském Liévin, při němž Etiopan Lamecha Girma zaběhl halový světový rekord na 3000 metrů.

Český reprezentant byl jedním z vodičů. „Podobné akce se domlouvají dost dopředu. Už asi před třemi měsíci bylo vše domluveno, ale tehdy to ještě nebylo vypsané na světový rekord. To jsem se dozvěděl až měsíc předem. Byla to trošku souhra náhod,“ líčil Sasínek.

Do Istanbulu vyrazil s částí české výpravy už v úterý, protože jeho disciplína začíná ve čtvrtek chvíli po sedmé hodině večer našeho času. Na šampionátu se představí v běhu na 1500 metrů i jeho partnerka Kristina Mäki.