Cíl úspěšně splněn, hlásí spokojení florbalisté brněnských Bulldogs a slovenští reprezentanti Martin Grlický a Lukáš Mráz. Oba se minulý týden podíleli na postupu Slovenska z kvalifikační skupiny o mistrovství světa, které se letos v prosinci uskuteční v Praze. K úspěchu je dotlačili i domácí fanoušci v Nitře, kde se kvalifikace na přelomu ledna a února hrála.

V pětičlenné skupině, ze které si postup na šampionát zajistily první dva celky, hostili Slováci národní týmy Slovinska, Francie, Německa a vicemistry světa ze Švédska. Se slovinskými a francouzskými outsidery si na úvod domácí poradili bez větších problémů 7:2 respektive 10:3.

Už před turnajem bylo jasné, že za suverénními Švédy svedou bitvu o druhou postupovou příčku Slováci a Němci. „Celý zápas byl opatrný. Dobře jsme si uvědomovali, že to je utkání o všechno a selhání nepřipadá v úvahu. Byli jsme i trochu nervózní, ale hnali nás dopředu skvělí diváci. Odehráli jsme hodně kvalitní zápas, i když padlo málo gólů,“ zhodnotil Grlický klíčové vítězství 3:2.

Pochvaloval si zejména pevnou obranu, Němci totiž skórovali pouze ze dvou přesilových her. Slabiny týmu naopak vidí v ofenzivě. „Musíme do šampionátu zapracovat na efektivitě střelby, lepším pohybu bez míčku a celkově doladit útok, který nám místy nefungoval. Trochu jsme se trápili s týmy, které by nám neměly dělat problémy,“ poznamenal jedenadvacetiletý forvard, jenž od loňského prosince laboruje se zraněním, kvůli kterému už s jistotou postupu vynechal prestižní utkání se Švédy.

V posledním zápase skupiny se silnými Seveřany naopak exceloval další brněnský Buldok Lukáš Mráz. Šanci využil beze zbytku a proti velkým favoritům při prohře 4:11 zaznamenal dvě branky. „Jsem v reprezentaci nováček, takže jsem nedostával tolik prostoru. Proti Němcům jsem nehrál, trenér spoléhal na kluky, kteří spolu hrají dlouho. Jsem moc rád, že se mi proti Švédům zadařilo. Kouč mi řekl, že se mnou počítá na další reprezentační srazy,“ sdělil spokojený Mráz.

Mistrovství světa v Praze je pro něj velká motivace. „Budu bojovat o místo v sestavě. Je to pro nás skoro domácí šampionát, určitě přijede dost diváků ze Slovenska. Hodně mě postup nabil a doufám, že se to přenese i do výkonů v lize za Buldoky,“ věřil třiadvacetiletý útočník.

Podle Grlického se slovenský národní tým předvedl v kvalifikaci v dobrém světle. „Splnili jsme cíl, který jsme si před turnajem určili. Jsem spokojený i se svým výkonem. Dokonce mi tam něco spadlo, takže celkově turnaj hodnotím hodně pozitivně,“ líčil Grlický, který nasázel Francii čtyři branky.

Stejně jako Mráz, i Grlický věří, že herní pohodu z reprezentace přenese do brněnského klubu, který se v současné době krčí na třináctém místě superligové tabulky a s velkou pravděpodobností bude hrát o záchranu v soutěži. „Snad budu mít díky herní pohodě a dalším zkušenostem zase o trochu větší přínos pro tým. Psychicky mi úspěch určitě pomůže. Dobře víme, že nám to teď v klubu moc nejde. Potřebujeme nějaké výhry, ať se naladíme na vítěznou vlnu, kterou budeme potřebovat v bojích o udržení,“ dodal.
Brněnští florbalisté se budou v neděli na hřišti posledního Ústí nad Labem snažit ukončit osmizápasovou sérii porážek.

Kvalifikační skupina na mistrovství světa (Nitra):
Výsledky Slovenska: Slovinsko – Slovensko 2:7, Slovensko – Francie 10:3, Německo – Slovensko 2:3, Slovensko – Švédsko 4:11.
Kanadské body Buldoků:
Martin Grlický – 4 góly proti Francii,
Lukáš Mráz – 2 góly proti Švédsku.