VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrazdira: Role vůdce mi není cizí, jinou ani hrát nechci

Brno /ROZHOVOR/ – Svoji roli plní zatím bezchybně. Volejbalista Michal Hrazdira je po letním návratu ze zahraničních soutěží očekávaný lídr brněnského celku, se kterým v zimní přestávce drží čtvrtou příčku v tabulce. Třetí nejlépe bodující hráč extraligy vnáší do hry Jihomoravanů zejména prvky z italské soutěže, kde vystřídal několik klubů. „Snažím se vše klukům předat, abychom v Brně jen hloupě nemlátili do balonu a nečekali, že to nějakým způsobem přijde, měli jsme na hřišti záměr a byli skuteční profesionálové," říká třicetiletý smečař, který si letos konečně užil Vánoce v rodinném kruhu.

30.12.2015
SDÍLEJ:

Michal Hrazdira z Volejbalu Brno.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Osm sezon jste strávil vánoční svátky v zahraničí. Chyběly vám některé zvyky z ciziny?

Spíš mě napadá, co mi nechybí. (smích) Třeba v Itálii se tradičně hraje 27. prosince, pak 2. a 3. ledna, takže svátky neexistovaly. Sedm let jsem neviděl na Vánoce rodinu, takže jsem se těšil na klid. Ale šel jsem do toho s tím, že musím jako volejbalista něco obětovat a přes sezonu si neodpočnu.

Jak jste slavil italské Vánoce?

Na Štědrý den jsme vždy dopoledne trénovali, nejdůležitější svátek je pro Italy 25. prosinec. Jinak je to podobné, stromek, dárky. Jen kapra na stole nenajdeme. Mají panettone, což je italská vánočka, a šampaňské. To jsou tradiční věci k vánoční tabuli.

Letošní Vánoce jste si mohl užít v klidu i díky tomu, že jste v Brně uzavřeli rok vítězstvím nad ČZU Praha 3:1…

Jsem rád, že jsme udrželi domácí neporazitelnost, jinak by Vánoce nebyly moc příjemné. ČZU nemělo co ztratit. Jsem rád, že jsme přišli jen o set, ne bod, což se nám stalo s Kladnem. Máme přes svátky chvilku na práci, musíme stabilizovat naše činnosti, aby se hra dostala do starých kolejí.

Po dvanácti kolech patří Brnu čtvrtá příčka. Jak se vám zamlouvá?

Kdyby mi před sezonou někdo řekl, že budeme mít takovou bilanci, jsem pro. Ale sehráli jsme minimálně tři zápasy, kde jsme měli bodovat víc. Spokojený jsem, jen vím, že to mohlo být daleko lepší. Přes svátky musíme zamakat, protože to zase trochu skřípe. Tréninková absence nám chybí, v poslední době se víc hrálo, přibyl pohár. Vlado Sucharev musel odjet do Ruska, chemie se narušila, ale zapracujeme na tom. Tým je dobrý, můžeme něčeho dosáhnout.

michal hrazdiraNarozen: 21. října 1985 v Jihlavě
Klub: Volejbal Brno
Pozice: smečař
Smečařský dosah: 345 centimetrů
Blokařský dosah: 320 cm
Předchozí kluby: Velké Meziříčí, Volejbal Brno, Aon HotVolleys Vídeň, Bassano Volley, Edilesse Cavriago (vše italská série A2), Čenstochová (Polsko) NGM Mobile Santa Croce, Vero Volley Monza (A2), ASUL Lyon (Francie), Caffè Aiello Corigliano (A2)
Ze statistik: po dvanácti odehraných kolech je třetí nejlépe bodující hráč extraligy s 210 body

Stejný názor patrně mají i diváci, kterých v hale letos přibylo. Překvapila vás domácí návštěvnost?

Co si pamatuju před devíti lety a víc, tolik lidí nechodilo. Volejbal se jim asi líbí, líp se dívá na tým, který vyhrává, než na tým, který sice hraje hezky, ale prohrává. I proto si myslím, že diváci chodí, samozřejmě je pro nás daleko příjemnější hrát před publikem než před prázdnými sedačkami.

Co říkáte na úroveň české extraligy po návratu ze zahraničí?

Po osmi letech je extraliga lepší, co se týče celku. Týmy si můžou dovolit zahraniční hráče, což dřív nebyl zvyk. V jiných ligách peníze nejsou, skončila řecká, španělská, dřív se chodilo i na Kypr. Hráčů je stejně, jenže týmů, které si je mohou dovolit, naopak daleko méně. Jsem rád, že cizinci kvalitu naší soutěže zvedají.

Projeví se to v budoucnu také na kvalitě domácích hráčů?

Trochu mě zaráží, že za mých let jsme si museli místo na hřišti daleko víc vybojovat. Současní junioři hrají, protože zbyli, kolikrát si toho neváží, tam vidím problém českého volejbalu. Chybí jim verva, že musejí být lepší než někdo jiný, nějaká výzva, ale taková je bohužel doba. My jsme chodili víc hrát, měli jsme motivaci, dneska mají telefony. Připadá mi, že současná mládež nemá životní cíl, ani úplně srovnané v hlavě, čeho chce dosáhnout a co pro to dělat. Vždycky dávám za příklad Jardu Jágra, jak si přidával. Všichni to ví, ale kdo to dělá? Každý přijde na tréninkové jednotky, odtrénuje a jde domů. I to chceme v klubu změnit. Do jisté míry to začne fungovat, ale je potřeba čas.

Může mladým pomoct přítomnost zkušených hráčů, jak je to v letošní sezoně?

To je právě záměr. V Itálii druhou nejvyšší soutěž uzavřeli a nařídili, že tým může mít jen tři volejbalisty nad dvaatřicet let. Všichni hráči se proti tomu bouřili, protože říkali, že všechno se naučili od starších. Souhlasím s tím, protože co neokoukám, mám buď nějak dané, jsem talent, nebo to musím nakoukat na videu. Nebo mě to naučí starší hráč, který mě může posunout dál i psychicky.

Jak vám sedí role lídra brněnského celku, která se od vás očekávala?

Psychicky to není úplně lehké, ale jsem na ni zvyklý ze zahraničí, protože tam na cizince koukají jako na prvního. Když nehraje dobře, vymění ho, nebo nesežene další angažmá. Musí si hodně dobře rozmyslet, jak hraje. Za ty roky jsem se to naučil a vůdčí role mi není cizí, ani jinou nechci hrát. Povahově jsem takový, že si nenechám jen tak něco líbit. Myslím, že jsem na to dost dravý, než abych měl jinou roli. Snad i kluci mě tak berou. Není to snadné, každý zápas všichni čekají, že důležité balony půjdou na mě a rozhodnu. O to víc musím přemýšlet, co udělám. Nestěžuju si, je to výzva. Pro mě jsou důležité a přijímám je.

Snažíte se spoluhráčům předat i některé volejbalové poznatky ze zahraničí?

Prošel jsem týmy s dobrými trenéry. Jeden je teď u italského nároďáku, jeden u finského. Vzal jsem si z toho dobré myšlenky. Dost jsme se s nimi bavili o volejbale, jak hrát, co hrát a proč. Snažím se to klukům předat, abychom v Brně jen hloupě nemlátili do balonu a nečekali, že to nějakým způsobem přijde, měli jsme na hřišti záměr a byli skuteční profesionálové.

Daří se to?

Částečně. Nechceme pracovat jen v hale, ale víc o volejbale mluvit, víc přemýšlet. Je to nové, chce to čas a jsem optimista.

Brněnský tým letos nehraje žádný evropský pohár. Mrzí vás, že se ho nezúčastnil zrovna v době, kdy se sešel kvalitní tým?

Myslím, že pohár se hraje proto, aby se vyhrál, ne aby se zahrál. Jsou to peníze, cestování, zápasy. Nevím, zda utkání představují tak cenné zkušenosti, abychom uhráli jedno dvě kola a skončili. Podle mě je daleko rozumnější si domluvit nějaké přáteláky, než jezdit do Ruska a dostat tam 0:3. Z toho se hráč nepoučí. Pokud máme jít do pohárů, tak postoupit daleko, jinak to nemá smysl. Vidíme to na Liberci, který sice hraje Ligu mistrů, ale všechno prohrál a nebyl nikde výhře ani blízko. Chtěl to zkusit a reprezentovat, proti tomu nic nemám, ale pokud klub utratí peníze, chce to lepší záměr. Myslím, že i Liberec jeden nebo dva zápasy chtěl vyhrát.

Jak by české kluby obstály v italské soutěži?

Druhá nejvyšší italská je asi o něco výš než naše extraliga. České Budějovice, Liberec i my bychom hráli důstojnou roli. Trochu mi tady možná chybí, že když se v Itálii dohraje zápas, všichni jdou na večeři, je to takové domácí. Pokecali jsme o utkání, o to se snažíme i tady. Dobré zvyky se tu snažím zavést, něco je odkázané na peníze, ale věřím, že z Brna může být dobrý klub.

Chybí vám po návratu něco z italského stylu života?

Prošel jsem sever i jih země, z každé části mi chybí něco. Schází mi řeč, kterou mám rád, pěkně zní, mluvil jsem italsky rád. Možná něco z kuchyně. Taky spoluhráči, vytvořili jsme si dobrá pouta.

Zalíbilo se vám víc na severu nebo jihu?

Mně byl bližší sever, chtěl jsem zůstat u Florencie, v Toskánsku, ale bohužel klubu došly peníze. Krajinu jsem si maximálně užíval, trávil jsem čas u moře. Zamiloval jsem si to tam, někdy se jako host určitě vrátím. Kraj mi přirostl k srdci co se týče kultury, jídla, vína. Vše bylo takové domácké.

A s čím jste se setkal na jihu?

Obě strany na sebe navzájem nadávají, Řím je hranice. Je to vidět i na zvycích a stylu života. Poslední rok jsem byl na jihu u moře a maloval jsem si, jak bude pořád teplo. Pletl jsem se. Šokovaly mě díry v silnicích, stačilo tam jednou zajet a měl jsem po autě. Vyhazovali odpadky, všude byl bordel. Pořád na sebe troubili, jen proto, aby se pozdravili. I o mafii jsem leccos zaslechl.

Předal byste Čechům nějakou italskou vlastnost?

Nechci Italy házet do jednoho pytle. Celý národ má třeba nastavený jiný čas. Řeknou zítra a je to za týden, ale už i Češi jsou takoví. Italové mají na všechno klid, nenechají se rozházet jakýmkoliv termínem. Slýchal jsem často, ať jsem v klidu. To rozhodně našim lidem dávat nechci. (smích) Nejsme si tak cizí, rozhoduje spíš prostředí. Lidé mají u moře čas na relax. Češi v životě hledají spíš jednodušší uličky, což Italové nedělají. To bych možná trochu změnil.

Mluvil jste o tom, že máte rád výzvy. Čeká vás stavba domu, jak se těšíte?

Začnu na jaře, nebo v létě. Mám super projekt do posledního detailu i člověka, který mi stavbu pohlídá. Radši to nechám na někom jiném, nemám s tím zkušenosti. Přiložit ruku k dílu mi nevadí, nejsem líný. Ale chci vše mít vyřešené tak, ať se můžu naplno věnovat volejbalu, protože dělat věci napůl je další blbá česká vlastnost, kterou nemám rád. Buď něco dělám a dám tomu sto procent, nebo jdu dělat něco jiného a dám tomu taky sto procent.

Brno odolává hře na hraně rizika

Brno – S plánem na proniknutí do bojů o medaile to zatím u brněnských volejbalistů vypadá nadějně. Svěřenci trenéra Ondřeje Marka nakročili vítězně i do druhé poloviny základní části extraligy, když těsně před Vánoci zdolali ČZU Praha 3:1 a drží se bod za bronzovou pozicí. „Náš cíl je stejný. V prvním kole play off se chceme vyhnout Českým Budějovicím, Liberci a Karlovým Varům a mít výhodu domácího prostředí. Po základní části tedy chceme být nejhůř čtvrtí," potvrdil Marek.

Ze zmíněných celků uspěli Brňané v první polovině základní části jen s Karlovými Vary, které doma udolali 3:2. V Liberci padli 1:3, v Českých Budějovicích 0:3. „Pokud se chceme měřit s prvními třemi, musíme ještě přidat, zapracovat na sehranosti družstva a stabilitě herních činností. Potýkáme se s výkyvy," viděl brněnský kouč rezervy ve hře svých svěřenců.

Zatímco loni se volejbalisté nedostali ani do vyřazovací části, letos je řada expertů pasuje do role černého koně soutěže. „Soupeři, kteří jsou v tabulce pod námi, hrají na maximální riziko na útoku i servisu, což je pro nás nová situace. Zvykáme si na ni a doufám, že si s tím poradíme co nejdřív," přál si Marek.

K dispozici má v této sezoně také tři zahraniční posily – Američany Nicka Castella s Nickem Goodellem a Rusa Vladimira Suchareva. „Malý Nick (Castello – pozn. red.) už se adaptoval, je v Brně druhý rok. Velký Nick střídá slabší a lepší chvilky, je to spíš o aklimatizaci a sehrání se spoluhráči. Voloďa zapadl ze začátku dobře, ale pak měl čtrnáct dní výpadek a je to znát. Vidím u něj chyby v komunikaci a trochu zmatky ve hře," hodnotil Marek, jehož tým čeká další duel 9. ledna ve Zlíně.

Autor: Martin Vymyslický

30.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vojtěch Němec.

V Brně jsem teď nebyl potřebný, ale rád se vrátím, říká Němec

Ilustrační foto.

Řidič srazil na přechodu ženu s malými dětmi. Nadýchal půl promile alkoholu

AKTUALIZOVÁNO

Letiště Brno zacílí více na mladé. V létě nejvíc táhl bulharský Burgas

Brno – O padesát tisíc cestujících více než loni odbavili na brněnském letišti v Tuřanech v hlavní sezoně, tedy od května do října. Přibylo také charterových letů, tedy nepravidelných linek. Nejoblíbenější destinací byl Burgas v Bulharsku.

Pěstiteli ukradli čtyřicetiletou bonsaj. Zloději to stihli za tři minuty

Brněnsko /FOTOGALERIE/ – Nejméně čtyřicet let opečovával dvaašedesátiletý pěstitel bonsají z Ivančicka jednu ze svých vzácných rostlin. Zlodějům stačily tři minuty k tomu, aby mu ji ukradli ze zahrady. Muž ocenil borovici na čtyřicet tisíc korun.

Pohádková vánoční Vídeň? To je punč, ale i dovádění ve slámě a ruský medvěd

Vídeň, Brno /REPORTÁŽ, INFOGRAFIKA/ – Ohřát se horkým punčem pod vídeňskou radnicí jezdí Češi už léta. Turista tam v průměru utratí asi 800 korun. Prozkoumat šest ze třinácti adventních trhů v rakouském hlavním městě se vydaly redaktorky Deníku Rovnost.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme ZŠ Kanice, Bílovice nad Svitavou, Vranov a další

Brněnsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze základní školy v Kanicích, Bílovicích nad Svitavou, Ochozi u Brna, Babicích nad Svitavou a Vranově. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT