Pokud vedení české nejvyšší soutěže nevezme v potaz zápasy nadstavby, v nichž Brňané zářili, ale jen základní část, možná musejí podstoupit baráž o setrvání mezi smetánkou. Základní část totiž Jihomoravané zakončili poslední dvanáctí.

I proto v pondělí Brňané využili uvolnění vládních opatření v souvislosti s koronavirovou pandemii, díky nimž mohou profesionální sportovci trénovat ve venkovních prostorech.

Fotbalisté Zbrojovky se po pauze seznamovali s míčem.
Brněnská Zbrojovka už trénuje. V menších skupinách, přezouvá se na lavičce

V osmi lidech a za přísných hygienických opatření se sešli pod vedením kondičního kouče Jakuba Kaluse v kulisách brněnského Anthroposu. „Zapracujeme především na tom, abychom hráče udrželi po kondiční i silové stránce ve formě. Zaměříme se taky na oblasti, na které jinak není tolik prostoru, jako jsou rozsah pohybu a stabilita,“ přiblížil Kalus.

Na střílení na koš nebo nacvičování herních variant musejí basketbalisté zatím zapomenout. Podle nařízení vlády mohou trénovat pouze bezkontaktně ve skupinkách a na návrat na palubovky si zřejmě počkají do června. „Už jsem se docela těšil, i když budeme jen venku. Pro každého je těžké být při karanténě pořád doma, rád jsem viděl kluky,“ zmínila jedna z hlavních osobností brněnského celku Jakub Krakovič.

Basketbalistky Žabin Brno přišly kromě zápasů domácí soutěže, které jsou pozastaveny kvůli vyhlášenému stavu nouze, také o Final Four Evropské ligy EWBL a Středoevropské ligy CEWL.
Žabiny jsou v ohrožení, KP se navzdory pandemii nezříká EuroCupu

K sedmičce hráčů mmcité se přidala také reprezentační opora Patrik Auda, jenž pochází z Ivančic a hraje ve Francii, které se pandemie koronaviru dotýká daleko fatálněji než České republiky. A tak se vrátil domů. „Je fajn, že se připravuje s námi. S Patrikem se znám už delší dobu,“ uvedl devětadvacetiletý pivot.

Opatření v souvislosti s pandemií koronaviru přitom Krakovičovi přišla vhod. Na začátku dubna mu totiž jeho manželka, bývalá basketbalistka Tereza, rozená Pecková porodila prvorozeného syna Vojtěcha. „Mohl jsem víc času strávit doma s malým a ženou a pomoct jí. Všechno se teď točilo hlavně kolem malého. Když člověk zase vpadne do tréninkového rytmu, už toho času tolik nebude. V každém případě je teď dobré, že zas trénujeme. Člověk aspoň občas vypadne,“ smál se Krakovič.

Běh Lužánkami
Běhy nuceně mění termíny, Masaryk Run bude v listopadu, Běh Lužánkami příští rok

Ještě na podzim se přitom zdálo, že s jeho kariérou profesionálního basketbalisty je ámen. Plácl si s druholigovým rakouským Mistelbachem a začal pracovat jako obchodní zástupce. Potom ale přišla nabídka z tonoucího mmcité. „Jsem rád, že se Brno ozvalo a že jsem se mohl vrátit do profesionálního sportu. Pro každého sportovce je nejvíc, když se může živit tím, co ho baví. Nemám nějaké zranění, takže mi nic nebrání, abych se věnoval basketu dál na nejvyšší úrovni,“ lebedil si Krakovič.

Po návratu ale taky zažil kus smůly. Když se Brnu začalo dařit a v nadstavbě A2 vyhrálo pětkrát v řadě, předčasně skončila sezona. Místo bojů o play-off teď mohou mít Brňané záchranářské starosti. „Cítil jsem, že tým šlape a že můžeme jít do play-off. Zůstává trochu pachuť, ale musíme být připravení a soustředit se na případnou baráž,“ doplnil.