Za první čtvrtinu propadlo košem jen pět míčů z rukou basketbalistek brněnského Frisca. Úvodních deset minut rozhodlo zápas dvanáctého kola Euroligy mezi domácím Friscem a španělským Rivasem Ecópolis. Vítěz prestižní soutěže z roku 2006 utrpěl porážku 52:81. Po poločase to ale při výsledku 22:52 vypadalo na jednu z nejtěžších proher historie. V tabulce základní skupiny C zůstalo Frisco s jediným vítězstvím přikované na posledním místě, už dávno bez naděje na postup do další fáze.

Už v prvním zápase s Rivasem si trenér Brňanek Jan Bobrovský stěžoval na váhavý výkon v úvodní části, který je stál nadějnější výsledek. Jenomže na jihu Moravy se hrálo podle stejného scénáře. Hned úvodní desetiminutovka a nepříznivý stav 9:25 pohřbil šance na překvapení. „V Madridu to za stejnou dobu bylo o třicet bodů. Ale co mám dělat, když za pět a půl minuty dáme dva body. Naše hráčky byly ustrašené. Když nám nejde střelba z dálky, musíme najet pod koš,“ hlásil po utkání šéf Frisca Jan Bobrovský

Frisco potvrdilo, že se mu v posledních sezonách na španělské týmy nedaří. Na palubovce madridského celku v listopadu inkasovalo tvrdý direkt v podobě výsledku 70:112. O sezonu dříve prohrálo s Valencií 49:98. „Měli jsme hrůzostrašný první poločas. Takto se basketbal nedá hrát. Sice nemáme vysoké hráčky, ale můžeme se o výsledek aspoň porvat. Ve druhé půli to nebylo výrazně lepší, ale aspoň jsme bojovali,“ shrnul utkání kouč domácího týmu.

V dresu Frisca se v lepším světle ukázala snad jen střelkyně Tereza Pecková, autorka 14 bodů a agilní Američanka Jasmine Thomasová. Bojovnost opět předvedla Barbora Kašpárková.

Střelkyně Carsonová

V dresu Rivasu excelovala hlavně Essence Carsonová, která konto Frisca zatížila 25 body. „Hraje to skoro jako chlap,“ přiblížila souboje s nejlepší hráčkou utkání domácí basketbalistka Alena Hanušová.

„Snažily jsme se, ale kvalita je zkrátka na straně Španělek. Pod košem i na křídlech jsou silnější. Nám už o nic nešlo, asi i těžko hledáme motivaci. Nám jde v uvozovkách jen o výhru,“ dodala Hanušová.

Frisco pokračuje své neúspěšné tažení euroligou příští týden v chorvatském Gospici, o týden později soutěž uzavře doma v hale Rosnička v Žabovřeskách s Košicemi.

12. kolo Evropské ligy basketbalistek – skupina C

Frisco Brno – Rivas Madrid 52:81 (9:25, 22:52, 35:62)
Nejvíce bodů: Pecková 14, Thomasová 10, Hejdová 8 – Carsonová 25, Krivačevičová 12, Aguilarová 11. Rozhodčí: Mrdak (Srb.), Demetriu (Kypr), Santos (Portug.). Trestné hody: 12/8 – 4/3. Fauly: 7:12. Trojky: 4:2. Diváci: 600.