„Upravím si stravu a po tréninku se balím do speciálních gumových obleků, abych se pořádně vypotila. Poslední den před kontrolním vážením většinou člověk ani nepije a nejí. Jdeme až do takových extrémů,“ svěřuje se česká zápasnická naděje pro olympijské hry do Londýna.

Co se vám vybaví, když se řekne olympiáda?

Jedná se o vrchol pro každého sportovce, svátek se vším všudy, nejlepší věc, které může dosáhnout.

Jak blízko jste splnění tohoto snu?

Stále mám ještě šanci. Ze zářijového mistrovství světa se mi postup nepodařil. Turnaj mi totálně nevyšel, skončila jsem až devětatřicátá. Od konce dubna mě ještě čekají v týdenních intervalech tři kvalifikační turnaje. Kvůli přímým postupům získají místo jen finalistky, takže ohromně záleží na losu. Ve své váhové kategorii se nás pere o postup kolem čtyřiceti.

V Londýně by šlo o vaši první účast pod pěti kruhy. Před čtyřmi roky jste se kvalifikace neúčastnila…

Mohla jsem už být v Pekingu, ale vážně jsem si poranila koleno, takže místo bojů o vstupenku jsem šla na operaci přetržených vazů.

Nebojíte se, že se podobná situace může opakovat?

Zranění je v zápase docela časté, ale nesmím na ně myslet. Může přijít kdykoliv.

Bojujete ve váhové kategorii do 55 kilogramů. Musíte si váhu stále hlídat?

Většinou pracuji na hubnutí týden před kontrolním vážením, které máme vždy čtyřiadvacet hodin před soubojem. Shazuji na poslední chvíli tak tři kila.

Jak to děláte?

Upravím si stravu a po tréninku se balím do speciálních gumových obleků, abych se pořádně vypotila. Poslední den většinou člověk ani nepije a nejí. Jdeme až do takových extrémů.

Necítíte se pak v utkání příliš oslabená?

Mám den na to, abych se dala do kupy. Nikdy to ale není úplně na sto procent.

Shazování na poslední chvíli je běžná praxe?

Přesně tak. Kdyby bylo kontrolní vážení v den utkání, člověk se drží blíž své váhové kategorii. V mém případě shazuji tři kila, ale u kluků je to klidně až deset. Kolikrát jsem viděla, že kvůli tomu skončili i na kapačkách.

POSTUPOVÝ KLÍČ NA OH

Ženský zápas na Letních olympijských hrách v Londýně 2012:
- 4 váhové kategorie do 48, 55, 63 a 72 kilogramů
- v každé kategorii si postup vybojuje kolem 20 závodnic (ještě není přesně určeno)
- MS: účast si vybojovalo vždy 6 nejlepších ve své kategorii
- 3 kvalifikační turnaje (22. 4., 29. 4. a 6. 5.): místo si vybojují vždy finalistky a v jednom případě i třetí nejlepší zápasnice
- dodatečné nominace na základě divokých karet a podobně
- v každé váhové kategorii může mít země vždy jen jednu zástupkyni. Úspěšné uchazečky o olympiádu už se kvalifikačních turnajů neúčastní.

Jaký je váš rekord?

Nejvíc jsem zhubla pět kilo. Víc ani nechci zkoušet, protože to není příliš zdravé. Člověk se pak nedá na utkání do pořádku, jak by chtěl.

Ženy zápasí pouze volným stylem, muži navíc ještě řecko-římským. Jaký je mezi oběma kategoriemi rozdíl?

Místo celého těla se v řecko-římském stylu provádí chvaty jen do pasu. Volný styl je proto těžší, existuje strašně moc variant chvatů. Ty rozhodčí hodnotí a kdo získá víc bodů, vyhrál. Druhou možností je položit soupeřku na lopatky. V takovém případě ihned končí utkání vašim vítězstvím.

Která z těchto dvou taktik je vám bližší?

Spíš se snažím bodovat. Povalit soupeřku na záda je totiž docela složité.

Kolikrát vás takto někdo porazil?

(Klepe) Musím zaklepat, je to delší dobu. Už si to ani nepamatuji. (smích)

Jaká je nejdůležitější schopnost zápasníka?

Správná technika a také rychlost. Obecně se dá říct, že technicky připravený borec je lepší než silák. Hlavně ale musí mít vše v hlavě srovnané, protože úspěch na žíněnce závisí na bleskovém a správném rozhodnutí.

Souboje jsou tedy i psychicky náročné. Čím se odreagujete ve volném čase?

Moc volna nemám, protože dvakrát denně od pondělí do pátku trénuji, někdy i o víkendu. Navíc u toho ještě studuji vysokou školu pedagogickou v Ústí nad Labem. Sport miluji, jakákoliv taková aktivita je pro mě zábava, snad kromě plavání. S ním teď bojuji právě na škole, čeká mě zkouška.

Jednou tedy možná budete učit. Zkoušíte si to už na trénincích?

Občas koučuji i malé děti, takže mám za sebou už trochu praxe. Školní hodiny jsem ale ještě nevedla.

Jste zápasnice-profesionálka. Jak si ale představujete budoucnost jako trenérka, nebo spíš učitelka?

Sním o tom, že jednou budu trénovat. U sportu bych ráda zůstala.

Jak jste se dostala právě k zápasu?

V šestém ročníku základní školy v Řečkovicích, kde mají specializované třídy. Jsem bojovnice, takže mě tento sport hned chytl. (úsměv) Navíc se mi dařilo hned od začátku.

Jak se na to tvářili rodiče, že nebudete třeba baletka, nebo tanečnice?

Odmalička viděli, že tíhnu spíš ke sportu. Proto mě taky na tu školu přihlásili.

A jak to vzali vaši kamarádi, nedělali si z vás kvůli tomu legraci?

Nesetkala jsem se s žádnými negativními reakcemi, spíš mě všichni podporovali. Ale ze začátku se divili, že holka dělá takový mužský bojový sport.

Na nejvyšší úrovni jste mezi českými ženami téměř osamocená…

V Praze funguje vrcholové středisko, kde jsou všichni reprezentanti, muži i ženy. Holky jsme tam ale teď jen tři. Proto jakmile je nějaká příležitost, vyjíždíme na trénink do světa.

Přípravu před důležitými turnaji ale nyní absolvujete v Brně. Proč?

Mám tady možnost trénovat i s kluky, což je pro mě super. Občas je to dokonce i lepší, protože jsou víc techničtější. Někdy se mi zadaří je i porazit. (smích)

Jste členka klubu Hellas Brno, v jehož barvách kdysi nastupoval i bývalý slavný zápasník Gustav Frištenský. Berete ho jako svůj vzor?

Určitě, navíc když jsem z Brna. Kolikrát jsem se o něm bavila se staršími kolegy, kteří ho znali nebo s ním trénovali. Je to velká legenda.

Třeba se tak jednou o vás taky bude mluvit ve spojitosti s ženami v zápase…

Bylo by to skvělý. (úsměv) To musím ale ještě pořádně zamakat.

LENKA MARTINÁKOVÁ

Sport: zápas volný styl (váhová kategorie do 55 kg)
Věk: 24 let
Bydliště: Brno
Klub: TAK Hellas Brno
Úspěchy kadetky: 12. místo (ME 2003), 17. místo (ME 2004). Juniorky: 14. místo (ME 2006), 7. místo (MS 2007). Ženy: 13. místo (ME 2007), 16. místo (MS 2009), 9. místo (ME 2009), 14. místo (MS 2010), 8. místo (ME 2010), 5. místo (ME 2011). 11x mistryně ČR ve všech kategoriích.
Záliby: sport, hudba

Lenku zdobí fyzička, říká kouč

Brno - Denně driluje muže, na starost má i jeden klenot zápasnici Lenku Martinákovou. I když se reprezentační trenér Ervín Varga specializuje na řecko-římský styl, brněnskou volnostylařku vede k premiérové účasti pod pěti kruhy.

O šancích na olympiádu. „Rozhodně není z bojů o hry vyřazená. Stále má před sebou tři kvalifikační turnaje, i když největší šance postoupit byla asi na mistrovství světa, které se ale Lence nevydařilo. Mezi šest nejlepších se nedostala.“

O kvalifikačních turnajích. „Uchazečky mají možnost ještě tří konfrontací ve třech týdnech po sobě. Tento postupový klíč je pro Lenku děsný, protože neúspěšné zápasnice čeká náročný program i cestování po celém světě. Velké země vyšlou na každý podnik speciálně připravenou reprezentantku, kdežto Lenka musí všechno zvládnout sama.“

O přednostech. „Za poslední rok šla nahoru ve fyzické přípravě. V soubojích se může spoléhat především na rychlost, výbušnost a vytrvalost.“

O nedostatcích. „V ničem konkrétním nezaostává, spíš má velký hendikep v přípravě. V České republice jí chybí kvalitní ženské soupeřky.“

O sázce na Brno. „Před kvalifikačními turnaji se připravuje v Brně. V Hellasu má volný styl velkou tradici a muži tam jsou na kvalitní úrovni. Příprava s nimi ji může pomoci.“

Olympijská „číšnice“

S Lenkou Martinákovou jsme si dali sraz v úterý dopoledne v jedné z brněnských restaurací. Přišel jsem pár minut před smluveným termínem, sedl si, objednal si a čekal. Přitom jsem přemýšlel, jak se navzájem poznáme, když jsme si vždycky volali. Nevím proč, ale v té chvíli mi hned vytanuly na mysli sumo zápasnice. Ty by bylo jednoduché poznat, říkal jsem si v duchu.

Naštěstí hostů okolo sedělo opravdu málo a navíc žádný z nich nebyla žena, což mi dodalo trochu sebevědomí, že se opravdu na první pokus poznáme. Hleděl jsem přímo přesně na vstupní dveře, takže jsem při každém jejich otevření sondoval příchozího a snažil se rozpoznat brněnskou zápasnici. Přichází mírně korpulentní muž.. Pak ještě jeden. Zde jsem si byl jistý.

Poté vstupuje mladá žena v šedém kabátě, která ihned míří za roh k baru, odkud slyším hlasité vítání. Snad nějaká číšnice… Minutu poté už sedím proti „servírce“ a bavíme se o snu každého sportovce.

Čtyřiadvacetiletou českou olympijskou naději jsem na první pohled nepoznal, stejně jako ji lidé nezastavují na ulici a nežádají o autogram. Zápas nepatří mezi sledované sporty. Jedinou šancí je pořádný úspěch v Londýně. Kdo znal rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou před zimními hrami 2006 v Turíně?

sportovní redaktor Deníku Rovnost Tomáš Valaškovčák