Ve finále zajel čas 4:02,647 minuty. „Dle mého názoru je to výkon letošního roku ve všech sportech. Přirovnám to ke světovému rekordu Usaina Bolta v běhu na sto metrů,“ nabídl srovnání vedoucí trenér dráhařů brněnské Dukly Svatopluk Buchta.

Ganna vylepšil světový rekord už v rozjíždce, kde zajel čas 4:04,252. Ve finále zrychlil ještě o sekundu a půl. „Myslím si, že to je čas, který nebude dlouho překonaný. V současné době nevidím stíhače, který by byl schopný se k tomu času přiblížit, jen jeho,“ řekl Buchta, mistr světa ve stíhacím závodě družstev na čtyři kilometry z roku 1986 v americkém Colorado Springs.

Italský cyklista vylepšil dosavadní výkon Američana Lambieho, který na začátku září při Panamerických hrách v bolivijské Cochabombě zlepšil vlastní světový rekord na 4:05,423. Ovšem Minsk neleží v nadmořské výšce 2500 metrů. „Filippo posunul čas do oblasti snů. Klobouk dolů, co dokázal. Předvedl, že limity jsou asi jinde, než si myslíme. Viděl jsem ho jezdit v posledních letech a pořád se zlepšoval, ale nad tímhle kroutím hlavou,“ pokyvoval český trenér stíhačů Milan Kadlec.

Výkon Ganny by stačil dokonce na dvě země ve stíhacím závodě družstev na čtyři kilometry. Svým časem v Minsku porazil čtyřčlenné reprezentace Ukrajiny i německého Track Teamu Brandenburg. „Jde o ideální typ závodníka na stíhačku, má dlouhé nohy, lepší páku, na rovině dokáže jet vyšší tempo. Potkalo se všechno od posedu, přes muskulaturu až po fyzické předpoklady. Posunul ho také vhodný program, který má jak silničář,“ připomněl Kadlec jeho třetí místo v časovce na silničním mistrovství světa v anglickém Yorkshiru.

Kam může svůj výkon ještě posunout? „Kdyby jel v podmínkách, jako měl Lambie v Bolívii, pojede čas okolo 3:57,“ uvažoval Buchta.