Představte si, že by střelci museli jezdit na tréninkovou střelnici třeba do hlavního města Polska Varšavy, atleti na stadion do německého Berlína a tenisté na hřiště do chorvatského Záhřebu. A přesto se dostali na letošní olympiádu do Londýna. Zázrak?

Stejná vzdálenost kolem šesti set kilometrů dělí kuřimského jachtaře Viktora Teplého od nejbližšího moře. Na vlnách slané vody si jedenadvacetiletý člen brněnského Jachtklubu vybojoval účast pod pěti kruhy, kde bude ve třídě Laser jako jediný reprezentovat Českou republiku.

Pocházíte ze země, která nesousedí s mořem. Jste výjimka ve vašem sportu?

Podobných je nás opravdu jen pár. Co vím, tak snad jeden Rakušan a Švýcar. Moc dalších si nevybavím.

Jak zvládáte trénovat, když za ideálními podmínkami musíte jezdit šest set kilometrů?

Dlouhodobě se připravuji v chorvatském Splitu se stříbrným jachtařem z mistrovství světa a dvojnásobným evropským šampionem. Skoro celou zimu jsme trávili tam, považuji to už za svůj druhý domov. Když nejsme tam, jezdíme o něco dřív na jednotlivé závody a trénujeme před nimi.

Trávíte hodně času mimo republiku. Jak se vám to zamlouvá?

Je pravda, že mi trochu chybí studentský život, ale dokážu ho obětovat. Domů se vracím vždy tak pouze na jeden týden za měsíc, trochu si odpočinout a za rodinou. Letos jsem tady moc nebyl.

Ve kterých zemích patří jachting mezi národní sporty?

Velmoci jsou jednoznačně Anglie a Austrálie.

close Kuřimský Viktor Teplý bude na letošní olympiádě v Londýně reprezentovat Českou republiku ve třídě Laser. Na jachtaření, se kterým začínal i na Brněnské přehradě, jej baví i úloha boje člověka s vodou i větrem. zoom_in Tam se také koncem minulého roku uskutečnilo jachtařské mistrovství světa, kde se naskytla první šance zajistit si vstupenku do Londýna.

Vůbec se mi tam nesešla forma. Naštěstí se mi zadařilo při druhé kvalifikaci začátkem května v Německu, kde jsem skončil na 65. místě ze 160 účastníků. Byl jsem asi pátá země od konce, která postupovala.

Čekal jste, že to může vyjít?

Doufal jsem, byl to sen. Už minulý rok jsem přemýšlel, že zkusím zabojovat o hry, a nakonec to vyšlo. Fakt jsem na sobě makal.

Slavil jste, když jste se to dověděl?

Hlavně šlo o jednu z nejlepších zpráv mého života. Celou dobu jsem byl na postupujícím místě, ale dokud to nebylo jisté, cítil jsem nervozitu. Na závodech moc nepijeme, takže to přišlo až doma. Bylo příjemné, když jsme jeli z Německa a chodily mi na mobil gratulace.

Snil jste někdy o tom, že jednou budete bojovat na sportovním svátku?

Jako malé dítě jsem si to představoval hrozně jednoduše. Když jsem kvalifikaci zažil na vlastní kůži, vůbec to tak nebylo. Ale hlavní je, že to vyšlo. (úsměv)

Jaký si dáváte cíl při první účasti pod pěti kruhy?

Samozřejmě co nejlepší výsledek, ale budu tam jako jeden z pěti nejmladších a navíc jako reprezentant čtyřicáté nejlepší země. Proto považuji za úspěch, pokud skončím v lepší polovině. To by bylo super.

Někteří sportovci přijdou o vrchol letošní sezony i kvůli zranění. Jak je to u jachtařů, hrozí na lodi nějaké nebezpečí?

Může se stát, že dostanete ráhnem do hlavy, ale z toho zůstane většinou jen boule. V přilbách totiž nejezdíme. Stalo se mi to ale jen párkrát, spíš výjimečně.

Zažil jste nějakou krizovou situaci?

Asi ani ne. Maximálně tak když se zlomí stěžeň, ale to není nic extra. Doprovodné lodě vás odtáhnou ke břehu. Nic moc jiného se stát nemůže. Leda snad ještě žraloci…

Plavali někdy kolem vaší lodi?

Když jsme koncem loňského roku závodili v Austrálii, v okolních mořích je jich docela dost. To jsem měl opravdu trochu strach. Pro jistotu nad mořem létaly helikoptéry. Snad tam při závodě žádní nebyli, aspoň jsem žádného neviděl.

A co ostatní?

Jeden Chorvat říkal, že zrovna když se převrátil a spadl do vody, vedle něj něco plavalo. V tamních novinách jsem četl články, že rybáři spatřili velkého bílého žraloka pět kilometrů od nás. Bylo to asi sedmimetrové monstrum. Kdyby se někde vynořilo, bylo by to jako záběr z filmu Čelisti.

Považujete žraločí predátory za hrozbu?

Poprvé jsem varování před žraloky zažil až teď v Austrálii. Když jsme na lodi, nebezpečí nehrozí. Jedině v případě převrácení, což se stane opravdu výjimečně jednou za závod. Ale kdyby vedle mě něco plavalo, byl bych asi hodně rychle zpátky na lodi. (smích)

Hrozivé scény známé z filmů tedy nehrozí?

Pokud vím, zatím se u nás ještě nic takového nestalo.

Kdy jste začal s jachtingem?

Dostal jsem se k němu přes rodiče. Oba jezdí, dědeček taky, takže jsme taková jachtařská rodina. Když jsem ale byl malé děcko, bál jsem se sám na lodi. Nevíte, co se může stát. Postupem času jsem si uvědomil, že nic nehrozí a s plavací vestou byste se neměl ani utopit. (úsměv)

Čím vás sport zaujal?

Je úplně jiný než všechny ostatní. Zažíváte boj s živlem. Plujete na moři, fouká vítr, šplouchá voda, musíte bojovat sám za sebe. Navíc toho dost nacestujete, poznáváte jiné země.

close Kuřimský Viktor Teplý bude na letošní olympiádě v Londýně reprezentovat Českou republiku ve třídě Laser. Na jachtaření, se kterým začínal i na Brněnské přehradě, jej baví i úloha boje člověka s vodou i větrem. zoom_in Začínal jste mimo jiné na Brněnské přehradě. Jak velký rozdíl je jezdit na vodní nádrži a otevřeném moři?

Obrovský. Vítr s sebou přinese k pobřeží vlny a najednou nejde jen o pohodovou vyjížďku, ale jak dokážete zvládnout loď a vyvažovat ji.

Jak to děláte?

Mám kolem sebe popruh, na kterém visím vykloněný z lodi. Jde o dost fyzicky náročnou činnost, na které také záleží, jak rychle v silném větru jedete.

Proč jste si v mnoha jachtařských třídách zvolil právě kategorii Laser?

Především protože se jedná o jednu z olympijských kategorií, kterých je celkem deset. Jednoposádkovou loď vyrábí pouze jedna firma, navíc se na ní nesmí dělat žádné nepovolené úpravy, aby všichni měli stejné podmínky. V zahraničí se jedná asi o nejrozšířenější třídu.

To ale znamená taky největší konkurenci…

Samozřejmě. Dosahovat povedených výsledků je o to těžší. Na Světové poháry nás jezdí třeba kolem sto padesáti. Když pak dojedete třicátý, jedná se o dobrý výsledek, který ale na první pohled vypadá blbě.

Neuvažoval jste tedy o změně?

Zatím ne, alespoň mám co zlepšovat. (úsměv)

Viktor Teplý

Datum narození: 19. října 1990

Sport: jachting olympijská třída Laser

Bydliště: Kuřim

Největší úspěchy: 8x mistr ČR (různé třídy), 2x mistr ČR (třída Laser Standard), 2x vítěz Evropského poháru (Laser 470, Laser Radial), 4. na ME juniorů (Laser Radial), postup na OH 2012 v Londýně

Olympijský klíč

Každá jachtařská třída má předem určený počet účastníků na letošních olympijských hrách v Londýně. V případě kategorie Laser jde o 49 jmen. Kvalifikačními závody byly světové šampionáty v Austrálii v prosinci 2011 a Německu v květnu 2012. Na prvním z nich se udělovaly tři čtvrtiny míst, zbylá čtvrtina měla šanci na druhém z nich, kde si vstupenku vybojoval i Viktor Teplý. Ten kromě vyjetí místa pro Českou republiku ještě bojoval v národní kvalifikaci se svým konkurentem Martinem Trčkou o to, který ze soupeřů zaujme získané místo pod pěti kruhy. Každá země totiž na sportovní svátek může vyslat pouze jednoho závodníka.

Otec: Umí pracovat pod zátěží

Kuřim, Brno - Potomka Viktora vedl k jachtingu už odmalička. Roman Teplý má zásluhu na tom, že Česká republika bude mít na letošních olympijských hrách v Londýně zástupce i v kategorii Laser. Devětačtyřicetiletý muž popisuje ambice, chování nebo třeba silné stránky svého syna.

Kvalifikace. „Nemohl se soustředit pouze na vyjetí místa pro Českou republiku, ale musel se soustředit ještě na svého národního soupeře. Cítil na sobě tlak ze dvou stran, takže jsem měl obavu, aby toho na něj nebylo až příliš."

Olympijské vyhlídky. „Do Londýna jede spíš na zkušenou. Kvalifikoval se až mezi posledními, takže skončit třeba do dvacátého místa mezi 49 účastníky by byl velký úspěch. I kdyby to nevyšlo, už sama účast je výborný výsledek. Z jeho vrstevníků se na hry dostali snad jen dva další, což už něco znamená."

Chybějící vyzrálost. „Jachting rovná se zkušenosti. Ideální věk je těsně nad třicet let. Jste na tom stále dobře fyzicky a přitom máte za sebou už hodně odjezděných závodů."

Silné stránky. „Viktor má dobrý cit pro vedení lodě i nadání. Řeší věci s chladnou hlavou. V jednom testu vyšlo nejvyšší hodnocení práce pod zátěží. V soutěžích, které trvají pět šest dní, je důležité vydržet soustředěný, zůstat v klidu a nenechat se vyprovokovat."

Zahraniční trénink. „V České republice nenajdete srovnatelné podmínky, které panují při závodech na mořích, takže doma piluje hlavně fyzičku. Ve Splitu má dobré podmínky a výhodu, že je člen pětičlenné skupiny, z nichž dva jachtaři patří mezi světovou špičku."

Dalajlámův příklad

Skončit nejhůř v elitní desítce. Klidně by mohla cinknout medaile. Stupně vítězů jsou jasná priorita. Odjet bez medaile by bylo zklamání.

Co vám to připomíná? Mně výroky sportovců před blížícími se olympijskými hrami v Londýně. Zatímco u některých jde o oprávněné cíle, třeba v případě oštěpaře Vítězslava Veselého nebo střelce Davida Kosteleckého, u mnoha jiných se jedná spíš jen o zbožné přání. A pokud se nestane něco mimořádného, hlavně o totálně nereálné možnosti.

Podobně by mohl vystupovat i jachtař Viktor Teplý. Už v jedenadvaceti letech přece poprvé ochutná opojný pocit vrcholné sportovní akce, v české konkurenci předčil své soupeře, tak proč ne?

V jeho případě si ale místo rozšafných prohlášení vzal s mírnou nadsázkou příklad spíš z pokory tibetského duchovního vůdce dalajlámy. Moc dobře ví, že letošní Londýn mu přinese spíš neocenitelnou zkušenost, kterou může zhodnotit až v následujících letech než nehynoucí slávu olympijského vítěze.

A třeba právě nabyté znalosti ho za čtyři, osm nebo dvanáct let pasují do letošní role Veselého či Kosteleckého.

sportovní redaktor Deníku Rovnost Tomáš Valaškovčák