Jako bývalý plavec měl ve vodě výhodu, zatímco většina triatlonistů se v úvodní disciplíně hlavně snaží neztratit. „Plavání je strašně těžký sport a jediný, ve kterém nemá tělo pevnou oporu, ve všech ostatních se přes něco dotýkáte země. V plavání potřebujete zapákovat o své vlastní tělo, zpevnit se, ve vodě pracuje každý sám se sebou,“ vysvětluje Cvrček, který dva roky po sobě skončil pátý při mistrovství světa Xterra v terénním triatlonu na Havaji v kategorii 19 až 25 let.

Šanci na plavecké zlepšení podle něj mají i dospělí, kteří začnou později. Stačí dohled zkušeného kouče a především trénink. „Cit pro vodu se získává těžko, ale dá se hodně vyplavat. Záleží, jak člověk vnímá, co ve vodě dělá. Když pozoruji některé lidi na bazénu, říkám si, že není možné, aby nevěděli, jak plavou. Důležitá je pravidelnost. Po třech dnech se ztrácí cit pro vodu, ruce odvyknou, takže když někdo plave třikrát týdně, není dobré chodit pátek, sobota, neděle a pak zase nic,“ povídá Cvrček, který trénuje v Krokodýlu Brno.

Svým plaveckým svěřencům v klubu ordinuje jedenáct tréninkových hodin týdně ve vodě, při nichž střídají zátěžové zóny. U hobby závodníků bude samozřejmě porce jiná. „Nejprve musí budovat základní vytrvalost, to znamená delší úseky, mezitím krátké výdechy, držet si tepovou frekvenci pod anaerobním prahem. Potom zapracovat na rozvoji maximální rychlosti, aby byl schopný se v závodě kousek ždímnout. Podstatná je i práce na anaerobním prahu, který můžou posunout stovky, dvoustovky, vydržet jich sedm po sobě ve stejném tempu, mezitím třeba dvacet sekund výdech,“ předkládá příklad tréninku.

Seriál Jak na triatlon
Deník Rovnost ve spolupráci se společností Triexpert nabízí svým čtenářům nový seriál s názvem Jak na triatlon. Věnuje se stále oblíbenějšímu sportovnímu odvětví, které spojuje tři různé disciplíny: plavání, cyklistiku a běh. V deseti dílech se dozvíte mimo jiné, jak si správně vybrat typ závodu, jak ideálně rozvíjet kondici, dočtete se o vhodné výživě, správném cyklistickém posedu, výběru materiálu či možnostech regenerace. Pravidelný seriál najdete na stránkách Deníku Rovnost každý čtvrtek. Pokud máte tipy na témata, která vás o triatlonu zajímají, pište na e-mail jaroslav.kara@denik.cz.

Na havajském terénním triatlonu startoval na distancích 1,5 kilometru plavání, 35 kilometrů na kole a končil 12 běžeckými kilometry. Amatérům doporučuje krajní pozici na startu. „Je lepší, ať se rozjedou v klidu a raději plavou o dva tři metry víc, než aby od někoho dostali ránu. Po tři sta metrech se pole procedí. Hlavně se nenechat vyhecovat cizím tempem a někoho se držet. Ještě následuje kolo a běh,“ upozorňuje mistr Evropy v terénním triatlonu do 25 let z Hluboké nad Vltavou v roce 2004.

Důležitá je podle něj obhlídka trasy. „Podívat se, kde jsou bójky a z jakého směru se plave, zda je na břehu něco zajímavého, aby závodník nemusel ve vodě hledat malou bóji, ale věděl, že uvidí sídliště nebo kostel, podle kterého udrží správný směr,“ nabádá Cvrček.

Ve vodě doporučuje plavání vedle soupeře, ne hned za ním. „Když někomu zajedete pod nohy, kope víc, aby se vás zbavil. Přímo za ním podle studie ušetříte deset procent energie, pokud plavete vedle něj s hlavou přibližně u jeho holení, bude to pětadvacet procent úspory. Navíc na vás soupeř neháže vodu, naopak se vezete pěkně na vlně a máte ho pod kontrolou,“ líčí.

Značný problém dělá držení směru v otevřené kalné vodě. K tomu Cvrček okoukal fintu při sledování triatlonu na olympijských hrách. „Nadechoval jsem po třech záběrech a při třetím nádechu jsem se koukl z vody dopředu. Trénoval jsem to v bazénu, když jsem měl prostor, zavřel jsem oči a zkoušel, kam dojedu, zda jsem uprostřed dráhy. Věděl jsem, že jako plavec na devět záběrů udržím stopu a nebudu bloudit,“ popisuje několikanásobný medailista z domácího poháru v Xterra.

Mnoho amatérských závodníků také podceňuje rozcvičku. „Ideální je vlézt do vody a nalít si pod neopren vodu, aby si sedl, pak vylézt a nechat ji vytéct. Taky zjistit, zda na startu není někde kámen, vyzkoušet vylézání.K rozplavání stačí čtyři sta metrů, i trošku do rychlosti,“ radí absolvent Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.