Jakub Kornfeil v Moto3 hned v úvodu upadl a v následném jediném měřeném kole dosáhl pouze na 24. pozici. Závodník startující na divokou kartu v kategorii Moto2 Karel Hanika nepřekonal trápení z tréninků a v neděli vystartuje až z poslední 32. příčky.

Abraham si na domácím okruhu zajel osobní rekord. V kvalifikaci dosáhl času 1:56,786 minuty a do nedělního zlatého hřebu celé brněnské Velké ceny odstartuje ze šesté řady. „Na suchu jsme našli dobré nastavení, takže bych si na neděli přál sucho. I když na mokru se dá zase víc taktizovat,“ přemítal Abraham.

Kvalifikaci královské kubatury ovládl stejně jako minulý rok vedoucí muž celkového pořadí Španěl Marc Márquez, který časem 1:54,981 za svým loňským rekordem okruhu zaostal o necelou půlvteřinu.

Hanikovi se i přes poslední místo oproti tréninkům podařilo zmenšit ztrátu na nejlepší. Na prvního Itala Mattiu Pasiniho ztratil lehce přes dvě vteřiny. „Aspoň jsme konečně našli vhodné nastavení motorky. Když udržím podobné konstantní tempo i při závodě, můžu z toho těžit,“ uvažoval jedenadvacetiletý jezdec.

Kornfeilovi kvalifikace nevyšla. Do prvního kola sice vyjel svižně, jenže se v něm po kolizi s Argenticem Gabrielem Rodrigem poroučel k zemi. Po pádu přiznal, že viděl hvězdičky a obával se, že bude mít otřes mozku. To se naštěstí nepotvrdilo a na porouchaném motocyklu se jako na koloběžce dopravil do boxů, jeho mechanici však dlouho nemohli jeho stroj dát do kupy. „Je to škoda. Měl jsem dobře našlápnuto, ale spadl jsem. Jel jsem hned za Rodrigem, jeho to koplo a nechtěl jsem to zlomit do něj. Proto jsem to poslal do jeho motorky a následně šel do kotoulů. Tak to však v motorismu chodí,“ utrousil jezdec z Rohatce na Hodonínsku.

Zatímco Rodrigo se z pádu vzpamatoval a celou kvalifikaci vyhrál, čímž zaznamenal svůj první triumf v kariéře, Kornfeil dopadl hůř. Porouchaná motorka mu nakonec dovolila odjet také jen jedno měřené kolo a i v něm nefungovala bez problémů. „Nebrzdila mi motorka, myslel jsem, že snad v plné rychlosti upadnu ještě jednou,“ uvedl Kornfeil, který v dopoledním závěrečném tréninku zajel sedmnáctý čas. „Výsledek není moc dobrý, ale nic není ztracené. Víme, že na suchu nám to docela jede. Uvidíme, jaké v neděli bude počasí,“ připomněl pravděpodobný déšť.

V neděli program na Masarykově okruhu začíná od 8.40, kdy postupně k warm upu vystartují závodníci všech kubatur. Třída Moto3 pak má ostrý závod v plánu od 11 hodin dopoledne, Moto2 od 12.20 a elitní jezdci z MotoGP odstartují přesně ve dvě odpoledne.

Kvalifikace na Velkou cenu České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně:

Moto3: 1. Rodrigo (Arg./KTM) 2:08,571, 2. Fenati (It./Honda) -0,150, 3. Guevara (Šp./KTM) -0,303, …24. Kornfeil (ČR/Peugeot) -1,597
MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:54,981, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,092, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -0,138, …17. Abraham (ČR/Ducati) nepostoupil do 2. části kvalifikace
Moto2: 1. Pasini (It./Kalex) 2:02,611, 2. Oliveira(Portug./KTM) -0,032, 3. Morbidelli (It./Kalex) -0,050, …32. Hanika (ČR/Kalex) -2,251